TÜRKOĞLU'NDAN SU AÇIKLAMASI

Tarih: 2010-05-13 00:00:00

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, ilçede 33 köyün su ihtiyacını karşılayacak olan Kürkükler Su Projesi'nin mutlak suretle ilçeye kazandırılması gerektiğini bildirdi. Köylerde yapılan su analizlerinde suların kullanılmaz durumda olduğunu belirten

Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu, ilçede 33 köyün su ihtiyacını karşılayacak olan Kürkükler Su Projesi'nin mutlak suretle ilçeye kazandırılması gerektiğini bildirdi. Köylerde yapılan su analizlerinde suların kullanılmaz durumda olduğunu belirten Türkoğlu, ilçedeki köylerde su ihtiyacının karşılanması için yapılan yatırımların yeterli olmadığını kaydetti. Türkoğlu, "Yıllardır köylerimizin su ihtiyacını karşılamak için yapılan yatırımlar hiçbir zaman yeterli olmamıştır. Yapılan yatırımlar hepsi geçici çözümler olmuştur. Köy muhtarları su işini köklü bir çözüm aramış. Bend Deresi Ceviz yanı mevkiinde 27 özün birleştiği dar bir bölgede bir gölet yapılmasını düşünmüşler, 14 köy muhtarı Zonguldak Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne dilekçe vererek keşfi istemiş. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü etüdü yaparak Köy Hizmetleri çimentosunu demirini verdi. Köy muhtarları tarafından işçiliği yapıldı. Suyun önüne bir gölet yapılarak ölçümü yapıldı ve saniyede 72 litre su tespit edildi. Köylerin nüfuslarına göre 33 köye yeteceği hesaplandı. Buna göre proje programına alındı. Toplu su şebekelerinde birlik kurulması gerektiğini için 33 köyün tüzel kişiliği ile birlik kuruldu. Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü de proje yapımına başladı. Devletin 5 adet teknik elemanı ve muhtarlar tarafından da tutulan 5 işçi 6 ay arazi çalışması yaptı ve ihtisas krokisi bitirildi. Bu kadar emek verilmiş projemizin bir an önce gerçekleşmesi köylerimiz için hayırlı olacak. İnşallah şu anda elektriksiz motorsuz pompasız işçisiz kendiliğinden gelecek suyun köylerimize ayda 20 bin TL istifadesi olacak. Aynı zamanda analiz raporlarından da anlaşılacağına göre hiçbir köyün suları kullanılamayacak gibidir. Proje pahalı gibi görülüyor ama değil her köyün deposu var iç tesisatı var düşünülenden çok ucuz olacak" dedi.
"KÜRKÜKLER SUYU ALAPLI HALKINA KAZANDIRILMALI"
Köylerdeki su sorunun çözümü için Kürkükler Su Birliği'ni kurduklarını belirten Türkoğlu, "Kürkükler Su Birliği'ni  rahmetli Durhanlı Su Birliği Başkanı Hüseyin Kaya ile kurduk. Yıllardır Su Birliği başkanlığı yaptı 8 köyü kapsayan birlik su kafi gelmediği için Kürkükler Su Birliği kurucuları içinde yer aldı ve Kürkükler Su Birliği'ni kurduk. Ölüce-Durhanlı Su Birliği yöneticileri birlik arasında ikilik çıkardılar. Olmayan suyun hattını değiştirdiler. Oysa Kürkükler Su Birliği kapsamında Durhanlı Su Birliği'ne bağlı 8 köyde alınmıştır. Yenileme yapılmamış olsaydı yenilemeye ayrılan para Kürkükler Su Birliği'ne verilseydi hem su yetersizliği olmayacaktı hem de şimdiye kadar Kürkükler Su Birliği suyu da gelmiş olacaktı. Birlik kurulduktan sonra birlik üyesi 6 köye su getirildi. Yine 6 köye su getirilme çalışması var. Dereden elektrikle pompayla işçiyle basılacak suların kalitesi ayrı ayrı olacak kopukluk devam edecek. Suyun ruhsatı alınmış proje çalışmaları yapılmış hazır cazibeli kendinden akacak su varken niçin rizikolu çalışmalara hala devam edelim. Bir 33 köyün tüzel kişiliğin almış olduğu kararlar ile kurulmuştur. AK Parti hükümetinin ilk Alaplı'ya hizmet kapısını birliğin Bakanlar kurulunda ve Cumhurbaşkanımızın onayı ile başlamıştır. Yine AK Parti hükümetimiz il genel meclis üyelerinden, ilçe ve il başkanlarımızdan milletvekillerimizden Kızıl Tepe'nin bağrından çıkan tertemiz kirlenmemiş suyun Alaplı halkına kavuşturulmasını bekliyoruz. Dosyamız Alaplı Kaymakamlığı ile Valilik makamına sunulmuştur. Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü'nün almış olduğu karar gereğince bin günde bin gölet proje kapsamına alınması ve İller Bankası kaynaklarından ve Özel İdare kaynaklarından bu projemizin gerçekleşmesini istiyoruz" diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.