TERSANELERE BİR DARBE DAHA

Tarih: 2010-02-09 00:00:00

**Kdz. Ereğli'de, ekonomik kriz nedeniyle güç koşullar altında ayakta durma mücadelesi veren Tersaneler Bölgesi'ne, bir darbe de Karadeniz vurdu. Geçen hafta etkili olan şiddetli fırtınada oluşan dev dalgalar kıyı tahkimatlarında büyük hasara yol açtı. U

**Kdz. Ereğli'de, ekonomik kriz nedeniyle güç koşullar altında ayakta durma mücadelesi veren Tersaneler Bölgesi'ne, bir darbe de Karadeniz vurdu.

Geçen hafta etkili olan şiddetli fırtınada oluşan dev dalgalar kıyı tahkimatlarında büyük hasara yol açtı. Ustaoğlu Gemi Sanayi A.Ş Genel Koordinatörü Avni Biçer, "Tersaneleri koruyan bir ana mendirek yapılmadığı için bu olay her yıl tekrarlanıyor. Fırtına bir gün daha sürseydi maddi ve iş gücü kaybımız çok daha fazla olacaktı" diyerek son fırtınadaki hasarın bilançosunun 200 bin TL olduğunu açıkladı. Her fırtınanın ardından benzer sorunlarla karşılaştıklarını anlatan Biçer, şöyle devam etti: Geçen Çarşamba günü etkili olan kuvvetli fırtına nedeniyle dalga yüksekliği dört metreye ulaştı. Tersaneleri koruyan bir ana mendirek in olmaması sebebiyle bu tür hasar veren dalgalar daha öncede dört kez tekrarlandı ve 150-200 bin liralık hasar oldu. Kabaran deniz dalgaları, önünde koruyucu mendirek olmamasından dolayı direkt olarak tersanelerin kıyı şeritlerine vuruyor. Tersane ekibimiz fırtınanın olduğu gün gece-gündüz kıyı tahkimatımızın bozulmaması için iş makineleriyle teyakkuz durumundaydı. Ancak, Karadeniz'in kabaran azgın dalgalarıyla mücadelemiz yetersiz kaldı. Güçlü dalgalar, kıyı tahkimatımızı bozdu ve sular onlarca metre içeriye girdi. Karadeniz kıyısındaki tersaneler bölgesinde koruyucu ana mendirek olmaması en büyük eksikliktir." Tersanelerin yapılaştırılması sırasında uluslararası standartlara uygun şekilde yapılaştırılması gerektiğini kaydeden Biçer, "Fırtına kuvvetli şekilde bir gün daha sürseydi, fatura ve iş gücü kaybımız daha büyük olacaktı. Şimdi yeniden bir kıyı tahkimatı yapmamız gerekiyor. Açık deniz mendireğinin yapılarak tersanelerin korunması gerekmektedir. Bizim bu konuyla ilgili önerimiz ve planımız bile var ancak dikkate alan yok. Tüm tersane yapılanmaları ana mendireğin koruması altında olması gerekir" şeklinde konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.