TERMİK SANTRALE HAYIR

Tarih: 2013-02-11 00:00:00

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısında bölgenin termik santrale karşı olduğunu açıklayan CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 24 saat 365 gün mücadeleye kararlı olduklarını bildirdi. Köktürk gelişmelerle i

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndaki Çevresel Etki Değerlendirmesi toplantısında bölgenin termik santrale karşı olduğunu açıklayan CHP Zonguldak Milletvekili Ali İhsan Köktürk, 24 saat 365 gün mücadeleye kararlı olduklarını bildirdi. Köktürk gelişmelerle ilgili yazılı açıklamasında şöyle dedi:

 

ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığınca gerçekleştirilen ilgili değişik kurum temsilcileriyle Saltukova Belediye Başkanı Adil Düzlü'nün de katıldığı toplantıda; Termik santralin Saltukova'ya kurulması halinde yaratacağı bölgesel olumsuz etkileri ve buna yönelik bölge halkının düşüncelerini mümkün olduğunca yansıtmaya çalıştık.

 

Ekolojik bir koridor olan Filyos Vadisinin aynı zamanda tarım ve hayvancılığın merkezi olduğunu, ilçede 200 bin dönüme yakın tarım arazisi, 2000 adet sera, 1200 dönümlük meyve bahçeleri, 250'yi aşkın süt sığırcılığı ahırları ve 8 adet Tarım Kalkınma Kooperatifinin bulunduğunu belirterek termik santralin yaratacağı olumsuz etkinin telafisinin mümkün olmayacağını ifade ettik.

 

Aynı zamanda siyaset gözetmeksizin bölgedeki tüm sivil toplum örgütlerinin, meslek odalarının ve halkın, bu sürecin top yekûn karşısında olduğunu, bu iradeye rağmen termik santralin bölgeye yapılmasının olanaksızlığının farkına varılması gerektiğin, sürecin çok ilerlemeden durdurulması gerektiğini vurguladık.

 

Sürecin ilerlemesi halinde,  24 saat – 365 gün sürecin engellenmesi için top yekün direnç göstereceğimizi ve ekolojik koridoru halkın yaşam alanlarını ve uğraşı alanlarını yıkıma uğratacak faaliyete hiçbir şekilde müsade etmeme yönündeki kararlılığımızı dile getirdik.

 

Nitekim toplantıda söz alan kurum temsilcilerinin bir kısmının açıklamalarıyla, söz konusu alanın Mutlak tarım arazisi olduğu, böyle bir araziye santralin yapılabilmesi için başka alternatiflerin olanaksız olması gerektiği ifade edilmiş,  yine konuşmalardaki çıkarımlardan anlaşıldığı üzere; söz konusu santralin havaalanının faaliyetlerine engel olabileceği, termik santralin Filyos Nehrinden alacağı ve Filyos Nehrine deşarj edeceği suyun ciddi anlamda olumsuz etkiler yaratabileceği, bölgesel imar planlarıyla termik santral projesinin uyuşmadığı, plan tadilatlarının gerekeceği, bunun da mümkün olmadığı, buharlaşma etki oranının yan etkiler yaratabileceği kanaati edinilmiştir.

Ancak tüm bu gerçeklere karşın, bundan sonraki sürecin de, mutlaka bölgedeki halkımızla, sivil toplum örgütlerimiz ve meslek kuruluşlarımızla birlikte ciddi takibi gerekmektedir…  

Sürecin takibi ve termik santralin bölgemizde konuşlanmasının mutlaka önlenmesi konusunda, gereken her noktada, üstümüze düşen sorumluluğumuzun bilincinde olduğumuzu kamuoyumuzla paylaşırız…

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ali Suat ESER :

Önce sağlık, gerisi teferruat... Termik santraller salt insan değil, tüm canlılara zarar veriyor. Birileri kazanacak diye geleceğimizi karartamayız. Amasra’da kurulmak istenen "termik santral " e dikkat. “Zarf içinde Eurolar” işçilere prim olarak verilmiş. Sakın ola "sus payına" dönüşmesin.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.