YAPILAN YER DEĞİŞİKLİĞİNE TEPKİ

Tarih: 2010-08-19 00:00:00

KESK' e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik hükümlerinin yok sayılarak yapılan zorunlu yer değişikliklerine tepki gösterdi.Başkan Yılmaz, bu durumun hu
KESK' e bağlı Eğitim-Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz, MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik hükümlerinin yok sayılarak yapılan zorunlu yer değişikliklerine tepki gösterdi.
Başkan Yılmaz, bu durumun hukuksuz olduğunu ileri sürerek şunları söyledi;
"Hukuksuzluğu dayatanların yarın hukuk isteme hakları yoktur. 13 Ağustos 2009 Tarih ve 27318 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, MEB Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Atama ve Yer Değiştirmelerine İlişkin Yönetmelik hükümleri bile yok sayılarak yapılan ve Personel Genel Müdürlüğü'nün 23/06/2010 tarih ve 1872/31131 sayılı 'zorunlu yer değiştirmeler' konulu yazıları uyarınca uygulanan zorunlu yer değiştirmeler hukuksuzdur, haksızdır, yok sayılması gereken işlemlerdir. Çünkü bu yer değişiklikleri yönetmeliğe göre değil, atama kılavuzuna göre yapılmıştır. Oysaki, yaklaşık 2 ay önce 'isteğe bağlı yer değişiklikleri' gerçekleştirilirken  'örneğin Fen Lisesi Müdür Başyardımcılığı ile ilgili atama yapılırken' kılavuzunun yanlış hükümlerine rağmen yönetmeliğe göre atama yapılmış ancak zorunlu yer değişikliklerinde yönetmeliğe uyulmamıştır. Öncelikle iddia ettiğimiz gibi yönetici atama yönetmeliğinin uygulama ile ilgili yanlışlıkları bir yana, uyulmayan yönetmelik hükümlerinin başında geçici birinci madde gelmektedir. Geçici 1. Madde 'Bu yönetmelik yürürlüğe girdiği tarihte eğitim kurumlarında asaleten yönetici olarak görev yapanlar bu görevlerine devam ederler. Ancak, farklı kurumlara ya da yönetim kademelerine atanmak isteyenler bu yönetmelik hükümlerine tabidir' hükmüdür ve bu hüküm çok açıktır. Bu kadar açık hükme rağmen bulundukları yerde 5 yılını dolduran tüm okul ve kurum yöneticilerine 'zorunlu yer değişikliği' uygulanmıştır. Kaldı ki aynı yönetmeliğin 'yürürlük' adı altında yazılı olan 35'nci maddesinde 'bu yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer' hükmü yok sayılarak okul yöneticilerinin yönetmelik yürürlüğe girmeden önceki hizmetleri de değerlendirmeye alınarak yönetmeliği hazırlayanların niyetleri ortaya konmuştur. Bu öylesine bir niyettir ki önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz gibi zorunlu yer değişikliği uygulanacak okul müdürlerinin il dışı ya da il içi öğretmenliğe dönme yolları bile kapatılmıştır."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.