YEREL GAZETECİLİK ÖDÜLLERİ 2011

Tarih: 2012-01-10 00:00:00

AMAÇMadde 1: Ödülün amacı, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamaktır.Madde 2: Bu amacı gerçekleştirmek için, yerel basın kurulu

AMAÇ
Madde 1: Ödülün amacı, demokrasi kültürünün güçlendirilmesi, halkın bilgilenme ve gerçekleri öğrenme hakkının kullanılmasının yaygınlaştırılması ve yerel gazeteciliğin güçlenmesini sağlamaktır.
Madde 2: Bu amacı gerçekleştirmek için, yerel basın kuruluşlarında çalışan gazetecilerin çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin özendirilmesi öngörülür.
KAPSAM
Madde 3: Yerel gazetecilik ödülü, yerel gazetelerde çalışan gazetecileri kapsar. Değerlendirmede, bu kuruluşlarda çalışanların yerel konular ve meslek kurallarının uygulanması için olanaklarını en iyi şekilde kullanmaları dikkate alınır.
Ödüller,
a) haber
b) fotoğraf
c) sayfa düzeni dallarında 1'er gazeteciye verilir.
BAŞVURU
Madde 4:
a) 2008-2009-2010 yıllarına ait çalışmaları ile birincilik almış olan gazeteciler, 2011 ödüllerine aday olamazlar.
b) Adaylar doğrudan başvurabileceği gibi, yerel gazetelerin yazı işleri müdürleri; iletişim fakültelerinin bulunduğu yerlerde fakülteler adına öğretim üyeleri, yerel meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri aday gösterebilir. Her aday tek bir çalışma ile katılabilir veya önerilebilir. Aday gösterilen çalışmalar nedeniyle çalışma sayısı birden fazla olduğunda yarışmaya katılacak çalışmayla ilgili tercih hakkı çalışma sahibine bırakılır.
c) Adayların T.C. vatandaşı, geçimini sadece gazetecilikten sağlayan kişiler olması ve yazı dilinin Türkçe olması zorunludur.
d) Yarışmaya katılan kişinin adının çalışmada açıkça belirtilmiş olması ya da imzasız eserlerin yetkili yöneticilerce onaylanmış olması gerekmektedir.
e) Ders kitaplarında, master veya doktora çalışmalarında yayınlanmış veya başka bir yarışmada ödül almış çalışmalar kabul edilmeyecektir. Bu nedenle adaylar, eserlerinin başka meslek örgütleri tarafından ödüllendirilmemiş olduğunu da başvuru yazılarında belirtmelidirler. Aksi takdirde, başka meslek örgütleri veya diğer kuruluşlar tarafından ödüllendirilmiş olması halinde yerel gazetecilik ödülünün geri alınması hakkı saklıdır. Sahibi vefat etmiş çalışmalar aday gösterilemez. Başvuru süresince aday gösterilen çalışma sahibi vefat eder ve çalışması ödül kazanırsa, ödül vefat eden kişinin yasal varislerine verilir.
f) Çalışmaların 01.01.2011-31.12.2011 tarihleri arasında yayınlanmış olması gereklidir.
g) Çalışmalar, çalışma sahibinin nüfus cüzdanı örneği ve kısa bir özgeçmişi ile birlikte,
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, (Yerel Gazetecilik Ödülleri-2011)
Türkocağı Cad. No:1, 34440 Cağaloğlu-ISTANBUL Adresine 31.01.2012 tarihine kadar 1'i asıl 10 nüsha halinde taahhütlü olarak ulaştırılmalı veya elden teslim edilmelidir.
h) Gönderilen çalışmalar geri verilmez.
i) İstenen belge veya bilgiler eksik olduğu takdirde katılımcı katılmamış sayılır.
ÖDÜLLER
Madde 5: Çalışması ödüle değer bulunan gazetecilere üç dalda da 1.000'er TL ödenir.

JÜRİ ÜYELERİ
1- Orhan Erinç, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
2- Bekir Öncel, Konrad Adenauer Stiftung Proje Temsilcisi
3- Sibel Güneş, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri
4- Nail Güreli, Milliyet Gazetesi Yazarı
5- İhsan Yılmaz, Gazeteci
6- Yard. Doç. Dr. Müge Demir, İst.Aydın Üni. İletişim Fak. Gazetecilik Bölümü Ö. Üyesi
7- Emrullah Özbey, Muş Gazeteciler Cemiyeti Başkanı
8- Fevzi Kahraman, İhlas Haber Ajansı Genel Müdürü
9- Tümer Argın, Gazeteci

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.