YANITSIZ KALAN SORULAR!

Tarih: 2014-08-19 10:33:00

Soma Faciası’nın ardından madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi için bir kanun hazırlayan  ve ayrıca Enerji Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi de veren Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, gönderilen yanıtlarla ilgili olarak ‘biz ne sorduk baka

Soma Faciası’nın ardından madenlerde yaşam odalarının zorunlu hale getirilmesi için bir kanun hazırlayan  ve ayrıca Enerji Bakanı Taner Yıldız’a soru önergesi de veren Milletvekili Haluk Ahmet Gümüş, gönderilen yanıtlarla ilgili olarak ‘biz ne sorduk bakan ne cevap vermiş” dedi.

 

MİLLETVEKİLİNİN SORULARI:
Ülkemizde maden işletmelerinde kaçış-yaşam odaları niçin zorunlu değildir? 
Avrupa’da maden işletmelerinde kaçış-yaşam odaları zorunlu olmayan bir başka ülke var mıdır? 
Dünya’da hangi ülkelerde kaçış-yaşam odaları zorunlu hangi ülkelerde değildir? 
Bugüne kadar Bakanlığınıza kaçış-yaşam odaları ile ilgili herhangi bir çalışma, proje gelmiş midir? 
Geldi ise yanıtınız ne olmuştur? 
Bu projeler niçin kabul edilip bir düzenleme ile yasal zorunluluk haline getirilmemiştir?

 

Bakan Yıldız’dan soru önergesine yazılı yanıt geldiğini ancak yanıtın önergedeki 5 sorudan hiçbirini yanıtlar nitelikte olmadığını belirten Gümüş görüşlerini şöyle bildirdi:

 

“AKP Hükümeti soru önergelerimizi yeterince dikkatli ele almıyor. Araştırma önergelerimizi reddediyor. Oysa Soma’da yaşanan facia benzeri faciaların oluşmaması için denetim mekanizmasının düzgün işlemesi gerekir. Madenlerde yaşam odalarının niçin zorunlu olmadığını, dünyadaki örneklerini, yaşam odalarının bir proje olarak faciadan önce Bakanın önüne gelip gelmediğini sorduğumuz soru önergemize gelen yanıtta hiçbir sorumuz yanıtlanmamış. Sadece yönetmelik ve mevzuatlar anlatılmıştır.”           

 

(Haber Merkezi)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.