ZKÜ'DE İKTİSAT SEMPOZYUMU

Tarih: 2009-10-10 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ) iki gün sürecek olan Türkiye Ekonomi Kurumu 15.Ulusal İktisat Sempozyumu, dün başladı. Dünkü toplantıda, "Küresel Bunalım ve Karadeniz Bölgesi Ekonomileri" konusu işlendi. Toplantıya, Zonguldak Valisi Erdal Ata,

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ) iki gün sürecek olan Türkiye Ekonomi Kurumu 15.Ulusal İktisat Sempozyumu, dün başladı. Dünkü toplantıda, "Küresel Bunalım ve Karadeniz Bölgesi Ekonomileri" konusu işlendi. Toplantıya, Zonguldak Valisi Erdal Ata, Zonguldak Belediye Başkanı İsmail Eşref, 3'üncü Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Süleyman Yüksel, Türk Ekonomi Kurumu Başkanı Prof.Dr.Ercan Uygur, ZKÜ Rektörü Prof.Dr.Bektaş Açıkgöz, Arı Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Günay, İhlas Holding Batı Karadeniz Bölge Müdürü Yusuf Yıldız, üniversite rektör yardımcıları, dekanlar, dekan yardımcıları katıldı. ZKÜ İİBF Dekanı Prof.Dr.Güven Murat, açılış konuşmasını yaptıktan sonra kürsüye gelen Türkiye Ekonomi Kurumu Başkanı Prof.Dr.Ercan Uygur, kurumun tarihinden bahsetti. Uygur, şunları söyledi: "Türkiye Ekonomi Kurumu, Atatürk'ün önerisi ile kurulan bir cumhuriyet kuruluşudur. 12 Aralık 1929'da Milli İktisat ve Tasarruf Cemiyeti olarak kurulmuştur. Kurucuları, o dönemin genç iktisatla ilgilenen kadrolarıdır. 12 Aralık 2009'da 80'inci kuruluş yıldönümünü Ankara'da bazı etkinliklerle kutlayacağız. Bu çerçevede Küresel Bunalım ve İktisat Çalıştay'ı yapacağız. 25-28 Haziran 2008 tarihlerinde İstanbul'da Uluslararası Ekonomi Birliği'nin düzenlediği 15. Dünya Ekonomi Kongresi'ni düzenledik. Bu ve benzeri faaliyetlerle şunu göstermeye çalışıyoruz. Türkiye Ekonomi Kurumu, bir 'Cumhuriyet Kurumu'dur, ama içe dönük değildir. Uluslararası düzeyde faaliyetleriyle dışarıda da kendini ve tüm iktisatçıları temsil etme yeteneğine sahiptir." Daha sonra ZKÜ Rektörü Prof.Dr.Bektaş Açıkgöz, üniversitenin çalışmalarını değerlendirdi.
Zonguldak Valisi Erdal Ata ise, konuşmasında Zonguldak tarihini anlattı ve şu şekilde devam etti:
"TÜRKİYE'NİN LOKOMOTİFİYİZ"
"Zonguldak ve dolayısıyla Batı Karadeniz için söyleyebileceğimiz en önemli konu bölgenin bir zamanlar ülkenin sanayisinin lokomotifi, Türkiye'nin gururu oluşudur. Türkiye'nin kalkınıp bu seviyeye gelmesinde Zonguldak ve bölgemizin çok önemli katkısı bulunmuştur. Zonguldak, cumhuriyetin ilk ilidir. Kömür üretimi 1948 yılında başlıyor. O tarihten bu güne kadar gerçekten ağır sanayinin önemli ham maddesi burada üretiliyor. Türkiye'nin ilk demir-çelik fabrikalarından bir tanesi Karabük'te, Ereğli'de kurulmuş. Bartın'da çimento fabrikası, Çaycuma'da kağıt fabrikası, yine Filyos'ta ateş tuğla fabrikası kurularak bölge ekonomisine ve ülke ekonomisine çok önemli katkılar veren büyük sanayi tesisleri kuruluyor. Bundan 20-30 sene önceki ekonomik verilere baktığımız zaman Zonguldak Türkiye'de gelişmişlik sıralaması bakımından altıncı büyük il. Ama maalesef bugün gerek Türkiye'nin genelinde, gerekse bölgedeki gelişmelere ayak uyduramamış."Özel sektörün bölgemizde yatırım yapmaması veya diğer bölgelerdeki gelişmelere paralel olarak yeni yatırımların bulunmaması sebebiyle bundan 20-25 yıl önce altıncı sırada olan ilimiz, gerek Bartın, gerekse Karabük'ün ayrı bir vilayet olması nedeniyle bugün 21. sıraya gelmiştir. Zonguldak, 20. yüzyılın son çeyreğine kadar ülke sanayisinin en önemli üretim kültürüne sahip bir konudayken bu tarihten sonra çağdaş dünyanın tercihleri karşısında kendisini yenileyememiş. Bu nedenle önemli sorunlar yaşanmış. Ve bunu aşmak için uzun soluklu bir mücadele içine girmiştir. 20. yüzyılın son çeyreğine kadar bölgesel ve ülkesel kalkınma sürecinde önemli rolü devletin oynadığı uygulamalardan, devletin sadece alt yapıyı üstlendiği asıl rolü özel sektörün yükleneceği uygulamalara doğru hızlı bir dönüşüm sürece yaşanmaktadır. Bu dönüşüm dünyayı saran globalleşme ve piyasa ekonomisi anlayışına uygun bir seyir takip etmiş, Zonguldak ve bölgemiz ekonomisinde de uygun kabul görmüş yapıya ayak uydurmaya çalışılmış. Konuşmaların ardından toplantıya ara verildi. Aranın ardından sempozyumun ilk konuşmacısı Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nden Alper Güzel "Tarımda Yeni Teknolojiler, Organik Tarım, GDO ve Karadeniz Bölgesi İçin Çıkarımlar" konularında bilgiler verdi.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.