TIP FAKÜLTESİ'NE YETERLİLİK BELGESİ

Tarih: 2011-12-10 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi'ne Kardiyoloji Anabilimdalı Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi verildi.Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilimdalı Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi verilmesi
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi'ne Kardiyoloji Anabilimdalı Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi verildi.
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilimdalı Kurum Uzmanlık Eğitimi Yeterlilik Belgesi verilmesi töreni ZKÜ Hastanesi Şebnem Kargı Konferans Salonu'nda yapıldı. Törene; ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, ZKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Güner, Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu temsilcileri Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu ve Prof. Dr. Aylin Yıldırır, ZKÜ Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Varım Numanoğlu katıldı. Tören sonunda bilgi veren Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu Eğitim Kurumu Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Haldun Müderrisoğlu, bu başvurunun kanuni olarak bir zorunluluğu olmadığını, gönüllülük esasına dayalı başvuru olduğunu söyledi. Dışarıdan gelenler için buranın bir cazibe merkezi olacağını belirten Müderrisoğlu, Kardiyoloji eğitimi vermekte olan hastaneler var. 60 tane eğitim hastanesi var. Türkiye'de 110 ayrı yerde kardiyoloji asistanı yetiştiriliyor. Bunlar arasında Türk Kardiyoloji Yeterlilik Kurulu'nun başlattığı bir çalışmayı da gönüllülük esasına göre 'gelin bizi değerlendirin' diyor kurumlar. 'Biz yeterli eğitimi verdiğimize, alt yapımızın yeterliliğine inanıyoruz, gelin bizi değerlendirin' diyorlar. Bunun üzerine belli kriterler içerisinde bir kurul gidip gerçekten bu eğitimin yapılabileceği uygun mudur, yeterli öğretim görevlisi var mıdır, teknik donanım yeterli midir, asistan eğitimi açısından her şey yolunda mıdır, bu konuda çalışmalar yapıyorlar. Bunun sonunda da yeterli olduğuna kadar verilen kurumlarda böyle bir belge almaya hak kazanıyorlar. Bu yıl 6 kurum başvuruda bulundu.
Bu 6 kurum içinde 4 kurum bu belgeyi almaya hak kazandı. Bu 4 kurumdan biri de Zonguldak Karaelmas Üniversitesi. Bu hasta açısında da önemli, bu haberlerin Zonguldak halkına da ulaşması lazım.
Çünkü, hastalarda bilmeliler ki, 'biz alt yapısı yeterli, yetkin öğretim görevlilerinin bulundu kardiyoloji anabilimdalında muayene oluyoruz' desinler. Bu onlar açısından ek bir güvence. Burada çalışan asistanlar açısından önemli. 'Biz uluslar arası niteliklere sahip anabilimdalında eğitim görüyoruz.
Demek ki bizde ileride etkin iyi bir uzman olacağız' diyecekler. Buraya dışarıdan gelen burada eğitim görmeyi düşünenler içinde bir cazibe merkezi anlamına geliyor. Bu kanuni bir zorunluluk değil. Tamamen gönüllülük esasine göre. Kendilerine güveniler ve bu başvuruyu yaptılar. Bizde bunu tespit ettik dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.