TGC’DEN GENELKURMAY’A YANIT

Tarih: 2012-05-08 00:00:00

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı'nın ard arda yaptığı ve gazetecileri hedef alan açıklamalarının ifade özgürlüğü kavramıile bağdaşmadığını ve şık bir girişim olmadığını açıkladı. Açıklamada şöyle denildi. Genelk

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, Genelkurmay Başkanlığı'nın ard arda yaptığı ve gazetecileri hedef alan açıklamalarının ifade özgürlüğü kavramıile bağdaşmadığını ve şık bir girişim olmadığını açıkladı.

Açıklamada şöyle denildi.

Genelkurmay Başkanlığı'nın başta meslektaşlarımız Bekir Coşkun ile Umur Talu olmak üzere yaptığıaçıklamaların, bunun yanı sıra da Talu'nun Başkanlığın internet sitesine erişiminin engellenmesinin ifade özgürlüğü kavramı ile bağdaşmadığıve şık olmadığı görüşündeyiz.

Bu tip tutumlar, toplumun haber alma ve bilgiye ulaşma hakkını engelleyen bir yaklaşımı içermektedir. Unutulmamalıdır ki, çağdaş demokrasilerde, başta siyasiler olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşlar basın özgürlüğünü en genişanlamda yorumlamalı ve uygulamalılar.

İç hukukumuzun da bir parçası olan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bu konudaki kararları örnek alınmalıdır.

Bilindiği gibi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ifade özgürlüğü kavramının sadece olumlu karşılanan veya zararsız olan bilgi ve düşünceleri değil, çoğulculuğun hoşgörünün ve açık fikirliliğin parçası olan rencide, şoke ve rahatsız eden bilgi ve fikirleri de kapsadığını;koruma altına aldığını kesin karara bağlamıştır.

Genelkurmay Başkanlığı'nın yaklaşımını sürdürmemesini bekliyoruz.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.