'TTK'DA OLMASI MÜMKÜN DEĞİLDİR'

Tarih: 2014-05-22 12:21:00

Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için anma etkinliği düzenlendi. GMİS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Tutkun, “Elbette madencilik literatüründe kaçınılmaz kaza tanımı da vardır. Ama bu kaçınılmazlık meydana gelen kazalar içinde

Soma’daki maden faciasında yaşamını yitiren maden işçileri için anma etkinliği düzenlendi. GMİS Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Tutkun, “Elbette madencilik literatüründe kaçınılmaz kaza tanımı da vardır. Ama bu kaçınılmazlık meydana gelen kazalar içinde çok az bir orandır. Ama böylesi vurdumduymaz, böylesine iş güvenliği kurallarına uyumsuz, güvensiz çalışma koşullarında bir kaza TTK’da olması mümkün değildir” dedi.

 

Manisa’nın Soma ilçesinde bir maden ocağında 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci için, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Üzülmez Müessesesi’nde çalışan maden işçileri Kur’anı Kerim okuttu, dua etti. Sabah 08-16 vardiyasına giden maden işçilerinin tertip sonrası kuyu başında düzenledikleri merasimde okunan Kur-an sonrasında başta Soma faciasında yaşamını yitiren madenciler olmak üzere meydana gelen tüm maden kazalarında yaşamını yitirenler için dua edildi. Kur-an okunurken madencilere mevlit şekeri dağıtıldı ve gül suyu döküldü.

 

RAPORLA RESMİYET KAZANDI

Kur-an merasimi sonrasında tertip yerlerinde iş başı yapmak için Üzülmez Kuyusundan topluca ocağa indiler. Kur-an merasimi sonrası Soma’daki kaza ile ilgili izlenimlerini basına anlatan Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS)  Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Osman Tutkun, “Soma’da meydana gelen maden faciasına kaza dememiz mümkün değil. Bu açık açık iş cinayeti, bir katliam.  Bu teknik bilirkişi raporlarıyla da resmiyet kazandı. Madencilik zor bir meslek. Elbette madencilik literatüründe kaçınılmaz kaza tanımı da vardır. Ama bu kaçınılmazlık meydana gelen kazalar içinde çok az bir orandır. Ama böylesi vurdumduymaz, böylesine iş güvenliği kurallarına uyumsuz, güvensiz çalışma koşullarında bir kaza TTK’da olması mümkün değildir.

 

“DÜNYAYA GÖSTERDİ”

TTK can güvenliği, işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda teknik donanım ve yetişmiş elemanı olarak ülkemizin en iyi madencilik kurumudur. Bunu da zaten Soma kazasındaki kurtarma çalışmaları sırasında oraya giden arkadaşlarımız ülkemize ve dünyaya bir kez daha gösterdiler. Ben Soma faciasında yaşamını yitiren 301 maden şehidimize ve bugüne kadar meydana gelen kazalarda yaşamını yitiren tüm maden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Mekanları cennet olsun” dedi.

 

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

Kerem Akalın :

Hüseyin Avni (Azmi) Bey, ağabeyiniz Fevki'nin oğlu Kerem ben, benimle lütfen irtibata geçiniz.Sosyal medya üzerinden iletişim bilgilerime ulaşabilirsiniz.

Hüseyin Avni AKALIN :

Şehit olan işçilerimize allahtan rahmet geride kalan analara babalara, eşlerine ve çocuklarına sabırlar dilerim. Sendikacı kardeşimizin konuşması talihsiz bir ifade olmuş. Bende 1983'de benzer bir olaya şahit oldum Sanki 1983'te ve 1992'de meydana gelen facialar TTK' da meydana gelmedi, araştırıldı ve çözümlendirildi. Aradaki otuz kişilere varan felaketlerinde hesaba katılması gerekir. Sadece, bu sefer Soma'ya denk geldi. Birdaha ki sefer kime nasip olur allah bilir. Olay çözümlenmeyi hala bekliyor. Hüseyin Avni AKALIN maden yüksek mühendisi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.