TÜRKLER’ e ANMA

Tarih: 2012-07-21 00:00:00

MESS'e karşı 40 bin işçinin grevleri, Faşizme ihtar eylemleri, DGM'ye karşı direnişler işçi sınıfı tarihine yazıldı. Erdemir işçilerinin bugün yararlandığı, işletme ikramiyesi, yemek,servis,yakacak yardımı gibi bir sürü kazanılmış haklar O'nun döneminde k

MESS'e karşı 40 bin işçinin grevleri, Faşizme ihtar eylemleri, DGM'ye karşı direnişler işçi sınıfı tarihine yazıldı. Erdemir işçilerinin bugün yararlandığı, işletme ikramiyesi, yemek,servis,yakacak yardımı gibi bir sürü kazanılmış haklar O'nun döneminde kazanıldı. Erdemir işçileri Kemal Türkler' i hiçbir zaman unutmamalıdır.

 

 

*CHP Kdz. Ereğli ilçe Başkanı Hayrettin Kartal, 22 Temmuz 1980'de, DİSK ve Türkiye Maden-İş  Genel Başkanı Kemal Türkler'in büyük İşçi önderi olduğunu ve eli kanlı faşist tetikçiler tarafından katledildiğini belirterek, Bu gün işçilerin, emekçilerin Kemal Türkler gibi işçi önderlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Bizler Kemal Türkler'i unutmadık, unutturmayacağız dedi.

 

Kartal, Kemal Türkler'in ,Türkiye işçi sınıfının, emekçilerin demokrasi ve sendikal haklar mücadelesinin her zaman en önünde yer aldığını, yaşamıyla tutum ve davranışlarıyla işçilerin hak ve özgürlükler mücadelesinde örnek olup  Alınteri'nin onuru sıfatını kazandığını, O'na sıkılan kurşunun, işçilere, emekçilere, tüm ezilen yoksullara sıkıldığına vurgulayarak görüşlerini şöyle dile getirdi:

           

Sivas Madımak'da 35 aydını yakanların davasının cezasız kalıp zamanaşımına uğratıldığı  gibi Kemal Türkler' in katili de yıllarca korundu, kollandı. Davası göz göre göre zamanaşımına uğratılarak katili ceza almaktan kurtarıldı.

           

Davanın zamanaşımına uğratılmak istendiği bilindiği halde, Adalet Bakanlığı yetkilileri 2010 Temmuz ayında, cezaevinde başka bir davadan ( 7 Türkiye İşçi Partili öğrencinin öldürülmesi olayı ) yatmakta olan katili duruşmada hazır etmeyerek davanın düşmesine çanak tuttular.

           

12 Eylül Referandumunda, 1980 darbecilerinden hesap soracaklarını ilan eden AKP yöneticileri, ne yazık ki Türkiye 'yi 12 Eylül'e sürükleyen en önemli olaylardan birisinin üstünün örtülmesine çalıştılar.

 

7 TİP'li öğrencinin katillerinden biri olan ve on gün önce AKP'nin getirdiği yasa ile cezaevinden salıverilen bu eli kanlı katil, Kemal Türkler' i öldürmekten cezasız kaldı ve elini kolunu sallayarak sokaklarda geziyor.

 

İnsan canına kıymanın zamanaşımı olmaz, olmamalıdır. Katiller hak etikleri cezayı çekmeli, arkalarında ki karanlık güçler ortaya çıkarılmalıdır.

 

Kemal Türkler döneminde DİSK ve Türkiye Maden- İş Sendikası ülkemizde ve dünyada en saygın, en mücadeleci sendika haline geldi. Tabanın söz ve karar sahibi olduğu, demokratik sınıf ve kitle sendikacılığı ilkeleri temelinde verilen mücadele ile işçilerin ekonomik demokratik- sosyal haklarında büyük ilerlemeler sağlandı.

 

MESS'e karşı 40 bin işçinin grevleri, Faşizme ihtar eylemleri, DGM'ye karşı direnişler işçi sınıfı tarihine yazıldı.

 

Erdemir işçilerinin bugün yararlandığı, işletme ikramiyesi, yemek,servis,yakacak yardımı gibi bir sürü kazanılmış haklar O'nun döneminde kazanıldı. Erdemir işçileri Kemal Türkler' i hiçbir zaman unutmamalıdır.

O'nun adı emek ve demokrasi mücadelesi sürdükçe, kuşaktan kuşağa, işçiden işçiye, fabrikadan fabrikaya ulaşmaya devam edecektir.

 

 

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

dogrucu davut :

sayın ilçe başkanı söylediklerinizle yaptıklarınız birbirini tutuyormu gözlerinizi kapayın derinlere dalın ve düşününnnnnnnnn lütfen

nejdet yılmazoğlu :

KEMAL TÜRKLER"in öldürülmesi üzerinden hiç kimsenin demogoji yapma hakkı yoktur.bununla ilgili tesbit nettir.12 eylül faşizmine giden yolda, en büyük engel, sınıf ve kitle sendikal örgütlenmesi ve onun önderi KEMAL TÜRKLERDİ.BU DURUMU DARBECİLER KABUL EDEREK ANILARINDA YAZDILAR."DARBE ŞARTLARI OLUŞMADI BİR YIL ERTELEYELİM"KARARININ İÇERİSİNDE SAKLIDIR. darbecilerin sendika içerisindeki uzantılarıda hareket halindeydi.çeşitli kılıklarda iç mücadele adı altında saldırmaya başlamışlardı. bunun en somut örneği "bir gurup erdemir işcisi adına yazılan ihbar mektubudur, maden-iş iddianamesinde mevcuttur" gerektiğinde kamu oyuna açıklanabilir.sendika içerisindeki darbecileri adamları, 1993 yılında MADEN-Ş AÇILMAK İSTENDİĞİNDE erdemir işcileri maden- iş i istemiyor diye konuşma yapıp oy verenler, onun devamı demogojisi ile sendikal örgütlenmeye soyundular ve tabi ALDKLARI VE DAĞITILAN PARANIN LİSTESİTE MEVCUTTUR. burada da çok şeyler saklıdır.

Erdeniz Karadeniz :

ÖLÜLERİN ÜZERİNDEN DEMAGOJİ YAPARAK SİYASET ÜRETTİĞİNİ SANAN.SİZİN YÜZÜNÜZDEN EREĞLİ BU HALDE.DAHA DÜNE KADAR ATATÜRK'E BETON MUSTAFA,ECEVİT VE CHP YE SOSYAL FAŞİST DİYENLER SÖZÜM ONA "RAKI MASASI" DEVRİMCİLERİ SİZLER DEĞİLMİYDİNİZ.ŞİMDİ KALKMIŞ KEMAL TÜRKLER DİYORSUNUZ.ONU NE KADARINIZ TANIDI.KİM ONUNLA NE KADAR YAKIN OLABİLDİ.KALDI Kİ O GÜNLERDE MADEN-İŞ İÇİNDEKİ ÇATIŞMALARDA KEMAL TÜRKLERE DE SOSYAL FAŞİST DİYEN SİZLER DEĞİLMİYDİNİZ?.....TABİ BALIK HAFIZALI BU TOPLUM NE KADARINI HATIRLAYACAK DİYORSUNUZ.VUR VE GEÇ.HER ZAMAN Kİ TAKTIK.AMA O DEVİRLER ÇOKTAN KAPANDI.BU GÜNÜN YARATICILARI BUNUN BEDELİNİ ASLA ÖDEMEDİLER.ÖDEYEN BİZ İŞÇİ SINIFININ GERÇEK ÜYELERİDİR.İŞTE ONLARA SELAM OLSUN.....

Ali Suat ESER :

ERDEMİR İŞÇİSİ VE DİSK LİDERİ TÜRKLER Saygıyla ANDığımız DİSK Genel Başkanı Kemal TÜRKLER’i,ERDEMİR'in 1980 sonrası işçilerinin pek anımsadığını sanmıyorum. Özellikle 1983'ten sonraki sözde yeniden "demokratikleşme" sürecindeki sendikal mücadelede işçi liderleriyle birlikte çok zik zaklar çizdi ERDEMİR işçisi. Gerek işçisi, gerek işyerindeki liderleri etkili olamadı ve o ilerici yapıya karşın ERDEMİR işyerini, ANAP’lıların ve o günün "solcu" bakanının da katkısıyla süslü püslü tepsiyle Türk İş'e bağlı bugünkü sendikaya teslim edildi. Ereğli'nin bugünkü noktaya gelmesinde bu sendikal mücadeledeki hatanın payı yadsınamaz... Kemal TÜRKLER’i saygıyla anarken Erdemir işçisinden söz edilince bu konuyu yazmadan duramadım… Rahatsızlık verdimse Ereğli’nin bugünkü acınacak durumuna bakıp, hatırına da bağışlayıverin…

10mavi9güneş20 :

işçi emek diyorsun..........sivas diyorsun .....madımak diyorsun.......eli kanlı faşist tetikçiler kemal türkleri katletti diyorsunn......diyorsun diyorsunda..... .bazen söylediğin yada inANDığın ilkelerin yansıttığı cümlelerri söylemek yerine o söylemlerin gereğini yerine getirmek gerekir. örneğin köprüde kefal tuttuklarını söyleyenler bu açıklamayı yaparklen nerede. sor bir kendine......... sor bir kendine........ söylediklerimle ne kadar uyuşuyorum diye..........bu açıklama sadece basına servis etmek yerine yönetiminle örgütünle üyenle ve köprüde seninle balık tutanlarla yapsan daha şık olmazmıydı. ve ortayadır son cümlemmmm , kemal türklerlerin adı nı yaşatmak facebook devrimcilerinin değil bizlerin boyun borcudur.

savaşcı :

CHP nin devrimci ilkeli ilce başkanı sen neredesin sen ne yapıyorsun büyük insan gercek işci liderine yeri gelirse ben emekciyim dersin emekci başkan

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.