TORBA YASASI'NA TEPKİ

Tarih: 2011-01-13 00:00:00

Belediye İş Sendikası Zonuldak Şubesi Başkanı Tahsin Atayan, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunda ‘torba yasası’ olarak bilinen ve ‘norm kadro, ihtiyaç fazlası belediye işçilerin durumunu düzenleyen tasarının TBMM Plan ve bütçe komisyonundan geçtiğ
Belediye İş Sendikası Zonuldak Şubesi Başkanı Tahsin Atayan, düzenlediği basın toplantısı ile kamuoyunda ‘torba yasası’ olarak bilinen ve ‘norm kadro, ihtiyaç fazlası belediye işçilerin durumunu düzenleyen tasarının TBMM Plan ve bütçe komisyonundan geçtiğini söyleyerek, tepki gösterdi.
Belediye İş Sendikası Zonguldak Şubesi Başkanı Tahsin Atayan, üyelerle birlikte yaptığı basın toplantısında, tasarının Türk-İş Başkan ve bazı yöneticilerinin hükümetle yaptığı pazarlıklar ve ince hesapların ürünü olduğunu söyledi. Bu tasarı ile Genel Hizmetler iş kolunda çalışan 174 bin belediye işçisinin zorunlu sürgüne mahkum edildiğini belirten Atayan, “Bugün aylar sonranın hesabını yaparak, küçük hesapların peşinde koşan konfederasyon yöneticileri, yarın kendilerine sıra geldiğinde dün olduğu gibi yarın da yanlarında kimse bulamayacaklar. Hiçbir kişi ve kurum, Belediye İş sendikasından böyle bir düzenlemeyi onaylamasını, sineye çekmesini beklememelidir. Çünkü TBMM Plan ve bütçe komisyonundan geçen ilgili madde bu haliyle belediye işçileri için eskisinden daha adaletsizdir. Tasarının taslak halindekinden bile daha geri bir düzenlemedir. Çünkü komisyondan geçen bu hali, 174 bin belediye işçisinin, hiçbir objektif kritere dayanmadan, kıdemlerine, vasıflarına eğitim düzeylerine ve halen ikamet ettikleri il, ilçe, belde göz önüne alınmadan Türkiye çapındaki karakollarda, okullarda hizmetli olarak çalışmasını düzenlemektedir. Tasarı, belediye işçilerini eğer 5 iş günü içinde gönderdikleri iş yerlerini kabul etmezse iş sözleşmesinin fesih edilmesini öngörmektedir. Tasarı, belediye işçilerinin sözleşmeleri bitirildikten sonra işçileri, toplu sözleşmesiz, sendikasız bir yaşama mahkum etmektedir. TBMM Plan ve Bütçe komisyonunda ilgili maddeye yapılan eklemeler, Yüce Meclis çatısı altında olmaması gerektiğine inandığımız bir Ali Cengiz oyunudur.
Bu oyunun hesabını rızası alınmadan kıdemine, mesleğine, eşinin çalışıp, çalışılmadığına bakılmaksızın, zorunlu olarak sürgüne gönderilen emekçiler ve onların aileleri mutlaka soracaktır” diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.