TGC, FAİZ UYGULAMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Tarih: 2010-05-13 00:00:00

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  Vakit Gazetesi ile  ilgili tazminat kararı konusundaki değerlendirmesini açıkladı.Açıklamada şöyle denildi:"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gerek yasalardaki sınırlamalar, gerek uygulamakla yükümlü olduğu "Türkiy

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu,  Vakit Gazetesi ile  ilgili tazminat kararı konusundaki değerlendirmesini açıkladı.
Açıklamada şöyle denildi:
"Türkiye Gazeteciler Cemiyeti gerek yasalardaki sınırlamalar, gerek uygulamakla yükümlü olduğu "Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi"ndeki kurallar nedeniyle kesinleşmemiş yargı kararları ile ilgili  değerlendirme yapmamaktadır. Ancak Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin tavsiye kararlarında da yer aldığı gibi kamu otoritelerinin hoşgörülü davranmaları önerisinin yaşama  geçirilmesi gerektiğine inanmaktadır. Davacıların uğradıklarına inandıkları manevi zararın, kamuoyunda yapılacak tartışmalarla giderilmesi, bulunabilecek  çözüm  yolları arasında önemli  bir yer tutmaktadır. Bu yaklaşımla Atatürk'ün "basın özgürlüğünden doğan sakıncaların yine basın özgürlüğü kapsamında giderilmesi" dileği de yerine getirilmiş olacaktır. Tazminat davalarının zaman zaman öldürücü tutarlara ulaşması genelde faiz tutarının belirlenmesinde dikkate  alınan sürenin uzamasından kaynaklanmaktadır. Yerel mahkemeler ile Yargıtay arasındaki gidiş-gelişler, tazminat davalarında yerine getirilmesi gereken usule bağlı işlemler ve yargıdaki iş yükü nedeniyle duruşma günleri arasındaki uzaklık, ödenmesi gereken faiz tutarını büyük ölçüde etkilemektedir. Yargıtay'ın kimi yasalarda yer alan faiz uygulamasını sınırlayan yaklaşımını, makul faiz  tutarının tazminat davaları konusunda  da gündeme getirmesi daha adil bir sonucun alınmasını sağlayacaktır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.