"ZAM AÇIKLARI MI KAPATACAK?"

Tarih: 2009-05-22 00:00:00

Tüketici Hakları Derneği (THD) Zonguldak Şubesi Başkanı Ali Topaloğlu, Mayıs toplantısında katı atık bedelini konut başına 1 liradan 4 liraya çıkaran Zonguldak Belediye Meclisi'ne seslendi: Katı atık bedeline yapılan zammın geri alınmasını isteyen THD Şub

Tüketici Hakları Derneği (THD) Zonguldak Şubesi Başkanı Ali Topaloğlu, Mayıs toplantısında katı atık bedelini konut başına 1 liradan 4 liraya çıkaran Zonguldak Belediye Meclisi'ne seslendi:
Katı atık bedeline yapılan zammın geri alınmasını isteyen THD Şube Başkanı Topaloğlu'nun açıklaması şöyle:

"İLK İŞLERİ ZAM OLDU"
"29 Mart yerel seçimlerinde halkımızın büyük çoğunluğunun oyunu alarak yerelde iktidar olan CHP'li sosyal demokrat Belediye Başkanı ve Belediye Meclisi'nin ilk icraatı, katı atık toplama ve taşıma işlemine zam yapmak oldu. Zammın hiçbir makul gerekçesi yok. Zam geri alınmalı. Yıllardır yoksul ve dar gelirli vatandaşlarımızı siyasi iktidarlar ve yerel yönetimler değişik adlarla zamlar yaparak vatandaşlarımızı hayatından bıktırma noktasına getiriyor. Belediyenin asli işlevi olan su, yol, temizlik ve alt yapı belediyenin olmazsa olmazlarıdır. Bu hizmetleri yerel yönetimler, en ucuz şekilde vatandaşa sunmak zorundadır. Belediye Başkanımız geçmişte 8 yıl belediye başkanlığı yaptı. Dolayısıyla belediyenin içinde bulunduğu durumu en iyi bilenlerden biri… Kendi söylemiyle 5 yıllık bir tatilden sonra yeniden Belediye Başkanı seçildiğinde, geçmişte kendisine seçimi kaybettiren uygulamaları sürdürmek niyetinde olduğu anlaşıldı. Bunun en iyi göstergesi bundan önceki Meclis'in aldığı kararda ticarethaneler ve konutlarda aylık 1 TL olarak belirlenen katı atık, taşıma ve toplama işlemine çiçeği burnundaki Belediye Başkanımız ve kendilerini 'sosyal demokrat, Atatürkçü, ulusalcı, sosyalist' diye tanımlayan Meclis üyelerinin oylarıyla konutlarda 1 TL'den 4 TL'ye, ticarethanelerde 1 TL'den 10 TL'ye yükseltilmesi oldu.
Esas anlamadığımız nokta, Belediye Meclisi daha önceki Meclis kararlarını dikkate almadan zammın uygulama tarihini Ocak ayını da kapsayacak şekilde geriye dönük olarak işletilmiş olması. Bu konuda Tüketici Haklan Derneği olarak her türlü girişimde bulunacağımızı ifade etmek istiyoruz."

"ÖĞRENMEK İSTİYORUZ"
"Şimdi öğrenmek istiyoruz: Belediye Başkanımız ve Meclis Üyeleri, belediyenin açıklarını kapatmak için hangi zam mı yapacaklar? Belediye katı atık taşıma işini özel sektöre mi yaptırıyor, yoksa kendi imkanlarıyla mı yapıyor? Ticarethanelerden 10 TL talep edilirken hangi kriterler kullanıldı?
(Büyük mağazalarla, küçücük bir dükkanı aynı kefeye koymak gibi) Belediye Başkanımız ve CHP'li Meclis Üyeleri, bu zam kararından derhal vazgeçmeli; Belediye yönetimi kaynak yaratarak bu sorunu vatandaşın sırtına yüklemeden çözmeli. Aksi takdirde, dernek olarak her türlü yöntemle bu zammın gen alınması için çalışmalar yapılacak. Halkımızın bu konuda duyarlı olmasını ve tepkisini ortaya koymasını talep ediyoruz."

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

kartal :

Ali bey sizin akp'li belediyenin batırdığı belediye başka nasıl kurtarılacak? Sen siyasi tercihin doğrultusunda eleştiri yapacağına çözüm üret birader.

NECDET ÖZSAYGIN :

Belediyelerin çevre temizlik vergisi toplaması, 2464 sayılı Belediye gelirleri kanunun 44 maddesi ile her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen, bir değerleme oranı üzerinden saptanır ve ona göre alınır. Buna göre 01-01-2009 tarihinden itibaren alınacak çevre temizlik vergisi, su tüketim oranları esas alınarak, büyükşehir belediyelerinde metreküp başına 20 kuruş diğer belediyelerde 15 kuruş olarak belirlenmiştir. Bu miktar yılda bir kez belirlenir. Bu konuda daha geniş bilgi için 23-Aralık-2008 ve 27089 sayılı resmi gazetenin, Belediye Gelirleri Kanunu Genel Tebliği kısmına, İnternetten bakarsanız, belediyemizin yaptığı uygulamanın, yasaya aykırı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca bu konuda, Tüketici hakları derneğimize gelerek, kararın iptali yönünde, Tüketici mahkemesinde dava açabbilirsiniz. Bu davalar ücretsiz olup, her vatandaşımız açabilir. Lütfen duyarlı olalım, bu gidişata dur diyelim, yoksa bunun peşine daha başka zamlarda gelebilir Esen kalın.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.