TTK ERİDİKÇE ERİYOR!

Tarih: 2012-09-14 00:00:00

TTK'da kıdem tazminatı konusunda kafalar karışınca, emeklilik dilekçeleri hız kesmiyor. Yılbaşından bu yana 720 işçinin emekli olduğu kurumda, bu sayının yılsonuna kadar 1000'i bulması bekleniyor. Türkiye Taşkömürleri Kurumu'nda ( TTK) emekliliğini istey

TTK'da kıdem tazminatı konusunda kafalar karışınca, emeklilik dilekçeleri hız kesmiyor. Yılbaşından bu yana 720 işçinin emekli olduğu kurumda, bu sayının yılsonuna kadar 1000'i bulması bekleniyor.

Türkiye Taşkömürleri Kurumu'nda ( TTK) emekliliğini isteyenlerin sayısı hızla artıyor. 1 Ocak 2012 tarihinden bu yana kurumdan 720 kişi emekli oldu. Bu sayının yılbaşına kadar 1000 e yükselmesi tahmin edilirken, emeklilik furyasının kurum yöneticilerini de endişelendirdiği öğrenildi. 
 Geçtiğimiz Ağustos ayında tüm müesseselerde toplam 165 maden işçisi emekliliğe ayrılırken, eylül ayının daha yarısı gelmemişken,  83 kişi emekliliğe ayrıldı.  14 Eylül itibari ile Amasra'da 4, Armutçuk'da 4, Kozlu'da 8, Karadon- Gelikte 33 ve Üzülmez de 34 kişi olmak üzere toplam 83 kişi emekliliğe ayrıldı. Bu sayının yılbaşına kadar yıl olarak 1000 kişiyi geçmesi bekleniyor.
Kurum yetkilileri ve  işçi sendikası  Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) kanadı, yeni işçi alımı için girişimlerini sürdürüyor.
TTK yöneticilerinin iyi niyet kuralları çerçevesinde işçi alımını isterlerken Sendika kanadı (GMİS)  de kurum yöneticilerinin bu isteklerine destek veriyor.
Sendika yöneticileri emeklilik sayısının artma nedeni; kıdem Tazminatları'nın vergilendirilmesi ve iki eşit parçaya bölünerek verilmesi ile , TTK' ya bağlı müesseselerin özelleşeceği  şeklindeki haberlerine bağlıyor. Sendikacılar  Söylentiler çalışanları rahatsız etti. Kimse hak ettiği kazanımların tırpanlanmasını istemez. Bu yüzden emekliliğini hak edenler bu söylentiler üzerine emekliliğe ayrılıyor. Emekliliğe ayrılanların yerine işçi alımına gidilmediği sürece, yer altında bekleyen ulusal yer altı servetimiz taşkömürünü ulusal ekonomiye kazandıramayız.  Bu nedenle Türkiye Taşkömürleri Kurumu (TTK) na acilen işçi alınmalıdır derken, kurumda çalışan ve henüz emekliliğe dolmayan işçiler ise kaygılarını şu şekilde dile getiriyorlar
Çalıştığımız kurum günden güne küçülüyor. İşçi açığı nedeniyle verimimiz de hızla düşüyor. Yetkililer Kurumun gelir-gider hesabını yaparlarken işçi açığını göz ardı ediyorlar. Eskiden 5 işçinin yaptığı işi artık 1 işçi yapmaya çalışacak, bu da üretimin büyük oranda düşmesine sebep oluyor. Emekliliğimize daha çok var. Ekmek kapımızın kapanmasını istemiyoruz. Yeni işçilerin alınmasını ve TTK nın devam etmesini istiyoruz. Bizim istemememiz önemli değil. Zonguldak'ı seven, Zonguldak'ta yaşayan herkesin istemesi lazım. TTK Eriyor, Milletvekillerimiz uyuyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Ali Suat ESER :

Emekli olanların yerine 2013'ün ikinci yarısında işçi alınır. Müneccim olmaya gerek yok, 27 Ekim 2013'te yerel seçimler var çünkü. Hem Başbakan da CHP'nin elindeki Zonguldak ve Ereğli belediyelerini de çok istiyor. Bu nedenle sendikanın üye sayısı azalıyor endişe ile yeni işçi alımı konusunda fazla uğraşmasına da gerek yok.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.