TARIMSAL FAALİYETLER İNCELENDİ

Tarih: 2010-09-18 00:00:00

Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman Kayıkçılar Köyü'ndeki tarımsal faaliyetleri inceledi. Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Kadastro Müdürü Şinasi Abanoz, İlçe Tarım Müdürü A. Özgür Uslubaş Kayıkçılar Köyünü ziyaret ettiler. Kaymakam Yaman ve Abanoz, Kayıkçılar Kö
Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman Kayıkçılar Köyü'ndeki tarımsal faaliyetleri inceledi.
Çaycuma Kaymakamı Hasan Yaman, Kadastro Müdürü Şinasi Abanoz, İlçe Tarım Müdürü A. Özgür Uslubaş Kayıkçılar Köyünü ziyaret ettiler. Kaymakam Yaman ve Abanoz, Kayıkçılar Köyü'nde Köy tüzel kişiliği bütçesi ile 5400metrekarelik alanda 400 bin TL'lik tutarındaki Pazaryeri projesi çalışmalarını inceledi. Yaman, proje çalışmaları hakkında Kayıkçılar Köyü Muhtarı Mehmet Durguncu'dan bilgi aldı. Projeyi anlatan Muhtar Durguncu, " 5400metrekarelik alanda 400 bin.TL'lik projenin tamamlanması halinde sebze ve meyve üretimiyle uğraşan köy halkının ürettikleri ürünlerde pazarlama sorunu kalmayacaktır. Bu nedenle proje bölgemiz açısından büyük önem taşıyor" dedi. Kaymakam Hasan Yaman da, projenin her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Daha sonra S.S.Kayıkçılar Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından sebze ve meyve depolama amaçlı yapılan soğuk hava deposunu ziyaret etti. Yapılan çalışmalardan dolayı Kooperatif Başkanı Bayram Cura'yı tebrik eden Kaymakam Yaman, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kooperatif Başkanı Bayram Cura, "Mevcut haliyle 160 bin TL'ye yaptırılan soğuk depo alanı 530 metrekare alanda, 1000 ton kapasiteli olacaktır. Şuanda, toplam 14 metrekarelik alanda yapılan 2 odanın 200 ton kapasite ile hizmete açıldı. İhtiyaca göre oda sayısını arttıracağız. Elektrik enerjisi yetersiz olduğundan sıkıntı yaşıyoruz.
Bu konuda destek bekliyoruz" dedi. Elektrik enerjisi sorunun çözümü için destek olacaklarını belirten Yaman daha sonra ise Çaycuma Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca 15 kişinin faydalandığı 8x30 metrekarelik seraları inceledi. Yaman'a burada ise Kayıkçılar köyünde görevli Ziraat Mühendisi Suna Güncan tarafından tarımsal faaliyetler hakkında bilgi verildi. Güncan, 220 bayan çiftçinin eğitim aldığını ve kontrollü yetiştiricilik yaparak aile ekonomisine büyük ölçüde katkı sağladığını belirtti. Çaycuma Tarım İlçe Müdür Vekili  A. Özgür Uslubaş ise Kaymakam Yaman'a verdiği bilgide, "Seracılık projelerinin uygulandığı Çaycuma ilçesi ve köyleri ılıman bir iklime sahip olması nedeniyle seracılığa oldukça elverişli.
Bu tür projelerin yaygınlaştırıldığı takdirde işgücü potansiyelinin artacağı kanısındayız. Böylece aile ve ilçe ekonomisine büyük katkı sağlanabilir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.