ZEHİR PARAYA DÖNECEK!..

Tarih: 2012-03-26 00:00:00

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selahattin Güney, yaptıkları araştırmalar sonrasında üretim patentini aldıkları propolisli kremin egzama gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiğini belirlediklerini söyledi. Güney, dünya piyasasında ham arı zehri

Zonguldak Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selahattin Güney, yaptıkları araştırmalar sonrasında üretim patentini aldıkları propolisli kremin egzama gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiğini belirlediklerini söyledi. Güney, dünya piyasasında ham arı zehrinin bir kilogramı 100 bin dolar, işlendiği zaman ise milyon dolarları bulduğunu hatırlattı. 'Arı zehri' üretimine izin verilmesi halinde 5 yıllık sürede ülkenin dış borçlarını ödeyebilecek gelir elde edilebileceğini ifade eden Güney, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yasaklamaya çalıştığı 'orman gülü balı' üretimine de geçmek istediklerini kaydetti.

Güney yaptığı açıklamada, arıların bitkilerden aldığı ve kovanın steril olmasında kullandıkları propolisten çeşitli ürünler elde ettiklerini söyledi. Kamuoyunda ham propolisin bazı hastalıklara karşı insan sağlığında kullanıldığı duyumları aldıklarını belirten Günay, açıklamalarına şöyle devam etti: Arılar, bitkilerin genç sürgünleri üzerindeki koruyucu kılıfı kazıyarak kovana taşıyorlar. Propolis dediğimiz bu maddeyle de kovanı steril etmede kullanıyorlar. Propolisi ham şekilde insanların bazı hastalıklara karşı kullandığını duyuyoruz. Bazı firmalar da propolisin işlenmiş halini bulamadıkları veya işleyemedikleri için para kazanmak umuduyla halkı yanlış tüketime yönlendiriyor. Oysa ham propolis içerisindeki diğer katkılardan dolayı insan sağlığına zarar veriyor. Bağırsaklarda yapışıcı özelliği var. Bu nedenle mutlaka işlemden geçirilmeli, daha sonra sulandırılarak insan sağlığına sunulmalı. Bunun için Kayseri Erciyes, Hacettepe ve Karadeniz Teknik Üniversitesi gibi ciddi çalışmalar yapan üniversiteler var. Biz de, propolis kullanarak çeşitli ürünler elde ettik. Bunlardan biri de propolisli krem. Üretim patentini almak için müracaatta bulunduğumuz ve üretim hazırlığı yaptığımız kremin egzama gibi çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği belirlendi. Ancak işin sağlık kısmı doktorlarımızı ilgilendiriyor.

ARI ZEHRİ ÜRETİMİ

Güney, amaçlarının arı zehrinin üretimini yapabilmek olduğunu ifade ederek, şunları söyledi: Bu yıl ilk defa Karadeniz Teknik Üniversitesi'nin yapacağı çalışmalarda arı zehri üretimi için bir girişimimiz oldu. Karşılıklı yazışmalarımızı tamamladık. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nı da bilgilendirerek, arı zehrini bölgemizde kontrollü olarak, cüzi miktarda araştırma amaçlı Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde üreteceğiz. Orada yapılacak çalışmalar sonucunda da inşallah Türk arıcısı arı zehri üretir durumuna gelecek. Arı zehri dünya piyasasında aranan bir ürün. MS ve AIDS hastalıklarının tedavisinde yüksek verim alındığı biliniyor. Dünya piyasasındaki ham arı zehrinin bir kilogramı 100 bin dolar. İşlendiği zaman ise milyon dolarları buluyor. Türk arıcısı, arı zehri üretme iznine sahip olursa, 5 yıllık üretim sonucu elde edilecek gelirle ülkemizin dış borçlarını kapatacak kadar gelir elde edebilecek."

ORMAN GÜLÜ BALI ÜRETİMİ YASAĞI

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın, 'orman gülü balı' üretimini yasaklamaya çalıştığına dikkat çeken Güney, bu konuda da şunları dile getirdi: Biz ise orman gülü balını kontrollü şekilde üretmek istiyoruz. Bu balın içerisindeki creanatoksin maddesi, göz kataraktlarında ameliyatı engelleyecek kadar başarılı kullanımı olduğunu biliyoruz. Tansiyonu dengede tutucu özelliği bulunuyor. Maalesef bölgemizde bala dayalı birkaç ölüm oldu. Bakanlık da bu şikayetlere istinaden orman gülü balının üretimini yasaklamak istiyor. Biz ise bunun sağlık ürünü olarak üretilmesinden, insan sağlığında kontrollü şekilde tüketilmesinden yanayız. Bunun kullanımında en önemli şey ise dozajı. Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde yapılan çalışmada varılan sonuca göre, 100 kilogramlık bir insanın günde 5 gram orman gülü balı tüketmesi insan sağlığı açısından son derece önemli. Bu konuda ilgili Bakanlık ile yazışmalarımız devam ediyor. Bakanlığı bilgilendirip bu işe inanmalarını sağlayacağız. Üniversitelerle, bilim kurumları ve arıcılarla beraber sorunu inşallah aşacağız. Gıda Tarım ve Sağlık bakanlıklarımız da bu olaya el atacaktır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.