YÜRÜYÜŞ GÜNÜNDE YÜRÜDÜLER

Tarih: 2012-10-04 00:00:00

Zonguldak'ta Dünya Yürüyüş Günü kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz, Bölge Ça
Zonguldak'ta Dünya Yürüyüş Günü kapsamında yürüyüş gerçekleştirildi.
Yürüyüşe İl Sağlık Müdürü Dr. Bilal Cin, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslıhan Külekçi Uğur, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Kemal Gümrükçü, Gençlik ve Spor İl Müdürü Uğur Akdeniz, Bölge Çalışma Müdürü Gönül Demirsu, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan Öztürk, Acil Afet İl Müdürü Ahmet Güngör, sivil toplum örgütü temsilcileri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Uzunmehmet Anıtı önünden başlayan halk yürüyüşünde öğrenciler ellerinde, Koşabiliyorsan Koş, Erütelim Yağları, Çıkıveylim Bayırları, Şişmanlık Pişmanlıktır, İnternette değil Açık Havada Dolaş pankartları taşıdı. Yürüyüşe yaklaşık 300 kişi katıldı.
Halk Sağlığı Müdürü Dr. Aslıhan Külekçi Uğur ise Dünya Yürüyüş Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, Günümüzde, bilim ve teknolojinin hızlı bir şekilde değişmesi ve gelişmesi ile birlikte insanlar daha az hareket eder duruma gelmekte ve pasif bir yaşama sürüklenmektedir. Bu hareketsizliğe bağlı olarak toplum oldukça önemli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmakta ve fiziksel aktivitenin yetersizliği büyük bir halk sağlığı sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. Sağlık Bakanlığı tarafından 30 yaş üstü 15468 kişi üzerinde yapılan Sağlıklı Beslenelim, Kalbimizi Koruyalım araştırma raporuna göre toplum genelinde düzenli olarak fiziksel aktivite yapanların tüm toplum için oranının yüzde 3.5 düzeyinde olduğu görülmüştür. Diğer bir deyişle toplumun yüzde 96.5'i düzenli olarak fiziksel aktivite yapmamaktadır. Giderek artan hastalıkların önlenmesi ve sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için toplumun son derece tehlike arz eden bu konuda bilinçlenmesi ve egzersizin günlük hayatın bir parçası haline gelmesi büyük önem taşımaktadır. Fiziksel aktivite, enerji harcanmasını ve kalp-solunum fonksiyon düzeylerinin yükselmesini sağlaması sebebiyle birçok hastalığın önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Sistemli ve programlı bir şekilde uygulanan fiziksel etkinlikler; obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını azalttığı gibi yaşam kalitesindeki artışa bağlı olarak kişinin kendine güvenini arttırmakta ve stresi azaltarak buna bağlı hastalıkların oluşmasını da engellemektedir. Fiziksel aktivite, günlük yaşam içerisinde kas ve eklemlerin kullanılmasıyla normal düzeyin üzerinde enerji harcamayı gerektiren, kalp ve solunum hızını arttıran bedensel hareketler olduğu için "spor" kelimesi ile eşanlamlı olarak algılanmamalıdır. Spor aktivitelerinin yanı sıra merdiven çıkma, yürüyüş, egzersiz, bisiklete binme, dans, oyun ve gün içinde yapılan ev ve bahçe işleri gibi çeşitli aktiviteler de fiziksel aktivite olarak kabul edilmektedir. Toplumda düzenli ve yeterli fiziksel aktivite alışkanlığının kazandırılması amacıyla her yıl 3-4 Ekim "Dünya Yürüyüş Günü" olarak kabul edilmekte ve çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.
Biz de Zonguldak Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Zonguldak İl Sağlık Müdürlüğü olarak, çocukluktan yetişkinliğe sağlıklı yaşam tarzının gelişmesine yardımcı olmak ve fiziksel aktiviteyi insanların günlük hayatının bir bölümü haline getirebilmek amacıyla Uzun Mehmet Anıtı önünden yürüyüş gerçekleştirdik diye konuştu.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.