"YAŞASIN CUMHURİYET"

Tarih: 2009-10-28 00:00:00

CHP İl Başkanı Osman Yayla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şunları söyledi; "Emperyalizmin yok etmeye çalıştığı Yüce Türk Milleti ; 'Ya istiklal, ya ölüm' parolası ile Ulu Önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arka

CHP İl Başkanı Osman Yayla, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında şunları söyledi; "Emperyalizmin yok etmeye çalıştığı Yüce Türk Milleti ; 'Ya istiklal, ya ölüm' parolası ile Ulu Önderi Mustafa Kemal Atatürk'ün ve silah arkadaşlarının önderliğinde dünyanın örnek aldığı bir kurtuluş, bir var olma, bir diriliş savaşı vermiş. Esaretin bu milletin genlerine uymayacağını göstermiştir. Küllerden yeniden var oluştan sonra bu kez millet, önderi Mustafa Kemal ile muassır medeniyet seviyesini, çağdaşlığı hedef alarak hiç zaman kaybetmeden temel icraatlarına, devrimlerine başlamıştır. 1 Kasım 1922 tarihinde saltanat lağvedilmiş, 13 Ekim 1923 tarihinde de Ankara, ulusun başkenti olarak belirlenmiş, sıra ülkenin yönetim biçiminin tayinine gelmiştir. Yönetim şekli çok önemlidir. Özenle belirlenmelidir. Zira mutlakiyet, meşrutiyet rejimlerinin memleketi ne hale getirdiği görülmüştür. İşte ulu önder ve arkadaşları, ülkenin ileri gelenleri tek düşüncede birleşmişlerdir. O da; 'Egemenlik kayıtsız şartsız millette olmalıdır' fikridir. Doğrusu budur. Türk milleti kendisini yine kendisi yönetmelidir. Bu da ancak cumhuriyetle olacaktır denir ve 29 Ekim 1923'de cumhuriyet idaresi büyük bir coşku ile kabul edilir. Türk ulusu dünya haritası üzerinde 'Türkiye Cumhuriyeti' olarak şanlı yerini alır. Kıyamete kadarda bu ulus, hür yaşamaya, dik yaşamaya, Atatürk ve ecdadına layık yaşamaya devam edecektir. Cumhuriyeti kuranlara sonsuz şükranlar. Bize düşen görev, cumhuriyeti yükselterek yaşatmaktır. O görevin bilincindeyiz. Bundan ödün verme asla ve asla söz konusu olamaz. Bu günlerde ülke olarak çok zor bir süreçten geçiyor olabiliriz. Bu bizi karamsarlığa itme yerine daha da bilinçlendirmeli, ulusa, ülkeye karşı görevlerimiz noktasında gözümüzü daha da açmalı, bizi daha dikkatli olmaya sevk etmelidir. Bu milletin nasıl ve ne şartlarda var olduğunu, cumhuriyeti nasıl kurduğunu, hangi zorluklarda nelerin başarıldığını, nerelerden nerelere gelindiğini çok ama çok iyi tahlil edip geleceğin programlanmasında yerimizi almalıyız. Almalıyız ki, ülkemizle, ulusumuzla, hep aydınlığa yürüyelim. Bir birey olarak; 'Ben söylesem ne olur. Bir kişinin fikrinden, bir kişinin söyleminden, demokratik eyleminden ne çıkar' düşüncesinden ivedilikle sıyrılıp 'Bu ülke benim, bizim, elbette sahip çıkacağım' fikri, hakkı ile hareket edelim? 70 milyonu aşan Türk ulusu ile geleceğe yürümek, medeniyetler arasında yer almak ancak ve ancak Atatürk'ün ilkeleri ile olur. İlimle olur, irfanla olur, akılla olur. Milletin geleceğini yine bu milletin kendisi belirler. Unutmayalım? Yaşasın demokrasi, yaşasın cumhuriyet? Bu duygu ve düşüncelerle Cumhuriyetimizin 86'ncı yılını kutluyor, tüm ulusumuza saygılar sunuyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.