UYGULAMAYI TAKAN YOK

Tarih: 2014-05-13 09:29:00

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 4 Mart 2014 tarihi itibariyle tüm Türkiye genelinde ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat’ yönetmeliğinin uygulama kararının Kdz.Ereğli’de de uygulamaya başlandığı duyuruldu ancak kuralları takan yok.   İlçede yolcu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 4 Mart 2014 tarihi itibariyle tüm Türkiye genelinde ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat’ yönetmeliğinin uygulama kararının Kdz.Ereğli’de de uygulamaya başlandığı duyuruldu ancak kuralları takan yok.

 

İlçede yolcu taşımacılığı yapan Çilek Halk Otobüsleri kooperatifine kayıtlı araçlardan söz konusu uygulama hayata yapılan cezai işlemlere rağmen geçirilemedi. Öte yandan ilçe merkezinde yaşanan trafik kargaşası ise vatandaşı çileden çıkartıyor.

 

Karadeniz Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman, Çilek Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Murat Akyüz ve kooperatif yöneticilerinin de geçtiğimiz ay gerçekleştirdikleri toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamasında, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 4 Mart 2014 tarihinde yayınlanan ‘Ücretsiz veya İndirimli Seyahat Kartları Yönetmeliği' uygulamasının ilçe genelinde başladığını duyurmuştu. Uygulamayı dikkate almayan bazı halk otobüsü şoförlerinin tespit edilerek cezai işlem uygulanmasının ardından kural tanımamazlık devam ediyor .

 

TRAFİKTE RESMEN TERÖR VAR
İlçede özellikle sabah ve akşam saatlerinde tam bir trafik çilesi yaşanıyor. İstedikleri yerde yolcu alıp indiren bazı halk otobüsleri trafiğin kilitlenmesine neden oluyor. Belediye ve kaymakamlık hizmet binalarının bulunduğu ve tek şeritten işleyen yolu da kaplayan halk otobüsleri, Meydanbaşı ile İstanbul yol ayrımı arasında da canı istediği şekilde seyir etmesi beraberinde zaman zaman sert sürücü tartışmalarını da getiriyor. Başta yetkililerin konu ile ilgili ciddi bir çalışma yapması önemle bekleniyor. 

Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin gazeteniz Önder’de çıkan haber şu şekilde idi: Amaçlarının, bu yönetmelikten yararlanacak vatandaşların herhangi bir engele takılıp mağdur olmadan yasal haklarını kullanmalarını sağlayacak bir aydınlatma olduğunu dile getiren Kaymakam Çay şunları söyledi: “Bu konuya ilişkin, İlçemizde Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürlüğü tarafından sekreterya çalışmaları yürütülecektir. Biz bu yönetmelik yayınlandığı anda İlçe Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü'ne talimat verdik. Toplu taşıma yapan birimlerin sorumluları ve belediyenin bu konuyla ilgili birimiyle bir toplantı yapın ve alt yapısını oluşturun dedik. Arkadaşlarımız bu zaman diliminde çalışmalarını sürdürdüler. Bazı durumlarda 'efendim yönetmelik bize tebliğ edilmedi' diyenler oldu. Yasanın bir kişiye tebliğ edilmesine gerek yok. Yasa yürürlüğe girdiği andan itibaren resmi gazetede yayınlanır, herkes uymak mecburiyetindedir.”

 

KANUNLAR ORTADA
Yönetmeliğe uyulmaması durumunda cezai işleme maruz kalınacağını hatırlatan Kaymakam İbrahim Çay, “Hem toplu taşıma yapan arkadaşlarımızın hem de vatandaşlarımızın mağdur duruma düşmemesi için çaba gösteriyoruz. Yönetmelikler ve kanunlar ortada. Eğer 65 yaşını doldurmuş bir vatandaşımız kimlik kartını gösterip bu haktan yaralanmak istiyor ve araç sahibi veya sürücüsü ‘ben bunu kabul etmiyorum’ diyorsa bu suçtur. Bu suç durumunda 50 tam bilet karşılığı para cezası uygulama bizim yetkimizdedir. Ereğli ilçe genelinde 5 halk otobüsü şoförüne 50 tam bilet karşılığı olan 87,5 TL cezai işlem uygulanmıştır yine şikayette bulunulan 10 halk otobüsü şoförü ile ilgili de inceleme yapılmaktadır” dedi.

 

KİMLER YARARLANACAK
Aile ve Sosyal Politikalar İlçe Müdürü Necdet Kocaman yönetmelik gereği ücretsiz taşıma hizmetlerinden kimlerin yararlanabileceği hakkında şu açıklamayı yapmıştı: Ereğli Kaymakamlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının yayınlamış olduğu, ‘Ücretsiz veya indirimli seyahat kartları yönetmeliği’ Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yönetmeliğe göre demiryolları ve denizyollarının şehir içi hatları ile belediyelere, belediyeler tarafından kurulan şirketlere, birlik, müessese ve işletmelere veya belediyeler tarafından yetki verilen özel şahıs ya da şirketlere ait şehir içi toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanacaklar açıklanmıştır. Buna göre; Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, (nüfus cüzdanı göstermek yeterlidir) Engelliler için sağlık kurulu raporuyla %40 ve üzerinde engelli olduğunu belgeleyen Türk vatandaşlarının kendileri. (özürlü kimlik kartı gösterilmesi yeterlidir)

 

ÜCRETSİZ SEYAHAT KARTI DÜZENLENECEK OLANLAR
Başarılı sporculara aylık bağlanması ile devlet sporcusu ünvanı verilmesi hakkında kanuna göre aylık bağlananların kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmi beş yaşını doldurmamış çocukları. Harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmelerinden veya 5510 sayılı kanunun 4’ncü maddesi kapsamında çalışmaya başlamalarından dolayı aylıkları kesilenlerin, kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan v e yirmi beş yaşını doldurmamış çocuklar. Türkiye Cumhuriyeti emekli sandığı kanununun 56 ve mülga 64 maddesi Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 47. Maddesinin sekizinci fıkrası, nakdi tazminat ve aylık bağlanması hakkında kanun veya 2330 sayılı kanun hükümleri uygulanarak aylık bağlanmasını gerektiren kanunlarda belirtilen haller kapsamında hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılanlardan aylık almakta iken hayatını kaybedenlerin, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta olanların, harp veya vazife malulü sayılmaları sebebiyle aylık almakta iken sınıf veya görev değiştirerek çalışmaya devam etmekle birlikte veya 5510 sayılı kanunun 4’ncü maddesine göre sigortalı olmayı gerektiren bir işte çalışmaya başlamış olmakla birlikte bu aylıkları kesilmesi gerekmeyenlerin, kendileri, eşleri, anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları. 1005 sayılı İstiklal Madalyası verilmiş bulunanlara vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlanması hakkında kanun kapsamında aylık bağlananların kendileri, eşleri anne ve babaları ile evli olmayan ve yirmibeş yaşını doldurmamış çocukları. Türk vatandaşı olan 65 yaş ve üzeri kişiler, demiryolları ve denizyollarının şehirler ararası hatlarından yüzde 50 indirimli olarak yararlanır.

(Haber: Mustafa Kemal Bektaş)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

ENGELLİ 81 :

KANUNLAR GAYET ACIK VE NETTIR ÜCRETSİZ ULAŞIM HAKKIMIZ VARDIR BU DERNEK GÜCÜNÜ KİMLERDEN ALIYOR BILMİYORUM AMA HALEN KANUNU UYGULAMAMAKTADIRLAR YASAL SUÇ İŞLEMEKTEDİRLER VALİMİZİN KAYMAKAMAMIZIN BELEDİYE BAŞKANININ CUMHURİYET SAVCIMIZIN BU SUÇ İŞLEYENLERE DUR DEMELİDİRLER

yorum 67 :

buradan yetkililere seslenmek isdiyorum siz bu hlk otopüslerine bu kanunu nasıl uygulatamadınıza şaşıyorum kaymkamlık madem ereğli belediyesi bünyesinde halk otopüsü kursunlar ki ereğlide degişim olsun kimse bir biriıle popas olmasın

mustafa :

ne yazıkki ereğli trafik çilesi böyle gelmiş böyle gider. yıllarca söyledik durduk tek yön uygulaması bu şehri rahatlatır. otobüs işletmesi kendi başına buyruk istediğini istediği şekilde yapıyor kendi kuralını kendi koyuyor. trafik zaten bilinen bir keşmekeşlik içinde heryer otopark olunca araçlar yollara sığmıyor. herkez üzerine düşen hukuki görevlerini yerine getirirse sorun kalmaz ama herkez korkar yetkisini kullanamazsa aha böyle gelmiş böyle gider.

ilker can :

Kdz ereğli çilek halk otobüsü şoförleri suçsuzdur,ereğlide görev yapan emniyet trafik birimleri sadece yol güzergahında radar ile ceza kesme görevini yerine getirmekle meşguller.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.