TÜKETİCİNİN GÜVENİ AZALDI!..

Tarih: 2014-01-31 15:46:00

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Tüketici Güven Endeksi/Ocak 2014” sonuçlarını açıkladı. TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” s

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Zonguldak Bölge Müdürlüğü, “Tüketici Güven Endeksi/Ocak 2014” sonuçlarını açıkladı.
TÜİK Zonguldak Bölge Müdürü Şeref Demirtaş, TÜİK ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen “Tüketici Eğilim Anketi” sonuçlarından hesaplanan “Tüketici Güven Endeksi”nin 2014 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 3,5 oranında azaldığını, Aralık ayında 75 olan endeksin, Ocak ayında 72,4 değerine düştüğünü belirtti.
Bölge Müdürü Demirtaş, şunları söyledi:

 

“GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ YÜZDE 7,7 AZALDI”
“Aralık ayında 101,9 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 7,7 oranında azalarak, Ocak ayında 94 değerine düştü. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını göstermektedir.”

 

“İŞSİZ SAYISI BEKLENTİSİ YÜZDE 4,6 GERİLEDİ”
“Aralık ayında 81,8 olan gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,6 oranında azalarak, Ocak ayında 78 değerine düştü. Bu düşüş, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı. Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,2 oranında azaldı. Aralık ayında 92,4 olan endeks değeri Ocak ayında 91,3 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.”

 

“TASARRUF ETME İHTİMALİ YÜZDE 9,6 ARTTI”
“Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre yüzde 9,6 oranında arttı. Aralık ayında 23,8 olan endeks, Ocak ayında 26,1 değerine yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.