UÇAR'DAN FINDIK ÜRETİCİLERİNE BİLGİLENDİRME

Tarih: 2010-02-24 00:00:00

Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar, fındıkta dönüm başına verilen 150 TL destekle üreticinin cebine kilogram başına 6.2 TL para gireceğini ve bu rakamla üreticinin son yıllarda en yüksek girdiye ulaşma imkanı bulacağını ifade etti.

Adalet ve Kalkınma Partisi Zonguldak İl Başkanı Hamdi Uçar, fındıkta dönüm başına verilen 150 TL destekle üreticinin cebine kilogram başına 6.2 TL para gireceğini ve bu rakamla üreticinin son yıllarda en yüksek girdiye ulaşma imkanı bulacağını ifade etti.
Hamdi Uçar, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarımsal Üretim ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nce sürdürülen Zonguldak Tarım il ve ilçe müdürlüklerince gerçekleştirilen 2009 yılı için mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri kapsamında bölgedeki fındık üreticilerine sağlanan alan bazlı gelir desteği başvuruları tamamlandığını ifade etti. Bölgede mazot, kimyevi gübre ve toprak analizi destekleme ödemeleri için başvuran 14 bin 394 üreticimiz toplam 1 milyon 785 bin 445. TL ödeneceğini, fındık üreticilerine verilen alan bazlı gelir desteği uygulaması kapsamında ise Ereğli'de 6 bin 818, Alaplı'da ise 4 bin 746 kişi olmak üzere toplam başvuran 11 bin 574 fındık üreticisine de toplam 23 milyon 168 bin 470 TL ödeneceğini kaydetti.

FINDIK ÜRETİCİSİNE BÜYÜK ŞANS
Üreticiye çağrıda bulunan Uçar, yapılan desteklerle fındık üreticisinin son yıllardaki en fazla girdiye sahip olma imkanı yakaladığını ifade etti. Uçar,  "Yakında ödemeleri başlanacak olan desteklerle ilimizde piyasalara 25 milyon TL sıcak para girdisi olacak. Bu hem üreticinin ve esnafın yüzünü güldürecek, hem de fındıkta dönüm başı verilen 150 TL destekle üreticinin cebine kg başına 6,2 TL girmiş olacaktır. Buda fındığın üretici için son yıllarda ulaştığı en yüksek fiyat anlamına gelmektedir. Üreticilerimizin, Bakanlığımız tarafından tarım ve havyacılık konusunda alan bazlı destekler, sertifikalı fide, fidan, tohum dikimi ve kullanım desteğinin yanı sıra hayvancılık destekleri modellerinden yararlanabilmeleri için il ve ilçe tarım müdürlüklerine başvurmalarını öneriyor ve tavsiye ediyoruz" dedi.

AMAÇ SEKTÖRÜ CANLANDIRMAK
Tavukçuluk ve Büyükbaş hayvan üretiminde yıllık faiz oranları yüzde 6,5 seviyelerine kadar düştüğünü hatırlatan Uçar, şöyle devam etti:
"Üstelik iki yıl geri ödemesiz kredilerle amaç bölgemizde bu sektörü canlandırmaktır. Hükümetimiz tarımsal ve hayvancılık alanlarında üreticilerimizin her zaman yanındadır. Bu tür destek, kolaylıkları çiftçi ve üreticilerimizin kaçırmaması umut ediyorum. Bölgemizdeki üreticilerimize bereketli bir üretim dönemi diliyorum."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

sade vatandaş :

sayın ak parti il başkanı köylülerin girdisi yükselecek diyorsunuz ya çıktılar.milleti kandırmayın .fındık ütetileri mağdur hayvancılık zaten bitti tarım zaten hiç yapılmıyor.siz sürekli vatanşdaşları vergilerlen işsizlikle pahallılkla mağdur edin kaşıkla verin kepçeyle alın tabiki sizlere birşey olmaz sizler biryandan zenginlşiyorsunuz halk sizin neyinize köylü neyinize birtek oy zamanı lazım size onlar tabiki ozaman kandırılması kolay ondansonra herzaman gibi baybay

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.