'ULUSU YİNE ULUSUN GÜCÜ KURTARACAK'

Tarih: 2013-04-28 15:02:00

CHP Alaplı İlçe Başkanı Nuri Tekin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada Ulusal egemenliğin bir ulusun namusu, onuru ve şerefi olduğunu söyledi.

23 Nisan'ın Ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gün olduğunu ifade eden Tekin; Bugün Milli Egemenlik Bayramımızdır. 23 Nisan Dünya'da kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk, çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler sorular sorardı. Bugünün küçükleri yarının büyükleridir diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılmasını başlattı dedi.

Tekin açıklamasında şu görüşlere yer verdi: 

23 Nisan 1920 Büyük Millet Meclisi'nin açılış günüdür. Egemenlik yönetme yetkisidir. Ulusal Egemenlik; yönetme yürütme yetkisinin ulusta olmasıdır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde egemenlik padişahta idi. Padişah ülkeyi dilediği gibi yönetirdi. Mustafa Kemal Paşa Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak için İstanbul'dan Samsun'a 19 Mayıs 1919 günü geldi. Samsun'dan Amasya'ya, oradan Erzurum'a ve Sivas'a gitti. Sivas ve Erzurum'da kongreler topladı. Mustafa Kemal Paşa, egemenliğin ulusta olduğuna inanıyordu. Bu inançla Ulusu yine ulusun gücü kurtaracaktır diyordu. Top seslerinin Ankara'da duyulduğu zamanda bile Meclis düzenli toplandı. Ulusal Kurtuluş Savaşımızla ilgili bütün kararlar bu Meclis'te alındı. Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Ulusumuz Dünya'ya Ulusal Kurtuluş Savaşı dersi verdi. Ezilen Uluslara Kurtuluş yolunu açtı. Bağımsızlık Savaşı'nın öncüsü olan Kurtuluş Savaşımız yeryüzünün öteki uluslarına örnek oldu. 23 Nisan 1920 ilk büyük millet meclisimizin toplandığı gündür. 23 Nisan, Ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bugün Milli Egemenlik Bayramımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle tüm çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

irfan :

23 nisan bayramlarında eskiden okullarda çarşılarda geleceğimiz çocuklarımızın trampet seslerini duyuyorduk ha bugün 23 nisan dimi derdik artık o sesleri duyamaz olduk neden bilmiyoruz ama çocuklarımızın en büyük bayramını kimse inkar edemez

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.