ZAMLARA TEPKİ

Tarih: 2009-07-20 00:00:00

Zonguldak Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Metin Kahveci, hükümetin kamu çalışanlarını ve emeklileri ezmeye devam ettiğini belirtirken son 1 yıl içerisinde özellikle büyük kentlerde kredi kartı yüzünden intihar eden sayısı, sapıklık taciz olaylarının artt

Zonguldak Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Metin Kahveci, hükümetin kamu çalışanlarını ve emeklileri ezmeye devam ettiğini belirtirken son 1 yıl içerisinde özellikle büyük kentlerde kredi kartı yüzünden intihar eden sayısı, sapıklık taciz olaylarının arttığına dikkati çekti.
Kahveci, hükümetin kamu çalışanlarına yüzde 4 emeklilere de yüzde 1.8 zam yaparken diğer taraftan ehliyet ve pasaporta yüzde 50, benzine yüzde 8, şekere yüzde 8, motorlu taşıtlar vergisine yüzde 13, emlak vergisine yüzde 12, üniversite harçlarına yüzde 10 zam yaptığını belirttiği yazılı açıklamasında, "Yapılan bu zamlarla çalışanlar, emekliler bir kez daha ezilmiş suni gündemlerle halk uyutulmaya ve avutulmaya  devam ediliyor. Oysa insanca yaşam başta halkımızın olduğu gibi kamu çalışanlarında hakkıdır. Maaşların yaklaşık yüzde 80 ile 90'ı eğitim, kira, telefon, elektrik, su, giyim, mutfak vb. kalemlere giderken geriye kalan yüzde 10'luk kısmın da sosyal yaşam yönünden bir şey ifade etmiyor olmasıdır. Eğer bir de üniversite de öğrenci okutuyorsa  durum daha da bunaltıcı hale geliyor. Yoksulluk sınırının 2 bin 200 TL civarında olmasıyla birlikte kamu çalışanlarına ve emeklilere yapılan zammın devede kulak olduğu açıkça görülmektedir. Eşit işe eşit ücret politikasıyla yola çıkan hükümet bu konuda ki ayrımcılığına devam ettiği gibi yapılan yüzde 4'lük zammı da çalışanlara reva görmektedir. Oysa memurların gözü parada değil adaletsizliğin giderilmesindedir. Bir tarafta katmerli maaş, emekli birikimi, emekli aylığı diğer tarafta geçinmenin yolunu kılı kırk yaran düşük ücretlilerin olması da büyük haksızlıklara neden olmaktadır. Bu ülkede ayırımcılığı bitirdik, hak, hukuk, demokrasi dersi verenler çalışanlar arasındaki bu adaletsizliğin dersini vermede niçin sorumsuz olurlar?

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.