UMEM PROJESİ İLE İSTİHDAM

Tarih: 2011-01-06 00:00:00

Türkiye’de istihdamı arttırmak amacıyla kurumların ortaklaşa olarak hazırladığı UMEM projesi kapsamında Zonguldak’taki iki meslek lisesine 868 bin TL ödenekle makine alındı.Türkiye’de istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türki
Türkiye’de istihdamı arttırmak amacıyla kurumların ortaklaşa olarak hazırladığı UMEM projesi kapsamında Zonguldak’taki iki meslek lisesine 868 bin TL ödenekle makine alındı.
Türkiye’de istihdamı arttırmak amacıyla Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR), Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Başkanlığı ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde hazırlanan “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri Projesi” (UMEM) 23 Haziran 2010 tarihinde imzalanarak yürürlüğe girdi.Türkiye genelinde proje kapsamındaki 111 okula 87. 899.433 TL para ayrıldı. UMEM projesi kapsamındaki Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi atölyelerinde ihtiyaç duyulan makineleri almak için 868.000 TL harcadı. UMEM projesi kapsamında Zonguldak’ta Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlığında İş-kur ve Milli Eğitim Müdürlüğü’nce kurs yönetimleri oluşturuldu. Kurs yönetimi iş yerlerinde hangi meslek elemanına ihtiyaç duyulduğunu belirlemek için bir çalışma yaptı. Belirlenen mesleklerde işsizliği önlemek ve istihdam arttırmak için mesleği olmayan ve iş arayan kişilerin başvuruları İş-kur tarafından alınacak. Uzmanlaşmış meslek edindirme merkezi olarak belirlenen Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde kursa alınacak. Kursiyerlere kurs süresince günlük 15.00 TL ücret ödenecek, eğitim gördükleri sürece ihtiyaçları İş-Kur tarafından karşılanacak ve SGK primleri yatırılacak.  Kursun teorik kısmı okulda pratik kısmı ise Sanayi ve Ticaret Odası’nca belirlenen iş yerlerinde yaptırılacak. Kurs bitiminde yapılacak sınav sonucunda başarılı olan kursiyerler Sanayi ve Ticaret Odası tarafından iş yerlerinde istihdam edilecek.  UMEM kapsamında mesleki eğitim alan ve istihdam edilen kursiyerler için, istihdam eden işletmeye çeşitli vergi ve SGK indirimleri uygulanacak. UMEM kursları için ocak ayında başvurular İş-Kur Müdürlüğü’ne yapılacak, daha sonrasında ise seçilen kursiyerlerin eğitimine Zonguldak Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde mesleki eğitimlerine başlayacak.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.