TGB'DEN FİLTRE SİSTEMİNE TEPKİ

Tarih: 2011-05-17 00:00:00

TGB Gençlik, internete filtre getirilmesini basın açıklaması ve eylem yaparak tepki gösterdi. Zonguldak Madenci Anıt'ı önünde basın açıklaması yapan TGB Yöneticisi Furkan Coşkun, Internet kullanıcılarının ifade özgürlüğü ve bilgiye erişimin temel bir hakk
TGB Gençlik, internete filtre getirilmesini basın açıklaması ve eylem yaparak tepki gösterdi. Zonguldak Madenci Anıt'ı önünde basın açıklaması yapan TGB Yöneticisi Furkan Coşkun, Internet kullanıcılarının ifade özgürlüğü ve bilgiye erişimin temel bir hakkı olduğunu kaydetti. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumunun 22.02.2011 gün ve 2011/DK-10/91 sayılı düzenlemesi yasal dayanaktan yoksun olduğunu ve kuruma yasalarda öngörülmeyen bir yetki verdiğini söyleyerek, “BTK Başkanı'nın standart profilin mevcut profil olduğu, isteyenin filtrelemenin dışında kalabileceğine ilişkin açıklamaları doğru değildir. Hali hazırda standart profil diye bir kavram olmadığı gibi filtreleme de söz konusu değildir. Yeni gelen mekanizma ile filtreleme sistemi dışında kalmak mümkün olmayacaktır. Filtreleme sistemi ile izleme yapılmayacağına dair açıklamalar da güven vermekten uzaktır. Şüphesiz filtreleme sistemi ile her bir kullanıcının tek tek izleyeceği iddia edilmemektedir. Ancak herkes filtreleme sistemine tabi olduğunda potansiyel olarak tüm kullanıcıların idarenin uygun gördüğü zamanda izlenmesinin yolu açılmış olacaktır. 22 Ağustos 2011 tarihinde yürürlüğe girecek olan BTK filtreleme uygulaması kullanıcılar tarafından öngörülebilir değildir, keyfidir ve yapısal olarak bir kontrol ve sansür mekanizmasıdır. Filtreleme sistemi çevresindeki profillerden hangi sitelere erişim engelleneceği konusundaki kriterler kullanıcılara bildirilmemiştir. Filtreleme listelerinin oluşturulması için tam yetki BTK tarafından yine BTK'ya verilmiştir ve BTK tamamen keyfi tercihlerle yüz binlerce internet sitesini ulaşılmaz hale getirebilecektir. Hukuka aykırı, ölçüsüz ve keyfi bir idari işlem, demokratik hukuk devletinde kabul edilemez. Daha önce erişim engelleme kararlarında olduğu gibi yetkililer hukuken gerekçelendiremedikleri kararlarını ilgisiz ülke örneklerini kullanarak meşrulaştırmaya çalışmaktadırlar. Neden seçildiği anlaşılmayan bu ülke politikalarının aktarımında da kasıtlı saptırmalar yapılmaktadır. İleri demokrasi bu mudur? TİB'in ısrarlı taleplere rağmen erişime engellenen sitelerle ilgili istatistikleri açıklamaması, idarenin şeffaflıktan uzak ve keyfi tercihleri politikasını belirleme konusunda ana yöntem olarak seçtiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, mevcut düzenleme derhal yürürlükten kaldırılmalıdır. İnternete ilişkin yeni politikalar, ifade özgürlüğüne ve yetişkinlerin her türlü internet içeriğine erişim ve tüketim haklarına saygı temelinde geliştirilmelidir ve şeffaf, açık, katılımcı ve çoğulcu bir yöntemle belirlenerek hayata geçirilmelidir” dedi. Konuşmanın ardından TGB gençlik sloganlar ve pankartlar eşliğinde eyleme son verdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.