TÜRKİYE'DE BİR İLK!..

Tarih: 2011-11-02 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sözen, Çöl ötleğeni (Sylvia nana) ve Hemşin yılanının (Natrix megalocephala) Türkiye'de ilk defa Zonguldak'ta görüntülendiğini belirtti. Prof. Dr. Sözen, Hem
Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sözen, Çöl ötleğeni (Sylvia nana) ve Hemşin yılanının (Natrix megalocephala) Türkiye'de ilk defa Zonguldak'ta görüntülendiğini belirtti. Prof. Dr. Sözen, Hemşin yılanının Türkiye'deki kayıtları sadece Doğu Karadeniz Bölgesi'nden bilinmektedir. Tuncer Tozsin tarafından Zonguldak ili Filyos bölgesinde 17 Eylül 2008 tarihinde ve ayrıca 10 Ekim 2011 günü yine Filyos bölgesinde Mustafa Erturhan tarafından fotoğrafı çekilen yılanların Hemşin yılanı olduğu belirlendi. 2008 yılında çekilen fotoğraf hem türün Türkiye'de çekilmiş ilk fotoğrafıdır, hem de türün Batı Karadeniz Bölgesi'nden ilk kaydıdır. Bu kayıtlar Hemşin yılanının sadece Doğu Karadeniz Bölgesi'nde değil tüm Karadeniz Bölgesi'nde yayıldığını göstermektedir. Zonguldak'tan bu güne kadar kaydedilen en önemli hayvan türü ise, 29 Ekim 2011 günü Mustafa Erturhan tarafından Filyos'ta görülen ve hemen akabinde Mustafa Erturhan, Özlem Erturhan, Prof. Dr. Mustafa Sözen ve Tuncer Tozsin tarafından fotoğraflanan Çöl ötleğeni adındaki kuş türüdür. Bu türün Türkiye'deki tek kaydı 1970 yılında aittir ve Adana, Karataş Bölgesi'nden yabancı araştırıcılar tarafından verilmiştir. Filyos'ta bu kuşu gözlemiş olmamız çok önemli, çünkü türün Türkiye'deki ilk fotoğraflarını çektik ve 41 yıl aradan sonra türün Türkiye'den ikinci kaydını vermiş olduk. Bu aynı zamanda Çöl ötleğeninin Türkiye'de Adana dışındaki ilk kaydıdır.
Çöl ötleğenini de Zonguldak'ta kaydetmemiz ile Zonguldak'taki kayıtlı kuş türü sayımız 280'e ulaştı. Daha önce de Kara ördek ve Paçalı şahini de Türkiye'de ilk kez Filyos bölgesinde fotoğraflamıştık. Bu kayıtlar Zonguldak ve özellikle Filyos bölgesinin biyolojik çeşitlik açısından ne kadar önemli olduğunu ve doğal yapısının korunması gerektiğini ortaya koymaktadır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

esnaf :

hacam işin tıkırında bu yılan ekmek verirmi bize,yakala besle o zaman,millet ekmek derdinde borç derdinde sen koskoca prf.olmuşun yılANDan bahsediyosun

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.