VARLIKLARA YÜZDE 17 BLOKAJ KONULACAK

Tarih: 2014-01-30 17:30:00

- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Mensupları Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan vergi denetimlerinin ardından vakfın cezai işleme maruz kalmasının ardından olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirdi.   - Genel Kurul’d

- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Mensupları Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan vergi denetimlerinin ardından vakfın cezai işleme maruz kalmasının ardından olağanüstü genel kurulunu gerçekleştirdi.

 

- Genel Kurul’da Vakıf Yönetimi, uzlaşma tarihinin Şubat ayı içerisinde belli olmasının beklendiğini ve sürecin tamamlanıncaya kadar tüm üye ve emeklilerin varlıklarına yüzde 17 oranında blokaj konulmasının öngörülmesini teklif etti.

 

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş (ERDEMİR) Mensupları Yardımlaşma Sandığı Vakfı'nın, Maliye Bakanlığı tarafından yapılan vergi denetimlerinin ardından vakfın cezai işleme maruz kalması ile alınan olağanüstü genel kurul kararını gerçekleştirdi.

Erdemir Kültür Merkezinde, Vakıf yöneticilerinin yanı sıra Erdemir’den emekli olan ve çalışan çok sayıda kişinin katılımı ile yapılan toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Mücteba Bekcan, uzlaşma tarihinin Şubat ayı içerisinde belli olmasının beklendiğini ve sürecin tamamlanıncaya kadar tüm üye ve emeklilerin varlıklarına yüzde 17 oranında blokaj konulmasının öngörülmesini teklif etti.

Basına kapalı gerçekleştirilirken toplantıda Vakıf Yönetimi sürecin yönetilmesine ilişkin delegelerinden yetki istedi. Yapılan oylamada yetki Vakıf Yönetimine verildi.

Erdemir Vakfı, vergi denetimleri sonucu vakfın cezai işleme maruz kalmasının ardından 12 Ocak tarihinden itibaren emekli aylıkları, ölüm ve maluliyet yardımları dışında üye ve emeklilere yapılacak her türlü ödemenin durdurulmasına karar vermişti. 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

MEHMET :

Vakıf Yönetim Kurulunun dün aldığı %17 blokaj kararı ve konuyu üyeler sunuşu yanlıştır.Ortada bir vergi cezası vardır.Doğrudur, yanlıştır..Burada VUK nunun gösterdiği yollar bellidir.Dün alınan yetki sadece Yönetim Kurulunun izleyeceği yol konsunda(uzlaşma veya vergi mahkemesi) alabileceği bir yetkidir.Sonuçta oluşan rakamı hiçbir üyenin veya emeklinin mal varlığına blokaj koyarak, keserek ödeyemez.Böyle bir uygulamaya Genel Kurulda yetki veremez, Yönetim Kurulununda yetkisi yoktur.Böyle bir işleme kalkışmaları halinde üyeler veya emekliler doğrudan Vakfı mahkemeye verebilirler.Banka cezaya muhatap olunca bu cezayı bankada hesabı olanlarmı ödüyor ? Vakıf bu cezayı üyeleri hiç rahatsız etmeden mevcut naktinden öder, bu nedenle faiz geliri azalır, katsayı azalır.Üye varlığına %17 blokaj koymak son derece yanlış bir uygulamadır.Ayrıca 5 yıllık zamanaşımı var.5 yıl içinde tüm malvarlığını alarak ayrılmış üyeye geriye dönük ceza nasıl uygulayacasınız? vakıf mevcut üyeyi rahatlatmamış, tedirgin etmiştir.Rakamın kaç tl olduğu bile tam açıklanmıyor.Ayrıca vakıflar kanununun ilgili maddelerine göre vakıf yön.kuryulununda sorumluluğu var.bu konuda tüm Türkiyede davul çalındı.Hükümet vakıflara saldırıyor diye. O zaman bir özelge ile vergisel duruma netlik kazandırılsaydı şimdi kozlar Vakfın elinde olurdu.

mustafa :

vergi borcundan dolayı cezaya müstelzim olan yıllarda görev yapan yönetim kurulu üyeleri, hukuken bırakın vakıftaki mal varlığını ,şahsi mal varlıkları ile de sorumludurlar. mevcut yönetim kurulu, bu kişiler hakkında her türlü yasal tedbir ve sonraki safhada icrai işlemleri başlatmalıdır, aksi halde kendileri de yargı önünde sorumlu olacaklardır. yapılan işlemleri normal gibi göstermeye çalışmak cezayı gerektiren işlemleri yapan yönetim kurulunu aklamaya çalışmak anlamını taşır ki bu da mevcut yönetim kurulu üyelerini hukuksal açıdan, cezai sorumluluk altına sokabilir

kemal :

Vakıflar kanunu bu kadar açıkken bu neyin yetki talebi onu anlayamadım Vakıflar 10. maddesi : Vakıf yönetiminde yer alan kişiler ile vakıf çalışanları kusurlu fiilleri nedeniyle vakfa verdikleri zararlardan sorumludurlar. Bu maddenin takipçisi önce vakıf üyeleri sonra vakıflar genel müdürlüğüdür yasa çok açık ve bu haliyle tüm yorumlara da kapalı

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.