YANILTMA TAKTİĞİNE SAVUNMA

Tarih: 2012-08-27 00:00:00

İlan tahtalarına Türkiye'nin ilk 100 okulu arasında ifadeli ilanlar veren Utku Koleji'nin Müdürü Ali Çataklı, bakanlığın liste açıklamadığını kabul ederken, hayali bir başarının itirafını da yapmış oldu. Utku Koleji Kurucu Üyesi ve Şirket Müdürü Ali Çat

İlan tahtalarına Türkiye'nin ilk 100 okulu arasında ifadeli ilanlar veren Utku Koleji'nin Müdürü Ali Çataklı, bakanlığın liste açıklamadığını kabul ederken, hayali bir başarının itirafını da yapmış oldu.

Utku Koleji Kurucu Üyesi ve Şirket Müdürü Ali Çataklı, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in talimatıyla bu yıl Türkiye'deki tüm okulların başarı durumlarını gösteren SBS sonuçları ile ilgili listenin hiçbir kişi veya kuruluşa gönderilmediğini belirterek ülke genelinde olmazsa bile sonuçların iller bazında açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Ali Çataklı, gazetemizde yayımlanan  'VELİLERİ YANILTMA TAKTİĞİ' başlıkla haberde, SBS sonuçlarının açıklanmamasına rağmen, sonuçlar açıklanmış gibi kendilerini başarılı gösteren okulların velileri yanılttıklarına dönük haberimize basın toplantısıyla yanıt verdi.  Çataklı'nın  bu haberin yayımlandığı gazetemizi davet etmediği basın toplantısındaki sözlerini de İhlas Haber Ajansı'nda (İHA) yer aldığı şekilde yayımlıyoruz.

İha'nın haberi şöyle:

Sonuçların açıklanmamasına rağmen birçok özel eğitim kurumunun kendileri ile ilgili ilanlar, afişler, duyurular ve basın açıklamaları yaptıklarını ve başarılı olduklarını belirttiklerini bununda sıkıntılara neden olduğunu belirten Çataklı,  Daha önceki yıllarda bakanlığımız bu listeleri açıklıyordu. Yani okulların SBS sınavları sonucunu OYP puan ortalamalarına göre okulları başarı sırasına göre dizerek bunu kamuoyuna duyuruyordu. Ama bu yıl bakanlığımız kendi tasarrufu olarak bunu açıklamama yönünde şu ana kadar açıklamadı. Tabi bu da şu anda ulusal basında gündeme geldi. Çünkü birçok özel eğitim kurumu kendileri ile ilgili ilanlar, afişler, duyurular ve basın açıklamaları yapıyorlar. Başarılı olduklarını söylüyorlar. Bu da şu anda sıkıntıların oluşmasına sebep oldu. Yani eğer bu listeler açıklanırsa bu sıkıntıların ortaya kalkacağına biz inanıyoruz. Bakanlığımız bunu açıklamalı, gerçekten bu basına yapılan açıklamalarda, afişlerde yanlış yapan hatalı ve art niyetli yaklaşan yanıltıcı verileri ile kamuoyuna yanıltıcı bilgi veren kurumlar gerçekten ortaya çıkartılmalı, bu konuda Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı Enver Yücel'in , 'Şeffaf olunsun. 'Ben en iyiyim' diyen okul mercek altına alınsın. Yanıltıcı beyanda bulunanlar cezalandırılsın. Başarı gizlenmesin' diye açıklaması var. Oda aynı görüşte yani bu açıklanmalı kurumlar gerçekten incelenmeli diye açıklamıştır. Bu sıkıntı daha da büyüyecek gibi gözüküyor. Bakanlığımız nasıl değerlendirecek bilmiyorum ama önlem olarak bu listeler açıklanırsa bu sıkıntılarda ortadan kalkar, bakanlığımız da ondan sonra bu açıklamaları değerlendirip kurumları incelemeli diye düşünüyoruz dedi.

Kendilerinin de ilk 100 okul arasına girdiklerine yönelik basın aracılığı ve afişlerle kamuoyunu bilgilendirdiklerini belirten Çataklı, Çünkü bizde kendimizde sınavlardan sonra elimizdeki daha önceki yılların verilerine bakarak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış başarı değerlendirme ve tespit sınavlarında aldığımız dereceleri, daha önceki yıllarda almış olduğumuz Türkiye derecelerimizi ve OYP puanlarımızı ve diğer okulların OYP puanlarını kendilerinden aldığımız bilgilere göre ve almış olduğumuz 445.690 OYP puanı ile Türkiye de ilk 100 içinde olacağımızı basınımız aracılığı ile ve afişlerimizde bildirdik. Tabi biz ilk 100 içindeyiz. Bununda netleşmesi içinde Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Zonguldak'ta dereceye giren okulları sıralaması gerekiyor. Çünkü ellerinde veriler var. Okullardan bu bilgileri aldılar. İl Milli Eğitim Müdürlüğü de bu verileri açıklayabilir. Bunda da bir mahsur yoktur diye düşünüyorum. Çünkü araştırmalarımıza ve basında okuduklarımıza göre İzmir Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü de dereceye giren okulları açıkladı. Bu başarılı okulların açıklanmasında bir mahsur yok, çünkü İl Milli Eğitim Müdürlüklerinde bu veriler var. En azından iller bazında başarılı okullar açıklanabilir. Türkiye geneli olmazsa bile bakanımız eğer uygun bulurlarsa iller bazında her il kendi ilindeki okulların başarı durumunu açıklayabilir daha sonrada bununla ilgili gerekli çalışmaları yapabilir diye düşünüyorum diye konuştu.

Kurum olarak hiçbir zaman kamuoyunu yanıltıcı beyan ve açıklamalarda bulunmadıklarını belirten Çataklı, şunları söyledi:

Bununla ilgili yerel basınımızda bir haber çıktı. Bu haber bizi ve kamuoyunu üzdü. Çünkü biz kurum olarak hiçbir zaman bugüne kadar kamuoyunu yanıltıcı velilerimizi yanıltıcı bir beyanda ve açıklamada bulunmadık. Bu konuda çok hassasız. Yani kurum olarak bizim başarı seviyemiz belli, yıllar içinde ve yıllardan beri Türkiye çapında elde ettiğimiz başarılar belli onun dışında en önemlilerden biri olan Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu başarı değerlendirme sınavlarında hem birinci dönem ve hem ikinci dönem sınavlarının hepsinde biz birinciyiz. Bu bizim için çok önemlidir. Eğer biz SBS'den önce Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yapmış olduğu başarı değerlendirme ve tespit sınavlarında derecemiz birinci ise SBS'de mutlaka birinci oluyoruz. Yani bizim yıllardan beri elde ettiğimiz bilimsel verilerdir. Bu veriler ışığı altında ilk 100 okul arasında olduğumuzu beyan ettik. Yoksa burada yanıltıcı bir bilgi yoktur. İlçemizde bir yerel gazete bir haber çıktı. Burada velilerimizi üzen bir haber oldu, bizi ve velilerimizi üzen bir haber oldu. Çünkü bizim velilerimiz eğitim konusunda oldukça bilinçli velilerdir. Veli portföyümüze baktığımızda velilerimizin yüzde 35'i öğretmendir. Biz hiçbir zaman velilerimize ve kamuoyuna yanıltıcı bilgi vermedik. Velilerimiz zaten bu konuda çok bilinçliler, eğer başarılıysak, okulumuza talep yoğun bir şekilde devam ediyorsa, okulumuzda bulunan öğrenci sayımız daha önceki yıllara göre üst seviyelere çıkmışsa bunu en iyi velilerimiz ve kamuoyu bilir. Çünkü şu anda biz birinci sınıflarımıza öğrenci kabul edemiyoruz. Anaokulu sınıflarına öğrenci kabul edemiyoruz. Çünkü kontenjanlarımız doldu. Sınıflarımız doldu.

HABERİN İÇİNDEN

Kdz. Ereğli'nin önemli eğitim kurumlarından biri olan Utku Koleji'nin ortada resmi bir açıklama yok iken ve bu konuda açıklamanın da yapılmadığına dönük yaygın basındaki haberleri de dikkate almadan, ilçe merkezinde ilan tahtalarındaki Türkiye'nin ilk 100 okulu arasındayız ifadeli duyurularını velileri yanıltma olarak gördük ve haberimizi yaptık.

Bu haberimizde Utku Koleji'nin duyuru fotoğrafının dışında da isim kullanmayarak bir eğitim kurumunu hedef haline getirmek istemediğimizi ortaya koyarken, kamuoyunu haberimizle bilgilendirme sorumluluğumuzu yerine getirdik.

Haberimizden sonra düzenlenen basın toplantısından ise haberimiz olmadı. Yani davet edilmedik. Haberin yayımlandığı gazeteye, bir açıklama gönderilmemesine ve basın toplantısından bilgi verilmemesine rağmen, adı geçen kolejin Müdürü'nün söylediklerini abonesi olduğumuz haber ajansından alıp, yine kamuoyunu doğru bilgilendirme ve yanıt hakkına duyduğumuz çerçevede yayımlıyoruz.  Kolej yetkililerinin düzenledikleri basın toplantısına davet etmemeleri kendilerinin bileceği iştir elbette. Biz, bize yakışanı yaparak, yanıt hakkını haberin özünü en geniş şekilde tutarak kullandırdığımıza inanıyoruz. Utku Koleji bize bu konuda bir açıklama gönderseydi yine yayımlardık.

Konuyu polemik haline getirmek istemiyoruz. Önemli olan eğitimdir ve eğitim kurumlarıdır.

Ancak, toplumun ya da velilerin şöyle veya böyle yanıltılmasını da doğru bulmadığımızı hatırlatmakta yarar görüyoruz.

Bir eğitim kurumu kamuoyunu yanıltmaya dönük bir duyuru yayımlıyor ve bu yanlışlarla dolu ise biz de bunu haber  yaparak yayımlarız, yayımlamaya devam ederiz.

 

Sayın Ali Çataklı'nın basın toplantısı ile yanıt verdiği haberimiz ise şöyleydi:

VELİLERİ YANILTMA TAKTİĞİ

* Milli Eğitim Bakanlığı SBS sonuçlarıyla ilgili okulların başarı sıralama listesini sır gibi saklarken bazı okulların 'Sıralamada en iyi okul biziz' diye reklam yapması tepki alıyor.

* Bu tür reklamlara büyük tepki gösteren Türkiye Özel Okullar Derneği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal, okulların başarı oranıyla ilgili listenin özel okullarda kesinlikle olmadığına dikkat çekti. Dal,  velilere yaptığı çağrıda da aldatmaya dönük bu reklamlara inanmamalarını da belirterek okullara  'neye göre birincisin' sorusunu yöneltmelerini istedi.

* Bölgemizde de bu tür reklamlarla velileri yanıltıldığına işaret eden bazı veliler, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerini göreve çağırarak  Bakanlık,  başarı sıralamasının açıklanmadığını ve hiç kimsenin elinde böyle bir liste bulunmadığını ifade ederken, biz öğrenci velilerinin  aldatılmasına da  il ve ilçe yetkilileri fırsat vermemeli sözleriyle konuya duyarlı olunmasını istediler.

SBS sonuçları açıklanınca, bazı özel okullar kendilerini başarılı göstermek için reklamlara başlarken,  Milli Eğitim Bakanlığı'nın bakan, müsteşar  ve Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürünün dışında kimsede liste olmadığı açıklandı. Bakanlığın bu açıklamasına rağmen, ellerinde herhangi bir liste varmış gibi Sıralamada en iyi okul biziz sözleriyle reklamlara başlamaları velilerin yanıltılması ve dolayısıyla  kandırılması olarak değerlendiriliyor.

Habertürk Gazetesine konuşan Türkiye Özel Okullar Birliği Sınav Yürütme Kurulu Başkanı Nurullah Dal bu konuda  'Veliler başarı sıralaması ilan eden okullara itibar etmesin. Sıralamada en iyi okul biziz diye kendini birinci ilan eden okullara 'neye göre birincisin' diye sormalarını istiyoruz' dedi.

Nurullah Dal, velilerin bu konuda dikkatli olup kendi kendini birinci ilan edenlere inanmamalarını da istediği açıklamasında, 'Özel okullara öğrenci yerleştirmesi yapılırken kullanılmak üzere liste daha önce derneğimizce paylaşılırdı. Bu yıl bizde de yok. Şu anda her okul sadece SBS'ye giren öğrencilerinin  e-okuldan sınav  başarılarını toplu olarak alıp ortalamalarını bulabilir. Diğer okullarla karşılaştıramayacağından kim birinci, kim ikinci bunu bilemez. 'Bu okul birinci çıkarıyor. Türkiye'nin en iyi okulu' gibi ifadelere veliler aldanmasın. Çünkü sıralamayı onlar da bilmiyor. Veli okula gittiğinde mutlaka devletin resmi verilerinden oluşan e-okullarına baksın' sözleriyle konuştu.

Dal ayrıca, bu tür velileri yanıltıcı beyanda bulunanların da cezalandırılmasını  istedi.

Bu konuyla ilgili gazetemizi bilgilendiren bir çok veli de, il ve ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerini göreve davet ederken, Bakanlık,  başarı sıralamasının açıklanmadığını ve hiç kimsenin elinde böyle bir liste bulunmadığını belirtip  'biz öğrenci  velilerinin  aldatılmasına da  il ve ilçe yetkilileri fırsat vermemeli. Öğrencimizi teslim edeceğimiz okul  yöneticilerin, yanıltıcı bilgiler ile bizi yönlendirmesi haksızlıktır. Hile ile öğrenci avına çıkmış zihniyetin istediği gibi hareket etmesine izin verilmemeli' dediler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.