ZKÜ'YE KAYITLAR BAŞLADI

Tarih: 2010-09-01 00:00:00

Türkiye’deki tüm üniversitelerde olduğu gibi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde (ZKÜ) kayıtlar 31 Ağustos-7 Eylül arasında yapılacak. ZKÜ Merkez Kampüsü’ne çeşitli illerden aileleriyle birlikte gelen üniversiteliler tatlı heyecan yaşadı. Kayıtlar sırası

Türkiye’deki tüm üniversitelerde olduğu gibi Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde (ZKÜ) kayıtlar 31 Ağustos-7 Eylül arasında yapılacak. ZKÜ Merkez Kampüsü’ne çeşitli illerden aileleriyle birlikte gelen üniversiteliler tatlı heyecan yaşadı. Kayıtlar sırasında uzun kuyruklar oluşurken, aşırı sıcak nedeniyle bunalan vatandaşlar gölgelik yerlerde dinlendiler.

Türkiye’nin birçok kentinden ilimizde üniversiteye kaydolmak için yüzlerce öğrenci müracaat etti. Üniversiteyi kazanan adayların, kendileri için sınav sonuç belgesinde belirtilen günde kayıt yaptırmaları ve adaylardan kayıt sırasında nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi istenmeyeceği bildirildi.

Öğrencilerin üniversiteye kaydolurken istenilen belgeler ise şunlardan oluşuyor; Mezun olunan ortaöğretim kurumundan alınan diplomanın aslı veya yeni tarihli mezuniyet belgesi,  Aday, 0.15 katsayısından veya ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı, diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmi belge 1988 ve önceki yıllarda doğmuş erkek adaylar için askerlik şubelerinden alınacak askerlik durum belgesi, son 6 ay içinde önden, başı açık, adayı kolaylıkla tanıtabilecek şekilde çekilmiş 12 adet 4,5 cm X 6 cm boyutunda fotoğraf, katkı payının ödenmesiyle ilgili belge, kayıttan önce belirlenip, üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgeler. ÖSYM’nin, ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları kılavuzunda, yükseköğretim öğrencilerinin kılık kıyafetle ilgili olarak yüksek yargı organları tarafından verilmiş kararlar ile oluşmuş bulunan hukuki mevzuata uymak zorunda oldukları belirtiliyor. Adaylara bazı konularda uyarılar yapıldı; Adayların kayıt için bizzat kazandıkları üniversiteye başvurmaları gerekiyor. Postayla kayıt yapılmayacak. Kayıt için istenen belgelerin onaysız sureti veya fotokopisi kabul edilmeyecek. Belgeler eksikse kayıt yapılmayacak. Belirtilen tarihler arasında kaydını yaptırmayan aday herhangi bir hak iddia edemeyecek. Yükseköğretim kurumları kayıt yaptıracak adaylardan sağlık kurulu raporu isteyebilecek.
Üniversitelere kayıtlardan sonra boş kalacak kontenjanlar ile merkezi yerleştirme sırasında boş kalan kontenjanlara ek yerleştirme yapılacak. Merkezi yerleştirmeden sonra üniversitelerin lisans programlarında 33 bin 99, ön lisans programlarında 77 bin 702 kontenjan boş kalmıştı.

YURTKUR, TERMİNALDE ÖĞRENCİLERE DANIŞMANLIK YAPACAK
Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) çalışanları, üniversite öğrencilerini otobüs terminallerinde karşılayarak danışmanlık hizmeti verecek.
YURTKUR'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, fakülte, yüksekokul ve yurtlara kayıt için gelen öğrencileri kurumun çalışmaları hakkında bilgilendirmek ve yurtlara yönlendirmek amacıyla yeni bir uygulamaya geçildi.
Buna göre, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Antalya, Bolu, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Konya, Malatya, Samsun, Trabzon, Van, Zonguldak, Kocaeli ve Aksaray illerindeki şehirlerarası otobüs terminallerinde bugünden başlayarak 17 Eylül'e kadar ''Danışma Masaları'' kurulacak. Kurum çalışanlarından seçilen rehberler, bu tarihler arasında otobüs terminallerinde öğrencileri bekleyecek.
''Danışma Masaları'' uygulaması ile ailesinin bulunduğu şehirden ayrılarak, başka bir ilde öğrenime başlayacak gençlerin, geldikleri şehir, barınacakları yurt, burs/kredi hizmetleri ile ilgili izlenecek yol, imkanlar, hizmetler, ulaşım gibi konular hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.