TERMİNALDEKİ ARSA SATIŞINA İTİRAZ

Tarih: 2013-04-04 00:00:00

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin Nisan ayı olağan meclis toplantısında;  kamuoyunda çok tartışılan belediyeye ait yaklaşık 2.8 metre kare arsanın satışının iptali için verilen önerge gündeme alınmadı. AKP'li  Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Esra Alpago, Mustafa K

Kdz. Ereğli Belediyesi'nin Nisan ayı olağan meclis toplantısında;  kamuoyunda çok tartışılan belediyeye ait yaklaşık 2.8 metre kare arsanın satışının iptali için verilen önerge gündeme alınmadı.

AKP'li  Meclis Üyeleri Yusuf Kalay, Esra Alpago, Mustafa Kalkan, Adem çakır, Mustafa Kumaş, Eyüp Karaarslan ve İskender Özalp birlikte verdikleri ortak önergede, terminalde satışa çıkarılan belediyeye ait arsayla ilgili itirazda bulundular.
İtirazlarında, 6 Şubat 2013 tarihinde belediye meclisinden alınan bu arsa satışıyla ilgili kararın geçersiz olduğunu, çünkü bu tarihte tapu kayıtlarında böyle bir arsanın bulanmadığını, tapuda yapılan işlemlerin ise 25 Şubat 2013 tarihinde resmileştiğine dikkat çektiler.
AKP'li üyelerin bu konuda verdikleri önergenin gündeme alınıp alınmaması ile ilgili yapılan açık oylama sonucunda; 14 red, 11 oy kabul oyu çıktı. AKP'li 7 meclis üyesine CHP'li Halil Bozkuş, Hasan Pınarcık, Abdülkadir  Sözer ve Fevzi Ekşi'de kabul oyu vererek destek verdi.  Oy çokluğu ile gündeme alınmayan önerge de şu görüşler savunuldu:
'06/02/2013 tarih, 2013-3/41 meclis karar nolu ve Taşınmazın Satışı Konulu Kdz. Ereğli Belediye Meclis Kararı ile; Müftü Mahallesi, 7 pafta, 405 ada ve 993 parselde kayıtlı taşınmazın satış kararı alınmıştır. Satış kararı alınan parsel büyüklüğü 2796,90 m2 dir.
İlgili parsel 1:1000 ölçekli Revizyon Uygulama İmar planlarında TİCARET ALANI (B-8) olarak imarlandırılan alanda kalmaktadır. Planda; 993 nolu parsel alanı (Ticaret Alanı) olarak ayrılan alan 2687,757 m2 dir.
Satışı istenen taşınmazın; tapudaki ve meclis kararındaki alanı 2796,90 m2 dir. Planda belirlenen alan ile satış kararı alınan alan arasında fark bulunmaktadır. Yeni ifraz görmüş bir parselde ifraz işlemi esnasında; mevcut imar planı ada çizgileri dikkate alınarak ilgili parselde yola terk söz konusu ise bu işlemler bütün olarak yapılır ve ifraz işlemi tamamlanır. Eğer yeni ifraz işlemi yapılmış bir parsel ise parsel alanı büyüklüğü ile imar planında ayrılan alan büyüklüğü eşit olmak zorundadır. Bu sebeple yapılan ifraz işlemi imar planına uyumlu değildir.
Satış kararı istenen taşınmaz (993 parsel); 7 pafta 589 nolu parselin ifraz görmesi sonucu oluşmuş bir parseldir. İfraz işlemi yani bölünme işlemi 25.02.2013 tarihinde resmileşmiş ve tapuda işlem yapılmıştır. Yani 25.02.2013 tarihinden önce Kdz.Ereğli sınırları içerisinde (özellikle Müftü Mahallesinde) 405 ada 993 parsel diye bir parsel kayıtlarda bulunmamaktadır.  Yani 25.02.2013 tarihinden önce böyle bir parsel yoktur. Sonuç olarak 25.02.2013 tarihinde soyadı ve adı (405 ada-993 parsel) belirlenmiş ve kesinleşmiş bir parsele kesinleşme tarihinden tam 18 gün önce yani 06.02.2013 tarihinde satış kararı alınmaz. Kısaca 06.02.2013 tarihinde alınan meclis kararı var olmayan bir parsel için alınmıştır. Bu nedenle alınan 2013-3/41 sayılı karar yok hükmündedir. Tüm bu gerekçeler nedeni ile 06/02/2013 tarih ve 2013-3/41 sayılı satış kararının zaten yok hükmünde olması nedeni ile iptal edilmesi gerekmektedir. Ak parti grubu olarak bu kararının iptalini talep ediyoruz.'

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Baran Burhanoğlu :

Bakın bu haberin başlığı da insanları yanlışa yönlendiriyor. Satışa sunulacak arsanın terminalle alakası yok. Mevcut terminalin sınırı emniyetin önünden itibaren bitiyor. Ben dinlediğim her açıklamada bunu duyuyorum.AKP'lilerin de yanlış algıladığı husus bu. Eğer siz de terminaldeki arsa derseniz haberinizde, kent meydanı yapılacak alanın içinde gösterirsiniz bu yeri ki yanlışa yanlış eklersiniz.

Ünal Savaş :

HALİL BEY ARSA DEĞİL, SUNİ GÜNDEMLER SATMAKTADIR…!!! ÖNÜMÜZDEKİ YEREL SEÇİMLERDE; BAŞTA KENDİ PARTİSİ??? CHP OLMAK ÜZERE HİÇBİR SİYASİ PARTİ TARAFINDAN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA TEKRAR ADAY GÖSTERİLME VE SEÇİLME ŞANSI SIFIR OLAN BİR KİŞİNİN GÖREV SÜRESİNİN BİTİMİNE ÇOK AZ BİR SÜRE KALA "KAMU HUKUKU VE MENFAATLERİ" AÇISINDAN BÖYLESİ BİR YANLIŞLIĞI YAPACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM. HALİL BEY UYANIK BİR ADAMDIR VE BU ARSAYI SATTIĞINDA DOĞACAK SONUÇLARI DA ÇOK İYİ BİLİR. ARSA SATMA BAHANE. HALİL BEY ARSA DEĞİL, SUNİ GÜNDEMLER SATMAKTADIR. ONUN ASIL AMACI KDZ. EREĞLİ KAMUOYUNU KENDİ BELİRLEMİŞ OLDUĞU BU TÜR SUNİ GÜNDEMLERLE MEŞGUL ETMEK SURETİYLE, KDZ. EREĞLİ'DE KENDİ KAVGACI KİŞİLİĞİNDEN KAYNAKLANAN EKONOMİK VE SOSYAL SORUNLARLA BİRLİKTE, SÖZ VERİP DE YAPMADIĞI HAYALİ SEÇİM VAATLERİNİ HALKA UNUTTURMAKTADIR. YERSE DİYECEĞİM AMA HERKESİN KARNI TOK. İYİCE DOYDU. YEMEZLER ARTIK. SAYGILARIMLA “FESTİVALE (KARNAVALA) HAYIR. ÜRETMEDEN TÜKETMEK, EREĞLİ'Yİ TÜKETMEKTİR.” Ünal SAVAŞ

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.