"YANLIŞ UYGULAMANIN İTİRAFI"

Tarih: 2009-08-26 00:00:00

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Salih Alemdar, ülke genelinde 150 bin öğretmene ihtiyaç olmasına rağmen Eylül 2009 ayında ancak ihtiyacın onda biri kadar öğretmen alındığını belirterek bu kararın hayal kırıklığı yara

Türkiye Kamu-Sen Zonguldak İl Temsilcisi, Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Salih Alemdar, ülke genelinde 150 bin öğretmene ihtiyaç olmasına rağmen Eylül 2009 ayında ancak ihtiyacın onda biri kadar öğretmen alındığını belirterek bu kararın hayal kırıklığı yarattığını söyledi. Görev bekleyen 220 bin öğretmen adayının ortada kaldığına işaret eden Alemdar açıklamasında, "Öğretmen yetiştiren kurumlar her yıl yeni mezun vererek öğretmenlik görevi bekleyenlere yeni sayılar eklendiğini herkes bilmektedir. MEB'nın son yıllardaki öğretmen istihdamındaki bu gibi uygulamaları ülkenin bu acı gerçeklerini kesinlikle ortadan kaldırmayacaktır.
ÇALIŞMA BARIŞI
2008-2009 eğitim-öğretim yılı başlarken ilimizin öğretmen ihtiyacı 1293'tü. Bu sayı yıl içerisinde öğretmen alımlarına göre ancak 1150 ye düşmüştü.2008-2009 eğitim-öğretim yılında ilimiz ve ülkemizde öğretmen açığını gidermek için MEB ücretli öğretmen uygulamasını devreye sokmuştur. 2008-2009 eğitim-öğretim yılında ülke genelinde ortalama 50 bin,ilimiz Zonguldak'ta da 480 kişi ücretli öğretme istihdam edildi. Öğretmen istihdamında ki bu uygulamaya MEB 2009-2010 eğitim-öğretim yılında da devam ederse, ülkemizde hiç bir zaman eğitimin sorunları yakın bir zamanda çözülemeyeceğini gösteriyor. AKP iktidarları döneminde ihdas edilen sözleşmeli, ücretli, vekil, uzman, başöğretmen gibi uygulamaları ülke genelinde eğitimi çözümsüzlüğe taşıyor. 2 Temmuz 2009 tarihli Memurlar.Net deki bir habere göre Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu "sözleşmeli öğretmen çalışma barışını bozuyor" tespiti geç kalınmış bir tespittir.
ORTALAMA 50 BİN
Ülke genelinde sözleşmeli öğretmen sayısı ortalama 50 bin kişidir. Bu sayıya Eylül 2009 da 10 bin kişi daha eklenecek olması çalışma barışını bozmaya destek vermek anlamına geliyor. Bu tablo da MEB'in söylem ve uygulamalarının farklı olduğunun bir göstergesidir İş güvenceden yoksun olan kamuda istihdam edilen tüm sözleşmeli kamu çalışanların sayısı ise Haziran 2009 da 279 bin 136 olması ürkütücüdür.  Milli Eğitim Bakanlının yaptığı açıklamaya göre müracaatları 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında yapıldıktan sonra 14 Eylül 2009 tarihinde ataması gerçekleşecek 15 bin öğretmenin 10 bini sözleşmeli, 5 bini kadrolu olacaktır. Bu açıklama yapılmadan önce 24 Haziran 2009 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçuyu ziyaret eden Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Konçuk'a aynı bakan "bundan sonra sözleşmeli öğretmen alınmayacağı ve mevcut sözleşmeli öğretmenlere de kadro verileceğini" açıklamıştı. Milli Eğitim Bakanı bu önemli açıklamasını bu tarihten sonraki farklı toplantılarda da teyit etmesi yüreklere su serpmişti.
SÖZÜ ÖTELEDİ
14 Eylül 2009 tarihinde atanacak olan 15 bin öğretmenin 10 bininin sözleşmeli olmasını bakan Çubukçu 19 Ağustos 2009 tarihi Başkent Öğretmenevindeki bir toplantı sonunda gazetecilerin soruları verdiği cevapta bakın nasıl savunuyor. "Bu bizim Maliye'den aldığımız kadrolardı. Biliyorsunuz benim Bakan olarak bir açıklamam var, 'Bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacağız' diye. Bu ağustos sürecinden sonra ikinci etap sözleşmelileri kadrolu olarak alacağız."açıklamasıdır.  Sözleşmeli öğretmen almayacağız sözünü Kasım 2009'a öteleyen Milli Eğitim Bakanını sendika olarak bu konuda takibe almış buluyoruz. Çünkü şu anda görevi başında olan Milli Eğitim Bakanı sözleşmeli öğretmen uygulaması için "çalışma barışını bozuyor" açıklaması bakanlığın yıllardır ısrarla sürdürdüğü yanlış bir uygulamanın itirafıdır" dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.