TEMA GÖNÜLLÜLERİ İŞ BAŞINDA

Tarih: 2013-01-09 00:00:00

TEMA Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği hemen her gün verdiği eğitimlerinin yanı sıra Tema gönüllüleri ile de bir araya geliyor. Tema Vakfı Kdz. Ereğli İlçe Temsilcisi Nilgün Durak, Tema Gönüllüsü Mehmet Dönmez'in yaklaşık 100 adet Meşe Palamudu tohumlarını Te
TEMA Kdz. Ereğli İlçe Temsilciliği hemen her gün verdiği eğitimlerinin yanı sıra Tema gönüllüleri ile de bir araya geliyor. Tema Vakfı Kdz. Ereğli İlçe Temsilcisi Nilgün Durak, Tema Gönüllüsü Mehmet Dönmez'in yaklaşık 100 adet Meşe Palamudu tohumlarını Tema ile paylaştığını belirtti. Bir ağacın 75 kişiye oksijen sağladığını belirten Durak, Mehmet Dönmez'in yaptığı etkinliğinin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek açıklamasında şu bilgilere yer verdi:
Her fırsatta söylediğim gibi, GÖNÜLLÜLÜK; gerçek anlamda gönül isteyen, maddi-manevi çıkar gözetmeyen, özveri gerektiren yani çok zor çalışmaların adıdır.   Biz ilçemizde bu tanımlamayı tam anlamıyla gerçekleştirmeye çabalarken tüm yaşadığımız zorluklara değdiğini bir kez daha gördük.
Kişisel gayretleriyle bize ulaşan Mehmet Dönmez, Akyaka köyünde kendi ürettiği ve oldukça geniş bir alanda yaptığı AĞAÇLANDIRMA ve ARICILIK çalışmalarını, ürünlerini TEMA İlçe Temsilciliği ile paylaşarak çok güzel projeler için destek ve yardım sözleri verdi.
Gönüllümüz, köyünde, bahçesinde çeşitli türlerde yetiştirdiği ağaçların yanı sıra daha fazla olarak da MEŞE ağacı yetiştirmiş. Meşe Palamudu tohumlarından yaklaşık 100 adet de bize getirdi. İlçemiz Orman İşletme Müdürlüğünce gönüllü anlayışında bize destek veren görevlilerinden Bekir Şefimizin yardımıyla tohumlarımız tüplü hale getirilerek (yani topraklandırılarak) dikiminde % 100'lük sonuç alacağımız meşe ağaçları olacaklar.  İlçemizde yeşil alan ve ağaçlandırma oluşturulması açısından şanslıyız, ağaçsız özel bir alan olmadığı yetkililerce belirtiliyor. Bu nedenle, ayrıca da okul yönetim talepleri ve derslerimizi pekiştirmesi açısından özellikle okul bahçelerinde ağaçlandırmalarımızı sürdürmekteyiz. Ki bu meşelerimiz de yine okul bahçelerinde oksijen kaynaklarımız olacak. Çocuklarımız sahiplenerek ağaçlarını dikip yetiştirebilecekler, onların büyüdüğünü görerek de haklı olarak kendileriyle gurur duyacaklardır. Bir ağacın 75 kişiye oksijen sağladığı düşünülürse bu gönüllümüzün ne kadar önemli ve yararlı bir çalışmayı desteklediği daha açık görülebilir. Ayrıca gönüllümüz, 10 arı ile başladığı arıcılık çalışmasında bugün bal üretimi yapacak kadar genişleterek hem köyünde hem civar köylerde arıcılık adına etkili çalışmalara da önayak olmuş.  Bilindiği üzere TEMA Vakfımız da arıcılık alanında etkin ve reel çalışmaların önemli destekçilerinden, özellikle de Doğu Karadeniz'de. Önümüzdeki haftalarda arıcılık/bal üretimi eğitimine İlçemiz TEMA Temsilciliği girişimleri ile Halk Eğitim ve  gönüllü olarak bize destek sağlayacak eğitmenimizle, gönüllülerimizle başlamayı programladık. Kısacası, Çevreciler her yerde ve çalışıyor; Hem de hiçbir yasal, yönetsel yetkileri, çıkarları olmadan, masaların, makamların gücüyle değil, görevli mecburiyetiyle değil,  Sivil Toplum Kuruluşu Gönüllüsü olarak zor da olsa başarmanın manevi hazzı ve bu önemli farkları görebilen bilinçli, duyarlı insanların sonsuz manevi destekleriyle.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.