YURTDIŞI SEFERLERİNDE ARTIŞ

Tarih: 2012-08-13 00:00:00

Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havalimanında yurt dışı seferlerinde artış olduğu kaydedildi. Batı Karadeniz Bölgesi'ne hizmet eden Zonguldak Havalimanı'ndan Almanya'nın Dusseldorf şehrine haftada üç uçak seferi gerçekleştiği belirtildi. Uzun süre
Saltukova beldesinde bulunan Zonguldak Havalimanında yurt dışı seferlerinde artış olduğu kaydedildi. Batı Karadeniz Bölgesi'ne hizmet eden Zonguldak Havalimanı'ndan Almanya'nın Dusseldorf şehrine haftada üç uçak seferi gerçekleştiği belirtildi. Uzun süre bölge halkının açılması için çaba sarf ettiği havaalanı, gurbetçilerin yoğun talebi ile hareketliliğini sürdürüyor. Aynı ilgi iç hatlarda yaşanmadığından 2011 yılında yolcu kapasitesinin az olması nedeniyle iç hat seferleri iptal edimişti.
Zonguldak Havalimanı Genel Müdürü Hasan Özşahin, dış hat seferlerine talebin yoğun olmasından memnunluk duyduklarını kaydetti. İç hat seferlerinin de yeniden başlamasını istediklerini ifade eden Özşahin, Yerel Yönetimleri ve Sivil Toplum Örgütlerini bu konuda çalışma yapmaya davet etti. Dış hat seferlerine yoğun talep olduğu için haftada 1 seferden 3 sefere çıkarttıklarını ifade eden Zonguldak Havalimanı Genel Müdürü Hasan Özşahin, Zonguldak Havalimanı, Batı Karadeniz Bölgesinde bölgesellik özellik taşıyan bir havalimanı konumundadır. Zonguldak, Bartın, Karabük illeri ile birlikte çevredeki özellikle Kastamonu, Bolu'ya kadar uzanan sınırlar içerisinde istifade edilmektedir. Geçmiş yıllardan beri bu bölgedeki havaalanının aktif hale gelmesi için bir istek ve yoğun bir gayret vardı. Bu gayretler sonucu 2009 yılında haftada bir seferle Düseldorf'tan başlattığımız yurtdışı seferleri bize büyük bir ümit verdi. Talebin olduğunu gördük. Bunun üzerine 2010 yılından itibaren sefer sayısını haftada üçe çıkartarak bu bölgeye olan taleplerin karşılanması, kolaylıkların sağlanması adına mesafe aldığımız kanaatindeyim dedi.  
İç hatlarda ise yolcu kapasitesinin az olduğu için bir yıl önce iç hat seferlerinin iptal edildiğini hatırlatan Özşahin, 2010 yılından itibaren iç hatlarla ilgili talepleri karşılayabilmek için Bora jet Havayollarıyla temaslar kurarak haftada üç sefer olmak üzere İstanbul ve Trabzon bağlantılı seferler başlattık. Ne yazık ki 2010 yılında gerçekleşen iç hatlardaki doluluk oranı yüzde 17'yi geçmedi. Tabi ticari bir şirket bunun pekiyi gitmediğini görerek 2011 yılında biraz askıya aldı. 2011 yılı Temmuz ve Haziran ayından itibaren tekrar Anadolu jet bağlantılı İstanbul aktarmalı yine iç hatlar başlattık. İzmir, Antalya, Bodrum, Adana ve İstanbul üzerinden diğer vilayetlerle bağlantısını sağlayacak ama yine İzmir'den, Antalya'dan doluluk oranı 3 kişiyi geçmedi. Yeterli yolcu potansiyeli olmadığı için iç hat seferleri iptal edildi. Tabi değişik yorumlar yapıldı ama iç hat seferleri başlatılacaktır. Burada Yerel Yönetimlere, Sivil Toplum Örgütlerine büyük sorumluluk düşüyor. Hep beraber bu çalışmayı yapıp ileriki yıllarda iç hat seferlerini de başlatmalıyız dedi.  
Bu yıl dış hat seferlerinde yüzde 20'ye varan artış yaşandığını söyleyen Özşahin, Bugün geldiğimiz noktada özellikle Dusseldorf, Dortmund bölgesinde bölgemizin Karabük, Bartın, Zonguldak illerinin ortalama 300 bin yaşayan nüfusu var. Bu nüfusun her yıl memleketine değişik amaçlarla ziyarete ya da tatile geldiğini biliyoruz. Büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı sefer sayısını haftada beşe çıkardığımız günler var. Bu talepler doğrultusunda ileriki yıllarda mutlaka sefer sayıları artacak. Geçmiş yıllarda yaptığımız uçak seferleri ve yolcu istatistiklerine baktığımız zaman her yıl bir artışın olduğunu görüyoruz. Bu sene de ortalama yüzde 15 ile 20'ye yakın bir yolcu artışının olduğunu görüyoruz. Bizim amacımız güvenli, huzurlu ve kaliteli bir hizmet sunabilmektir. Bu konuda bir mesafe aldık, inşallah bundan sonra da yapılacak çalışmalarla havalimanında ki iyileşmeleri hep beraber yerine getireceğiz.  Yurt dışında yaşayan hemşerilerimize önerim şu; burayı kendi evleri gibi görsünler. Biz onları karşılamaktan büyük keyif alıyoruz ve her zaman buraya bekliyoruz. Güvenli, hızlı ve emniyetli bir hizmet verebilmek için buradayız. Kendi memleketlerine sahip çıkmaları, buraya ilgi göstermeleri en büyük arzumuz. Bu konuda büyük bir mesafe aldık.
Bundan sonra ilginin daha fazla artacağına inanıyorum dedi. Almanya'nın Düseldorf şehrinden uçakla gelen yolcular ise Havaala-nında verilen hizmetten memnun olduklarını dile getirerek emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.