YENİ BİR İHMAL İDDİASI

Tarih: 2012-04-17 00:00:00

Çaycuma'da, Eğitim-Sen Temsilcisi İsmet Akyol, yeni bir ihmal ve felaketle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Akyol iddiasında Çaycuma Anadolu Lisesi'nin 2007 yılı Nisan ayında depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınan ancak şimdiye kada
Çaycuma'da, Eğitim-Sen Temsilcisi İsmet Akyol, yeni bir ihmal ve felaketle karşı karşıya olduğunu iddia etti. Akyol iddiasında Çaycuma Anadolu Lisesi'nin 2007 yılı Nisan ayında depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınan ancak şimdiye kadar yıkılmayan Çaycuma Anadolu Lisesi eski binası her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu ifade etti. Akyol, Çaycuma'da yaşanan köprü yıkılması felaketi nedeniyle acıya boğulan Çaycuma, yeni bir ihmal ve felaketle karşı karşıyadır. Depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle 16 Nisan 2007 tarihinde valilik kararıyla acil bir şekilde tahliye edilen ve yıkım kararı alınan Çaycuma Anadolu Lisesi'nin eski binası, aradan geçen beş yıla rağmen bir türlü yıktırılmamıştır. Aradan geçen bu beş yıllık zaman içinde binanın niçin yıkılarak kaldırılmadığı anlaşılır değildir.Çaycuma Sanat internet sitesinde haber olarak yer alan; çatısı çökmüş, duvarlarında çatlakların ve iki bina arasında yarılmanın gözle görüldüğü, her an çökmesi ve yıkılması söz konusu olan eski lise binasının bir saniye dahi yerinde kalması göz göre yeni felakete davetiye çıkarmaktan başka bir anlama gelmemektedir. Her an yıkılma tehlikesi olan binanın hemen bitişiğine yapılan prefabrik binalarda öğrenim gören Çaycuma Anadolu Lisesi'nin 350 öğrencisi ve görev yapan 30 personeli her dakika, her saniye ölümle burun burunadır. Olası bir çökme veya yıkılma durumunda prefabrik dersliklerin bir kısmıyla, öğrencilerin teneffüs yaptıkları, dinlendikleri, spor ve oyun alanı olarak kullandıkları, ders saatleri dışında da mahallenin çocuklarının girerek oyun oynadıkları bahçeye enkaz düşme ihtimali olduğundan konunun ciddiyeti daha da artmaktadır.
Eğitim Sen Çaycuma Temsilciliği olarak, var olan eksikliklerin giderilmesi ve sağlıklı bir eğitim öğretim ortamının sağlanması amacıyla her eğitim-öğretim yılı başında ve sonunda basın aracıyla kamuoyuna açıkladığımız Çaycuma'da Eğitim Sorunları başlıklı detaylı raporlarda Çaycuma Anadolu Lisesi eski binasının durumuna dikkat çekilmiştir. 2007 yılı Nisan ayında depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle yıkım kararı alınan ancak şimdiye kadar yıkılmayan Çaycuma Anadolu Lisesi eski binası her an yıkılma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Olası bir tehlikenin önüne geçmek açısından Çaycuma Anadolu Lisesi eski binası acilen yıkılmalıdır. ifadelerinin de yer aldığı söz konusu rapor aynı zamanda, Sendika Yönetim Kurulumuz tarafından Kaymakamlık ve Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü'ne yapılan ziyaretler sırasında sunulmuştur. Eğitim sorunlarıyla muhatap olan makamların yönetici değişiklikleri olduğunda (Kaymakam-İlçe Milli Eğitim Müdürü) söz konusu rapor güncellenerek, bu makamlara ilk ziyaretlerimizde detaylı bir dosya şeklinde sunulmaktadır.
Hazırladığımız rapor, en son olarak 7 Aralık 2011 tarihinde Çaycuma Milli Eğitim Müdürlüğü ziyaretimiz sırasında sendika yönetim kurulumuz tarafından sunulmuştur. Başta öğrenci, öğretmen ve öğrenci velileri olmak üzere tüm Çaycuma halkını tedirgin eden bu duruma karşı ilgili bütün makamları konunun hassasiyetinden dolayı bir kez daha acilen göreve davet ediyoruz.
Binanın zaman kaybetmeden derhal yıkılması için acilen planlama yapılmalıdır. Çaycuma Köprüsü'nün yıkılmasıyla acıya boğulmuş bu kenti, göz göre tekrar acıya boğmaya hiç kimsenin hakkı yoktur. Sunulacak hiçbir mazeret binanın kaldırılmasına engel olamaz. Çünkü söz konusu olan insan canıdır. Eğitim Sen olarak, konuyu tüm yönleriyle takip edeceğiz. Kamuoyuna ve devletin ilgili birimlerine önemle duyurulur dedi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.