UYGULAMAYA TEPKİ!..

Tarih: 2009-08-15 00:00:00

DSP Kdz. Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Enis Kıran yaptığı yazılı açıklamasında YÖK'ün yanlış uygulamalarını eleştirdi. YÖK'ün yayınladığı genelgesinde yatay geçiş yapacak başarılı öğrencilerin yıl içindeki emeklerini hiçe sayıldığını belirten Kıran açı

DSP Kdz. Ereğli İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Enis Kıran yaptığı yazılı açıklamasında YÖK'ün yanlış uygulamalarını eleştirdi. YÖK'ün yayınladığı genelgesinde yatay geçiş yapacak başarılı öğrencilerin yıl içindeki emeklerini hiçe sayıldığını belirten Kıran açıklamasında, "Kendi üniversitelerinde belli bir ortalama tutturarak bölüm değiş tirmeyi düşünenler ve müracaatlarını yapanlar veya yapacak olanlar mağdur olmuşlardır. Yatay geçişte ilk şart olan bu uygulama bir alta indirilmiş öncelikli olarak kayıt olduğu dönemdeki üniversite sınav sonucunda almış olduğu puan ve o puanın tercih ettiği bölüme yakın olması şartıyla yatay geçiş hakkının sağlanabileceğini genelgesinde yayınlamıştır. Zaten o dönemde o puanı alamayan öğrenci istediği bölüme kaydını yaptıramamıştır. Bu hakkında, okuduğu bölümünde sarf ettiği emeğinin karşılığında yatay geçiş için geçen ilk şart olan gerekli not ortalamasıyla arzu ettiği bölümü tercih ederek sağlayabilecekti. Maalesef yine puan öncelikle olduğundan zaten istediği bölümü tutturamayan başarılı öğrenci bu puan uygulamasıyla şansını yine kaybetmiş olacak, emeğinin karşılığını alamayacaktır. Başta Anayasa'ya insan haklarına ve emeğe yapılan bu haksız uygulama umarız YÖK tarafından düzeltilerek başarılı öğrencilerin bu hakları tekrardan kendilerine sağlanır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.