THK'DAN AÇIKLAMA!..

Tarih: 2011-02-15 00:00:00

THK Kdz Ereğli Şube Başkanı Muhammet Likoğlu 86. Kuruluş Yıldönümünü anlattı. 16 Şubat 1925 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk' ün emriyle kurulan Türk Hava Kurumu’nun Cumhuriyetin en önemli kurumlarından birisi olduğunu ifade eden Kdz. Ereğli Şube

THK Kdz Ereğli Şube Başkanı Muhammet Likoğlu 86. Kuruluş Yıldönümünü anlattı.

16 Şubat 1925 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk' ün emriyle kurulan Türk Hava Kurumu’nun Cumhuriyetin en önemli kurumlarından birisi olduğunu ifade eden Kdz. Ereğli Şube Başkanı Muhammet Likoğlu,  “uzun süren bir kurtuluş savaşından yeni çıkmış, yorgun ve yoksul bir halkın, Türk halkının, inanılmaz büyüklükteki maddi ve manevi desteğiyle hayat buldu. Bu destekle 10 yıl içinde 351 uçak satın alarak Türk Silahlı Kuvvetlerine bağışladı” dedi.

Likoğlu açıklamasında şöyle dedi: 

Türk Hava Kurumu bilindiği gibi sadece zekat, fitre, kurban ve kurban derisi toplayan bir kurum değildir. Sosyal ekonomik kültürel ve turizm etkinlikleri olan bir kurumdur. Türk Hava Kurumu halkımızdan topladığı bağış ve yardım gelirlerinin yüzde 50'sinin yardımların toplandığı il ve ilçelerin sosyal yardımlaşma vakfına, yardıma muhtaç, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere kendi il ve ilçelerdeki Vali ve Kaymakamların denetimindeki vakıf hesabına, yüzde 4'ü Türk Kızılay'ına, yüzde 3'ü çocuk esirgeme kurumuna, yüzde 3'ü diyanet vakfına, yüzde 40'ı ise Türk Hava Kurumu'na aktarılmaktadır. Böylece gönüllü olarak halkımızın vermiş olduğu fitre, zekat ve kurban derisi bağışı aynı anda 5 ayrı kuruma paylaşılmaktadır.

Türk Hava Kurumu, havacılığın, planör, yamaç paraşütü, yelken kanat ve model uçak dallarında eğitim vererek gençlere yeni ufuklar açıyor,onlarlarla istihdam sağlıyor. Türk Hava Kurumu yurt sathında gençlere havacılık kursları veriyor. Türk Hava Kurumu kuruluşundan bugüne 200 bin gencimize havacılık eğitimi verdi.

THK'nin 1925'ten bu yana havacılığın çeşitli dallarında yetiştirdiği Türk gençleri sadece sportif faaliyetlerde katılmakla kalmadı.Yurt savunmasında da etkin rol aldı.Bunun en canlı örneği 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda görüldü.Hava İndirme Birliği,o dönemde askerlik görevini paraşütçü olarak yapan THK'nin yetiştirdiği gençler teşkil ediyordu.Harekat sırasında kurumun uçak ve pilotlarına önemli görevler verildi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine paraşüt ve planör öncelikli eğitim desteği veriyor. Türk sivil/ticari havacılık sektörüne pilot yetiştiriyor.

Ülkemizde 6 noktadan  havadan orman yangınlarını söndürme çalışmalarında bulunuyor.Son bir yıl içerisinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin görevlendirmesi ile bir çok Ülkede komşumuz Yunanistan ve İsrail'de çıkan orman yangınlarında ilk müdahaleyi başarı ile yapmıştır. Bu alanda görev yapacak pilotlara uçuş eğitimi veriyor. Türkiye'de Türk Hava Kurumu'nun dışında, ne kamu sektöründe ne de özel sektör envanterinde yangın söndürme uçağı yoktur.

Şubeleri kanalıyla sosyal yardımlaşma çalışmaları yapıyor. Yurdun çeşitli bölgelerinde hava gösterileri yapıyor. Her yıl sportif havacılık dallarında ulusal ve uluslar arası yarışmalar düzenliyor.Ülkemizin tanıtımında Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) ile Genç Ressamlar Resim Yarışmaları ve uluslar arası Hava Öğrenci Mübadele kapsamında yurt dışına öğrenci gönderiyor.

Türk Hava Kurumu ambulans uçak ve helikopterleri ile organ nakli ile'de önemli sağlık hizmetleri vermektedir.

Ayrıca THK Ülkemizde Uzay ve Havacılık Üniversitesi kurulması için 2010 yılında gerekli girişimlerde bulunarak gerekli izin alınmış olup en kısa zamanda hayata geçirilmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Türk Hava Kurumunun üstlendiği görev ve hizmetler takdire şayan olup saymakla bitmez.Kurulduğundan bugüne kadar hizmet veren bağış ve yardım yapan herkese teşekkür eder saygı ve şükranlarımızı sunarız.Türk Hava Kurumunun 86.kuruluş yıldönümü Türk halkına kutlu olsun.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

neşe :

cidden çok teşekkür ederin sayın başkanım THK neler yapıyormuş bunların pek çoğunu bilmiyordum ben sadece fitre zekat deri toplar sanırdım inan şaşırdım sayende öğrenmiş oldum sizleri yarın kurumunuzda ziyaret etmek istiyorum 86.yıl kutlu olsun

şahin arıcı :

evet cumhuriyetin en önemli kurumlarından hep birlikte sahip çıkmalıyız sayın başkan açıklamalarınız çok net ve doyurucu çok teşekkür ederim kurum hakkında bilgilendirdiğin için başarılar dilerim yarın çelenk koymaya katılmak istiyorum saygılarımla

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.