TÜBİTAK BİLGİLENDİRDİ

Tarih: 2011-12-22 00:00:00

TÜBİTAK Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı programı Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) toplantı salonunda gerçekleştirildi.Toplantıya, ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Doç. Dr. Nilay H. Başaran, Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Yard. Doç. Dr. Olgay Yaralı, da
TÜBİTAK Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısı programı Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) toplantı salonunda gerçekleştirildi.Toplantıya, ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Doç. Dr. Nilay H. Başaran, Doç. Dr. Cengiz Arıcı, Yard. Doç. Dr. Olgay Yaralı, davetliler ve öğrenciler katıldı.
TÜBİTAK tarafından üniversitenin toplantı salonunda düzenlenen ''TÜBİTAK-Akademik Ar-Ge Destek Programları Bilgilendirme ve Eğitim'' toplantısında yaptığı konuşmada, üniversitelerin en önemli fonksiyonlarından birisinin araştırma ve geliştirme çalışmaların yanı sıra elde edilin bulguların yayınlaması ile yeni geliştirilen ürünlerin patentlerinin alınması olduğunu belirtti. Üniversitelerde çalışmaların yapılabilmesi için büyük maddi desteklere ihtiyaç olduğunu anlatan ZKÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Özer, Üniversite olarak çalışmaları 5 temel alanda destekliyoruz. Lisansüstü çalışmalarındaki tezleri desteklemek için proje desteği vermekteyiz. Bu yıl içerisinde üniversite olarak 47 projeyi destekleyerek yaklaşık 550 bin lira fon aktardık. Altyapı projeler desteği sunuyoruz. Bu lisansüstü çalışmaların ötesinde bölümlerin alt yapılarını ve üniversitemiz altyapısını geliştirmeye yönelik olarak desteklediğimiz projelerden oluşmaktadır. Bu yıl 6 projeyi destekleyerek 1 milyon Liralık teşvik sağladık. Makale basım desteği veriyoruz. TÜBİTAK ve uluslararası kabul edilmiş ile dergilerde yayımlanacak makalelerin basım ücretlerini destekliyoruz. Yurt dışı bilimsel toplantılara katılım için destek veriyoruz. Uluslararası kongrelerde bildiri sunacak bilim insanlarımızı maksimum 4 bin liraya kadar destekliyoruz. Son olarak ta makale yayım teşviki sunuyoruz. TÜBİTAK'ın vermiş olduğu miktarla eş değer ücretle makaleleri destekledik. 2011 yılı içerisinde 156 makalemizi destekledik Toplam bu 5 desteğe yılsonu itibariyle 2 milyon liralık fon aktarmış olduk. 2012 yılındaki hedeflerimiz arasında patent başvuruları ve öğretim üyelerimizin TÜBİTAK ile AB projeleri gibi üniversite dışı kaynaklarına yönelmelerini destekleyeceğiz. Bu kaynaklardan destek almış öğretim üyelerimize aldıkları destek miktarının yüzde 50'si kadarda biz destek vereceğiz. Önümüzdeki yıldan itibaren üniversitemizce TÜBİTAK başvurularının artmasını istiyoruz dedi.  TÜBİTAK adına konuşma yapan Doç. Dr. Nilay H. Başaran, kurum olarak 7 ay içerisinde 81 ildeki üniversiteleri ziyaret ederek bilgilendirme ve eğitim toplantıları gerçekleştireceklerini söyledi. Gerçekleştirecekleri toplantılarda TÜBİTAK'ın yürütmekte olduğu programları tanıtacaklarını ifade eden Başaran, ''Kurumumuzun yürütmekte olduğu oldukça fazla program var. Tanıtacağımız programlar ulusal ve uluslararası destekli programlardır. Programlarımızı en iyi şekilde tanıtmak için tüm Türkiye'yi dolaşacağız. Ülkemizde son 8 yılda Ar-Ge'ye olan önem artarak ayrılan pay tarihinin en yüksek rakamını gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumunun açıkladığı verilere göre de ülkemizde şuanda Ar-GE'ye ayrılan pay yüzde 0,84 oranlarındadır. Bunun 2023 yılına kadar yüzde 2'lere varacağı umut ediliyor. Umarım bu rakama ulaşabiliriz. Çünkü ileri ülkeler Ar-Ge'ye ayırdıkları fonu her zaman yüksek tutuyorlar. Buda bir ülkenin refahı için çok önemlidir şeklinde konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.