VELİLERE EĞİTİM

Tarih: 2010-04-21 00:00:00

Zonguldak merkeze bağlı Kız Meslek Lisesi'nde eğitim gören öğrenci velilerine intihar girişimleri eğitimi düzenlendi.Kız Meslek Lisesi Salonu'nda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Atatürk Devlet Hastanesi Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Bir

Zonguldak merkeze bağlı Kız Meslek Lisesi'nde eğitim gören öğrenci velilerine intihar girişimleri eğitimi düzenlendi.
Kız Meslek Lisesi Salonu'nda düzenlenen eğitime konuşmacı olarak katılan Atatürk Devlet Hastanesi Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Birim Sorumlusu Psikolog Levent Tuncel katıldı. Kız Meslek Lisesi öğrencilerinin velilerine verilen eğitimde konuşan Tuncel, gençlerin ergenlik döneminde yeni bir arayış içinde olduğunu söyledi. Levent Tuncel, "Ergenlik ve gençlik döneminde intihar girişimleri sık görülen bir dönemdir. Ergenlik döneminde gençler yeni bir arayış içersindeler, bağımsız olmaya önem verirler. Evden koparak derslere ilgisi azalır. Eğer bu durumda baba gençlerle doğru iletişim kuramazsa genç suçluluk duyar içine kapanır ve kendisine yönelen kötü söz ve davranış sonucu intihar girişimine yönelirler. En çok intihar girişiminin görüldüğü yaşlar ise 17-18 burada anne ve babaya düşen en önemli görev gencin kurmak istediği iletişimi doğru bir biçimde tepki vermektedir. Bir genç intihar niyeti ve düşüncesinden bahsediyorsa dinlemeliyiz ve samimi ve dürüst olmalıyız ve yardım almasını istemeliyiz ve sağlamalıyız. Ergenlerde intihar davranışına ilişkin açıkça bir belirtti olmasa bile eğer okul başarısında düşme, içe çekilme, duygusallık, alkol ve madde kullanımı ve aile içi çatışmalar görülürse intihar davranış olasılığı düşünülmesi gerekmektedir. Sonuç olarak ergenlikte çocuğun anne baba ilişkisi sağlıklı olmalı çatışmaya girilmemelidir" diye konuştu.
Öte yandan İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi Müdürü Esin İlhan ise, "Devlet Hastanesi, Atatürk Devlet Hastanesi ve Kdz. Ereğli Devlet Hastanelerinde Psikiyatris danışmanlarla birlikte psikologlar sorumluluğunda çalışan Psikososyal Destek ve Krize Müdahale Birimleri oluşturulmuş olup, bu tür eğitimlerimiz devam edecektir" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.