ZKÜ MEZUNLARI KEP ATTI

Tarih: 2009-06-22 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi 2008-2009 dönemi mezunları, "Yemin Töreni"nden sonra kep fırlattı.ZKÜ Konferans Salonu'nda yapılan törene; Vali Erdal Ata, 3'üncü Er Eğitim Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Güven Şağban, Zonguldak Belediye

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi 2008-2009 dönemi mezunları, "Yemin Töreni"nden sonra kep fırlattı.
ZKÜ Konferans Salonu'nda yapılan törene; Vali Erdal Ata, 3'üncü Er Eğitim Tugayı Kurmay Başkanı Yarbay Güven Şağban, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, ZKÜ Rektörü Prof.Dr. Bektaş Açıkgöz, İl Jandarma Alay Komutan Vekili Yarbay Ahmet Boncuk, İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan, Kilimli Belediye Başkanı Seçkin Özdemir, İl Özel Kalem Müdürü Mehmet Zafer Alas, Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Bircan, Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Sabri Yavuzyılmaz, öğretim üyeleri, öğrenciler ve öğrenci velileri katıldı.
Program; Merkez Kampüs'teki Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Saygı duruşu, İstiklal Marşı, ZKÜ Marşı ve Tıp Fakültesi Marşı'ndan sonra, ZKÜ Devlet Konservatuarı mini konser sundu.
Ardından Fakülte dönem birincisi Süheyla Bostan şunları söyledi:

"İLK YILLARDA ZORLANDIM"
"6 yıllık bir eğitimin ardından mesleğimize ilk adımı atıyoruz. Öğrenim gördüğüm ilk 3 sene Zonguldak'a ayak uyduramamıştım. Sırf aileme daha yakın olabilmek için derslerime çok çalıştım ve yatay geçiş sınavlarına hazırlandım. Ama 3 yılın sonunda çok güzel arkadaşlıklarım oldu ve Zonguldak'tan ayrılmama kararı aldım. Bu kentte, Türkiye'nin en iyi Rektörü Bektaş Açıkgöz'ün öğrencisi olduğum için çok mutluyum. Başka üniversitelerde öğrenciler güvenlik duvarını aşıp rektörlerinin yüzünü bile göremezken, bizler sevgili Rektörümüz Bektaş Açıkgöz ile halay çekme şerefine eriştik. Rektörüme ve öğretmenlerime hepinizin huzurunda teşekkür ediyorum."
Ardından kürsüye, Tıp Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Aydın Mungan çıktı. Mungan, şunları söyledi;

"ELÇİMİZ OLACAKSINIZ"
"Çok önemli ve zor bir eğitimi tamamladınız. Aileleriniz gibi, bizler de sizlerle gurur duyuyoruz. Yalnız şunu bilmelisiniz ki; bizler sizi ZKÜ'dan ayrılıyor olarak görmüyoruz. Siz öğrencilerimiz, görev yapacağınız yerlerde üniversitemizin elçileri olacaksınız. İş yaşamınızda hepinize başarılar diliyorum."
Daha sonra Rektör Bektaş Açıkgöz şu şekilde konuştu:
"MESLEK AHLAKINI UNUTMAYIN"
"Görevleriniz süresince halkımızın 24 saat yanında olacağınızdan şüphem yok. Hastalarınızı kendi yakınlarınızdan ayırt etmeden çalışacağınıza eminim. Çalışma hayatınızda, meslek ahlakına uymalı ve meslektaşlarınızla uyum içerisinde çalışmalısınız. Çalışırken birbirinizle rekabet etmelisiniz.
Fakat sırf daha yükselmek uğruna birbirinizin ayaklarına basmamalısınız. Umarım buraya gelen aileleriz gibi, sizlerde çocuklarınızın mezuniyet törenine katılıp bu gururu yaşayabilirsiniz."

"HEKİMLİK, ZOR VE KUTSAL BİR MESLEK"
Zonguldak Valisi Erdal Ata, yaptığı konuşmada, tıp fakültesi mezunlarıyla birlikte olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çağdaş ve gelişmiş toplumların içerisinde yer alabilmek ve geleceğe güvenle bakabilmek için eğitime büyük önem verilmesi gerektiğini anlatan Ata, şöyle konuştu:
"Çocuklarımıza ve gençlerimize modern ve evrensel ölçülerde eğitim imkanını en geniş ve yaygın biçimde sunmalıyız. Teknolojik gelişmelere paralel olarak üreten, araştıran ve paylaşan beyinleri yetiştirerek onları ülkemizin hizmetine hazır hale getirmeliyiz. Hekimlik zor, zor olduğu kadar da kutsal meslektir. Benim yeni mezun hekimlerden istediğim, şifa bekleyen tüm insanlara karşı sağduyulu ve eşit davranmalarıdır."
Vali Erdal Ata'nın da konuşmasının ardından, mezun doktorların 6 yıllık fotoğraflarından oluşan bir sinevizyon gösterisi izlendi. Gösteri sırasında çocuklarının fotoğraflarını gören veliler duygulu anlar yaşadı.Sinevizyon gösterisi bittikten sonra, Fakülte birincisi Süheyla Bostan'a, ikincisi Okan Yavuzalp'e ve üçüncüsü Tuncay Top'a plaketleri verildi. Süheyla Bostan, Mezuniyet Kütüğü'ne isim plaketini çaktı.
Daha sonra mezun öğrenciler, Prof.Dr.Aydın Mungan eşliğinde "Hipokrat Yemini" ettiler.
Son olarak, öğrenciler kep atarak töreni noktaladılar.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.