VİZYON; DÜNYA KLASINDA ŞİRKET

Tarih: 2015-08-06 14:50:31

Erdemir Grubu, 6 aylık dönemde, 4,3 milyon ton nihai malul satışıyla 304 milyon dolar net kâr elde ettiğini bildirdi.
Bu yıl 50. Üretim yılını kutlayan Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’ndan yapılan yazılı açıklamada  emin adımlarla “Dünya klasında şirket olma” vizyonuna yüründüğüne vurgu yapıldı.

6 aylık finansal sonuçlarını açıklayan Erdemir Grubu,  yılın ilk altı ayında toplam 4,3 milyon ton nihai mamul satış miktarı gerçekleştirdiği, yassı çelik satış miktarını geçen  yılın aynı dönemine göre %6 artırarak, 3,6 milyon tona yükseldiği belirtildi.  Bu dönemde Erdemir Grubu’nun net kârının 304 milyon USD olurken, bu dönemde  satışlarının %85’ini yassı, %15’ini ise uzun ürün olarak gerçekleştirildiği kaydedildi.  Grubu’nun sıvı çelik üretimi de bu dönemde 4,5 milyon ton oldu.

Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır,  2015 yılı Ocak-Haziran dönemi finansal sonuçları ile ilgili görüşlerini dile getirken,  yılın ilk 6 ayında göstermiş oldukları bu başarıda en önemli faktörlerden birinin çelik sektöründe global oyuncu olma yolunda gerçekleştirdikleri atılımlar olduğuna dikkat çekti.

Erdemir’den konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamanın devamında şu bilgiler verildi:

ATILAN ÇEVİK ADIMLAR

Kırılgan global piyasa koşullarında; düşen nihai ürün fiyatlarına rağmen, verimlilik odaklı yatırım ve uygulamalar ile satın alma maliyetlerinin optimizasyonuna dair çalışmalar sayesinde karlılıklarını sürdürmenin önemli olduğuna değinen Ali Pandır, önümüzdeki dönemler için belirlenen hedeflere ulaşılmasında oluşabilecek riskleri öngörerek, konjonktüre uygun adımlar attıklarını sözlerine ekledi. Yakalanan bu satış başarısında grubun planlı ve hızlı hareket edebilme kabiliyetine de dikkat çeken Pandır, attıkları çevik adımlarla sektöre yön vermeye devam edeceklerini belirtti.


ÇİN SEKTÖRDEKİ BASKIYI ARTIRMAKTA

Çin’de yüksek tüketim tahminlerine dayanılarak yapılan kapasite yatırımlarının güncel durumda bütün piyasayı etkileyen fazla kapasite olarak karşımıza çıktığını belirten Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “Çin’de çelik üretimi hızla devam ederken, belli bir dönemden sonra Çin’deki talebin gerilemesi, ihraç edilmeyi bekleyen yüksek tonajda üretim fazlasına sebep oldu. Son yıllarda Çin’deki tüketimin üretimin altında kalması da global anlamda çelik sektörü üzerindeki baskıyı artırmakta ve yerli çelik sanayini zor durumda bırakmaktadır” diyerek sözlerine devam etti.

2015 yılın ilk 6 ayında Çin’in toplam çelik ihracatının 53 milyon ton seviyesinde gerçekleştiğini belirten Ali Pandır, bu şartlar altında ayakta kalabilmek için Türk çelik şirketlerinin stratejilerini doğru belirlemesi ve verimlilik odaklı çalışmaları göz önünde bulundurarak doğru yatırımlar yapması şart dedi


KATKILARLA DEVAM

Demir çelik sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini dile getiren Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, ortaya koydukları başarılı performans ile hissedarlarına, çalışanlarına, müşterilerine ve topluma her daim en iyi hizmeti sunmayı hedeflediklerini dile getirdi. Erdemir Grubu’nun 50. yılını kutladığı bu sene önemli atılımlara imza attıklarını da dile getiren Ali Pandır, yeni galvanizleme hattı yatırımı ile ilgili olarak Mitsubishi-Siemens Ortaklığı olan Primetals Technologies France SAS firmasıyla imzalanan sözleşmenin yürürlüğe girmesinden 29 ay sonra ticari üretime geçecek olan yeni galvanizleme hattı ile birlikte Erdemir Grubu’nun toplamda galvaniz üretim kapasitesinin 680.000 ton/yıl seviyesine yükseleceğini belirtti.


GALVANİZDEKİ GENİŞ EBATLI ÜRÜN

Erdemir Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, “Yeni galvanizleme hattı yatırımımız ile Türkiye’nin cari açığının azaltılmasına önemli katkılarda bulunacağımıza inanıyorum. Kurulacak olan yeni tesis ile başta otomotiv pazarı olmak üzere yüzey kalitesine bağlı satış tonajımızı artırmayı hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’de üretilemeyen ve ilk defa yeni galvanizleme hattının devreye alınmasıyla 1880mm genişlikte çelik üretimi yapılabileceğiz. Bu yatırımın tamamlanması ile birlikte ülkemiz çelik pazarı geniş ebatlı ürün ihtiyacını yurtiçinden karşılanabilecek.” dedi.

ERDEMİR Grubu 2015 ilk 6 aylık Finansal Sonuçları:

·         Erdemir Grubu bu yılın ilk 6 ayında toplam 4.5 milyon ton sıvı çelik üretimi gerçekleştirdi. Geçen yılın aynı döneminde bu rakam 4.1 milyon ton olmuştu.

·         2015 yılı ilk yarıyıl nihai mamul üretimi 4.3 milyon olarak gerçekleşti. Erdemir Grubu satışlarının %85’i yassı, %15’i uzun ürün oldu.

·         Erdemir Grubu’nun net karı yılın ilk 6 ayında 304 milyon USD oldu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.