USTALARA YETKİ BELGESİ ZORUNLULUĞU

Tarih: 2012-01-06 00:00:00

Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ertuğrul Yalınbaş, inşaat ve tesisat işlerinde 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgeli usta çalıştırılması zorunluluğu getirildiğini söyledi. Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ertuğrul Yalınbaş, Çevre ve Şehi

Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ertuğrul Yalınbaş, inşaat ve tesisat işlerinde 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgeli usta çalıştırılması zorunluluğu getirildiğini söyledi.

Alaplı Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Ertuğrul Yalınbaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 16 Aralık 2010 tarihinde yayımlanan "Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar hakkındaki yönetmelik ile inşaat ve tesisat işlerinde 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren yetki belgeli usta çalıştırılması zorunluluğu getirildiğini söyledi. Yönetmelik kapsamında inşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmeyeceğini belirten Yalınbaş, Bu kapsamda 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren, inşaat ve tesisat işlerinde yapım işi üstlenen yapı müteahhitlerinin yetki belgesiz usta çalıştırmalarına izin verilmeyeceği bildirilmektedir. İlgili İdarelerce ve yapı denetim kuruluşlarınca şantiyelerde yapılacak kontrollerle, ustaların yaptıkları işe uygun yetki belgelerinin olup olmadığının denetleneceği, belge sahibi olmayan ustalar nedeniyle 3194 sayılı İmar Kanununun 28'inci ve 42'inci maddeleri gereği cezalı duruma düşülmemesi için, yetki belgesine sahip olmayan ustaların, bir an önce Ek-3 Geçici Ustalık Yetki Belgesini almaya yönlendirilmeleri gerektiği belirtilmektedir 01 Ocak 2012 tarihine kadar bu belgeyi almayan ustaların çalıştırılmamasının zorunluluk olarak düzenlendiğini, ilgili idarelere ve yapı denetim kuruluşlarınca şantiyelerde yapılacak kontrollerle, ustaların yaptıkları işe uygun yetki belgelerinin bulunup bulunmadığının denetlenmesi, hiçbir belge sahibi olmayanların çalışamayacakları öngörülmüştür dedi.
Yetki belgesi olmayan ustaların geçici ustalık belgelerini almaları gerektiğini kaydeden Yalınbaş, Yetki belgesi olmayan ustaların inşaat ve tesisat işlerinde çalışabilmeleri için öncelikli olarak 'Geçici Ustalık Yetki' belgelerini alması gerekmektedir. Geçici Ustalık Belgesinin alınabilmesi için yönetmeliğin yayımı tarihinden yani 16 Aralık /2010 tarihinden önce inşaat ve tesisat işlerinde çalıştığına ilişkin müteahhitten alınacak yazı veya sosyal güvenlik kuruluşundan alınacak belge ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü veya yapı ruhsatı düzenlemeye yetkili idareye (belediyeler) başvurulması zorunludur. Almış oldukları Geçici Ustalık Yetki Belgeleri ile Alaplı Mesleki Eğitim Merkezine başvuranlara 32–40 saat eğitim verilerek belge düzenlenecek ve bu belge Yetki Belgesi olarak kabul edilecektir diye konuştu. İnşaat ve Yapı Ustalığı meslek kursları ile ilgili bilgiler veren Yalınbaş, şöyle devam etti; Yapıda sıvacılık kursu, Taş ve Duvarcılık kursu, Alçı ve Kartonpiyercilik kursu, Betonarme kalıpçılık kursu, Yapıda boyacılık kursu, Metal şekillendirme kursu, Elektrik tesisatçılığı kursu, Sıhhi tesisatçılık kursu,  Kalorifer tesisatçılığı kursu, Merkezi ısıtma kursu, Demir doğrama kursu, Ahşap çatı, Yapıda yalıtım kurslarımız vardır dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.