ÜRKÜTEN TESPİT!..

Tarih: 2011-06-08 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, bir basın açıklaması yaparak, “Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi'nin hazırladığı rapora göre, her iki dakikada bir borçlu vatandaş, kredi borcunu ödeyemediği için icralık oluyor” dedi. Ülkede uygulanan ekonomi p
Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Kadir Bacıoğlu, bir basın açıklaması yaparak, “Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi'nin hazırladığı rapora göre, her iki dakikada bir borçlu vatandaş, kredi borcunu ödeyemediği için icralık oluyor” dedi. Ülkede uygulanan ekonomi politikalarının, sosyal hayatı da olumsuz etkilediğini kaydeden Bacıoğlu, “Raporda Türkiye’nin her dakika ekonomik olarak uçuruma yuvarlandığı belirtilmiştir” diyerek şunları söyledi:
“CARİ AÇIK 48,6 MİLYAR DOLAR”
“Türkiye Kamu-Sen AR-GE Merkezi'nin hazırladığı rapora göre, ülkemizde her iki dakikada bir vatandaş icralık olmaktadır. Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi, hazırladığı ‘Türkiye’nin Sosyo-Ekonomik Durumu Raporu’ ile ülkenin göz ardı edilmeye çalışılan gerçeklerinin, tehlikeli boyutlara ulaştığını ortaya koymuştur. Türkiye Kamu-Sen’in, Maliye Bakanlığı, TÜİK, OECD, Merkez Bankası, Hazine Müsteşarlığı, DPT gibi kuruluşların resmi verilerinden yola çıkarak hazırladığı raporda, Türkiye’nin içinde bulunduğu sosyal ve ekonomik durum, geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak masaya yatırılmıştır. Raporda Türkiye’nin özellikle borçlanma, faiz ödemeleri, dış ticaret açığı ve cari açık gibi konularda son derece kötü durumda olduğu ve bu durumun gelecek için tehlike arz ettiği belirtilmiştir. Buna göre, 2002 yılında 221 milyar dolar olan Türkiye’nin toplam borç stoku 518,6 milyar dolara ulaştığı ve Türkiye’nin borç yükünün son 1 yıl içinde 30,7 milyar dolar arttığı tespit edilmiştir. Bir yıllık dış ticaret açığı ise 72 milyar dolara, cari açık 48,6 milyar dolar gibi sürdürülemez bir seviyeye çıkmıştır.”
“ÜLKENİN KAYNAKLARI YABANCIYA GİDİYOR”
Ülkemizde uygulanan ekonomi politikalarının, sosyal hayatı da olumsuz etkilediği vurgulanan raporda, Türkiye’nin her dakika ekonomik olarak uçuruma yuvarlandığı belirtilmiştir. Öyle ki Türkiye, gece-gündüz, bayram, tatil demeden, her dakika tam 57 bin 78 dolar daha borç alıyor, dakikada 61 bin 263 dolar faiz ödüyor, dış ticarette dakikada 136 bin 225 dolar açık veriyor. Bir dakikada tam 92 bin 466 dolar cari açık ortaya çıkıyor ve ekonomik olarak iflasa sürükleniyor. Ekonomideki bu olumsuz durum; her dakika bir kredi kartı sahibinin borç batağına düşmesine, her dakikada iki senedin protesto edilmesine, dakikada 2 çekin arkasının yazılarak karşılıksız çıkmasına, her iki dakikada 1 borçlu vatandaşın kredi borcunu ödeyemeyerek icralık olmasına neden olmaktadır. Ülkemizin kaynakları yabancılara gidiyor, vatandaş kan ağlıyor. Son 10 yıldır uygulanan ekonomik politikalar, ülkemizin kaynaklarının borçlanma, faizler, dış ticaret ve özelleştirmeler yoluyla ülke dışına çıkmasına neden olmuştur.”
“BİZ FAKİRLEŞİRKEN, BAŞKALARI KOLAY YOLDAN ZENGİNLEŞİYOR”
“Ülkemizin kaynaklarının vatandaşlarımıza adil bir şekilde dağıtılması durumunda, sosyal adalet ve barış tesis edilir. Memur, işçi alışveriş yapabilecek duruma gelir; esnaf da malını rahatlıkla satar ve senetlerin ödenmemesi, çeklerin karşılıksız çıkması, icralık olma gibi olumsuz durumlar asgariye iner. IMF ile borcu bitirdiğini iddia eden yetkililer, 518,6 milyar dolara ulaşan borcun ve her dakika ödemek zorunda kaldığımız 61 bin 263 dolar borç faizinin hesabını da mutlaka yapmak zorundadır. Siyasetçiler, miting meydanlarında IMF’ye olan borçları ödediğini söyleyinceye kadar 5 dakika geçiyor. 5 dakikalık konuşma sırasında bile Türkiye, 285 bin dolar daha borçlanıyor ve 306 bin dolar borç faizi ödüyor. Gerçekleri göz ardı ederek, geleceğe dönük hesaplar yapılırsa, büyük bir yanlışa düşülür.
Nefes aldığımız her an, kaynaklarımızın tükenmekte olduğunu; bizler fakirleşirken, başkalarının kolay yoldan zenginleştiğini bilmek, bizleri son derece üzmektedir.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.