‘YENİ TÜRKİYE HURAFELERLE DOLDURULMUŞ’

Tarih: 2015-02-11 17:00:22

  Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin"  Zorunlu din derslerine, okulların imam hatipleştirilmesine "hayır" demek için” iş bırakacaklarını bildirdi.   Yılmaz, Kkapitalist siste

 

Eğitim Sen Zonguldak Şube Başkanı Orhan Yılmaz "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin"  Zorunlu din derslerine, okulların imam hatipleştirilmesine "hayır" demek için” iş bırakacaklarını bildirdi.

 

Yılmaz, Kkapitalist sistemin çıkarları doğrultusunda ve Türkiye`ye biçilen rol çerçevesinde AKP`nin, muhafazakarlaşan, gericileşen bir toplum yaratmak hedefinin en temel ögesini eğitim politikaları oluşturduğuna dikkat çekerek şöyle dedi:

 

‘’4+4+4" düzenlemesi, ilköğretime başlama yaşının 5`e indirilmesi, ilköğretim okullarının ilkokullar, ortaokullar ve imam-hatip ortaokulları olarak yeniden düzenlenmesi, din dersinin değerler eğitimi adı altında anaokullarına kadar indirilmek istenmesi; sorgulamayan, biat eden "dindar ve kindar bir nesil" yetiştirmek içindir. Böylece yaratılan bu düzene  "yeni Türkiye" denmekte, bilimsel düşünmeyi, araştırmayı, sorgulamayı göz ardı eden   hurafelerle doldurulmuş "yeni nesiller" yetiştirilmektedir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yaz Kuran kurslarına devam eden öğrencilere dağıtılan “dinimi öğreniyorum” adlı kitabın, geçtiğimiz Ocak ayında Zonguldak Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla çocuklara karne hediyesi gibi dağıtılması soyut kavramları algılama yönünden gelişmemiş çocukların kafalarının nelerle doldurulmak istendiğini göstermesi açısından ürkütücüdür. Acaba Milli Eğitim Müdürlüğü, dağıtımına aracılık yaptığı kitaplar ile ilgili olarak içinde çocuk psikologlarının da olduğu bir komisyona inceleme yaptırmış mıdır? Yoksa her zaman olduğu gibi durumdan vazife çıkarıp ‘ver gitsin’ eyyamcılığı ile koltuk perçinlemeye mi çalışmıştır? Ulusal medyaya ve Türkiye Büyük Millet Meclisine de yansıyan bu durum karşısında Zonguldak Valiliğinin  ilgililer hakkında yaptığı  incelemenin  sonuçları nelerdir?  

 

AKP hükümetinin eğitimi dinselleştirme projesi ile artık okullarımızda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi adı altında tek din ve tek mezhep öğretilmekte bırakın zorunlu din dersleri ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını uygulamayı, Milli Eğitim Bakanlığı seçmeli dersleri bile uygulamada zorunlu din dersine döndürülmektedir.

Ancak biz Eğitim Sen` liler  "Laik, Bilimsel, Anadilinde Eğitim ve Demokratik Yaşam İçin"

Zorunlu din derslerine, okulların imam hatipleştirilmesine "hayır" demek için; düşünen, sorgulayan, araştıran çağdaş nesiller yetiştirebilmek için  13 Şubat`ta 2015 Cuma günü  AKP iktidarına karşı okullarımızı ve çocuklarımızın geleceğini hep birlikte savunmak için iş bırakıyor, iş bırakacağımız 13 Şubat 2015 Cuma günü Zonguldak halkının desteğini bekliyoruz.”

 

                                                                                                                        

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.