'TMMOB, ONURLU VE DİK DURUŞUNU SÜRDÜRÜYOR'

Tarih: 2014-10-20 20:09:00

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Lokali’nde düzenlenen basın açıklamasıyla TMMOB’nin 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutladı. Basın açıklamasını okuyan TMMOB Zonguldak İ

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu, Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şubesi Lokali’nde düzenlenen basın açıklamasıyla TMMOB’nin 60’ıncı kuruluş yıldönümünü kutladı. Basın açıklamasını okuyan TMMOB Zonguldak İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri ve Makine Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Birhan Şahin, TMMOB’nin 60’ıncı yılında onurlu yürüyüşüne ve dik duruşuna devam ettiğini belirterek, “TMMOB, ülkenin bir nefes alma-verme alanıdır. Bu ülkenin ve bu ülke insanının önemli bir mevzisidir” dedi.
TMMOB örgütlülüğünü, hiçbir gücün bu yoldan geri döndüremediğini, 60’ıncı yılında da döndüremeyeceğini belirten Şahin, şunları söyledi: “6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu, 27 Ocak 1954 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilmiş ve 4 Şubat 1954 tarih ve 8265 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. TMMOB 1’inci Genel Kurulu 18-22 Ekim 1954 tarihleri arasında toplanmıştır. TMMOB ve bağlı Odaları, 60’ıncı yılında da aklın ve bilimin yol göstericiliğinde; anayasal ve uluslararası sözleşmelerle tariflenmiş sanayi, işçi sağlığı ve iş güvenliği, inşaat ve yapı denetimi, enerji, madencilik, tarım, gıda orman, su kaynakları, çevre, kentleşme barınma hakkı vb, konularda mühendislik, mimarlık, şehir plancılığının gerektirdiği mesleki denetim, bilimsel-teknik kriterler ve çağdaş toplumsal gereklilikler doğrultusunda emekten, halktan, ülkemizden, meslek-meslektaş çıkarlarından yana bütünlük içindeki çalışmalarına, önümüze çıkarılan tüm engellere rağmen kararlılıkla devam etmektedir. TMMOB geçmişte olduğu gibi 60’ıncı yılında da ‘ülkede barış, dünyada barış’ anlayışıyla ülkemizde, Suriye, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve dünyada savaşa karşı barışı, halkların kardeşliğini, bir arada özgür, eşit yaşamı savunmaya ve emperyalizmin yeni stratejileri karşısında bağımsız Türkiye mücadelesini büyütmeye devam etmektedir. TMMOB, 60’ıncı yılında da mühendislerin, mimarların, şehir plancılarının sorunlarının halkın sorunlarından ayrı tutulmayacağı, sorunlarının çözümünün büyük ölçüde emekçi sınıfların sorunlarının çözümünde yattığı gerçeğini ifade etmektedir. Bu ifade gereği, TMMOB, kendi meslek alanları ile ilgili olarak ülkemizdeki siyasal sistemi tüm yönleri ile sergilemeye çalışmakta; emekten, demokrasiden yana olanlarla ortak mücadele etmektedir. TMMOB demokrasiyi; halkın kendi siyasal, ekonomik, sosyal ve kültürel sistemlerini belirlemek için, iradesinin özgürce ifadesine; kendi yaşamlarının tüm yönlerine tam katılımına dayandığı temelinde, insana saygı ve hukukun üstünlüğü olarak tanımlayan uluslararası belgeler kapsamında ve sorunun sınıflar arası ilişkiler temelinde ele alınması gerekliliği çerçevesinde değerlendirmektedir. TMMOB, 60’ıncı yılında da bağımsızlık, demokrasi, barış ve insan hakları talepleri doğrultusunda çalışmalarını etkin bir şekilde sürdürmektedir. TMMOB bu çalışmalarında gücünü sadece bağlı odalarından ve odalarının örgütlü üyesinden almaktadır.”

 

“TMMOB, ÜLKENİN BİR NEFES ALMA-VERME ALANI VE ÖNEMLİ BİR MEVZİSİDİR” 
“TMMOB ve bağlı odaları geçmişinde olduğu gibi 60’ıncı yılında da meslek alanları ile ilgili her konuda bilgiyi biriktirmeyi ve kamuoyu ile paylaşmayı ana çalışma alanı olarak görmektedir. Dünya çapında emperyalist saldırının açık ifadesi olan küreselleşme olgusunun, tüm emekçilerin ve demokrasi yanlılarının üzerine gerek ideolojik saldırı olarak gerekse de yaptırımlar şeklinde kâbus olarak çökmesine karşı duruş, meslek alanlarımız ile ilgili ülke gerçeklerinin ortaya konulması, sorunların nedenlerinin belirtilmesi ve çözümlerine yönelik tespitlerde bulunulması, bunu emek ve demokrasi güçleri ile paylaşmanın koşullarının yaratılması, 60’ıncı yılımızda da sürdürülmektedir.
TMMOB, 60’ıncı yılında da kadına yönelik şiddetin önlenmesi, yaşamın içinde hak ettiği yerin kazandırılması için, söylemini ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ temelini oluşturarak kamuoyuyla paylaşmaktadır. TMMOB, ‘Kadın, Erkek Omuz Omuza Yaşamın Her Alanında" sözü ile "Kadınlar Örgütlü, TMMOB Daha Güçlü" sözünü 60’ncı yılında da yüksek sesle söylemeye devam etmektedir. TMMOB, 60’ıncı yılında da; meslek sorunlarının ülke sorunlarından ayrılmazlığı ilkesinden hareketle, emek ve demokrasi güçleriyle birlikte, bağımsızlık, eşitlik, demokrasi ve özgürlük mücadelesin; sürdürmeye, siyasi iktidarın tüm anti demokratik uygulamalarına karşı durmaya, bunları deşifre etmeye her türlü saldırı karşısında dik durmaya devam etmektedir
60. yılında da, TMMOB, geçmişte olduğu gibi taraftır. TMMOB, bu toplumu kim çatışma ortamına sürüklüyorsa; kim şiddet ve baskı politikalarında ısrar ediyorsa; kim çok kimlikli, çok kültürlü bir toplumsal modeli dışlayarak, barışın kalıcı hale getirilmesinden kaçınıyorsa; kim iç ve dış politikada gerilim yaratmaktan medet umuyorsa; kim demokratikleşmeyi AB ile pazarlık sınırında tutup, hak arama mücadelesini anti-demokratik yöntemlerle engelliyorsa onlara karşı taraftır. TMMOB, kim karşısındakinin kimliğine, kültürüne, inancına saygı gösteriyorsa; kim 'Kürt sorunu’ dahil, ülkenin sorunlarına özgürlük ve demokrasi zemininde çözüm arıyorsa onlardan yana taraftır. TMMOB, 60’ıncı yılında da; karanlığa karşı aydınlığa; baskıcı, otoriter yönetim anlayışına karşı özgürlük ve demokrasiye: ırkçı ve milliyetçi anlayışın beslediği linç kültürüne karşı bir arada kardeşçe ve barış içinde yaşama; her şeyin para-kâr olduğu piyasa anlayışına karşı eşitliğe, emekçi sınıfların haklar mücadelesine, işsizlik, yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele taleplerine sahip çıkmaktadır. TMMOB, 60, yılında da: eşit, özgür, demokratik bir Türkiye’de bir arada yaşamı savunmakta, korkmadan, sinmeden, geri adım atmadan temel hak ve özgürlüklere sahip çıkmakta, inisiyatif kullanmakta ve mücadele etmektedir. TMMOB ülkenin bir nefes alma, verme alanıdır.  Bu ülkenin ve bu ülke insanının önemli bir mevzisidir. Bu ülkenin, bu ülke halkının ve dolayısıyla üyenin TMMOB’ye ihtiyacı vardır, bu ihtiyaç devam etmektedir. Bu ihtiyacın gereklerinin yerine getirilebilmesi için de, TMMOB’nin odalarına, odaların şubelerine, şubelerin de örgütlü üyeye ihtiyacı vardır. TMMOB 60’ıncı yılında da bu ihtiyacın gereklerini yerine getirmeye devam etmektedir. 
Herkes bilsin: Kapitalizmin ve emperyalizmin askeri, ekonomik, politik ve kültürel tüm örgütlerinden, sömürü ve eşitsizliklerden bağımsız, ‘Bir Başka Dünya, Bir Başka Türkiye Mümkün’dür, bizim yolumuz budur. Yüreği insan sevgisiyle dolu TMMOB örgütlülüğünü, hiçbir güç bu yoldan geri döndürememiştir ve 60’ıncı yılında da döndüremeyecektir. 60’ıncı yılımız kutlu olsun.” (Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.