ZKܒDE REKTÖRLÜK SEÇİMİ

Tarih: 2010-08-23 00:00:00

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Ekim ayında gerçekleştirilecek olan rektörlük seçimi süreci başladı. Prof. Dr. Mahmut Özer, seçimde aday olduğunu açıkladı.Ekim 2010’da gerçekleştirilecek olan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Rektörlük seçimi için

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Ekim ayında gerçekleştirilecek olan rektörlük seçimi süreci başladı. Prof. Dr. Mahmut Özer, seçimde aday olduğunu açıkladı.
Ekim 2010’da gerçekleştirilecek olan Zonguldak Karaelmas Üniversitesi’nde Rektörlük seçimi için süreç başladı. ‘Birlikte Başarabiliriz’ sloganı ile yola çıkan Özer, açıklamasında şöyle dedi:
“Sadece ilimizin değil, bölgemizin de en önemli ve güzide kurumlarından biri olan Zonguldak Karaelmas Üniversitemizde Ekim ayında gerçekleştirilecek olan Rektörlük Seçim süreci başlamış bulunmaktadır. Üniversite ve kentin kucaklaşması ve ilimizin bir ‘üniversite kenti’ haline dönüşmesi istek ve arzusunun yanı sıra ülkemizin doğal güzellikleriyle bezenmiş bir coğrafyasında cumhuriyetimizin ilk şehri Zonguldak’ta kurulmuş ve ilimizin siyah incisi Karaelmas’ın adını taşıyan üniversitemizin kökleri Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yüksekokulu olan ve madencilik sektörüne mühendis ihtiyacını karşılamak amacıyla 1924’de kurulan ‘Yüksek Maadin ve Sanayi Mühendis Mektebi’ne dayanmaktadır. Üniversitemizin gerek şehrimiz nazarında gerekse bölgemizde ileri düzeyde bir üniversite olması gerektiğine ve bölgemizdeki diğer üniversitelere de öncülük edebilecek potansiyeli fazlasıyla taşıdığına olan inancım ile hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Üniversitemizin, öncelikle şehrimizin ve sonra bölgesinin gerek ilmi gerekse sosyal ve kültürel açıdan kısacası her yönüyle itici gücü olması günümüz koşulları göz önüne alındığında artık bir lüks değil, bir zorunluluk haline gelmiştir. Ekonomisi her geçen gün çeşitlenen ve artık küresel bir aktör olan ülkemizin, üniversitelerimizden beklentileri ise büyüktür. Üniversitemizi, adına, konumuna ve bölgesine yakışır şekilde daha dinamik bir yapıya getirebilmek amacıyla yola çıkıyorum. Asırlar boyunca bilginin üretildiği ve nesiller arası kültür ve gelenek aktarımını sağlayan üniversitelerimiz, artık tüm dünyanın bilgi ekonomilerine doğru geçtiği günümüzde, ülkeler arası rekabette daha önemli bir rol almaktadırlar. Üniversitenin bilim üretmek, eğitim yapmak ve topluma hizmet üretmek gibi asli işlevlerini yapabilmesi, üniversite ortamının huzurlu, güvenli ve her türlü görüş ve fikir alışverişine uygun olmasına bağlıdır. Unutulmamalıdır ki üniversiteler, akademik veya ideolojik fraksiyonlara kurban edilemeyecek derecede önemli bir kurumlardır. Dünyanın en köklü kurumlardan sayılan üniversitenin, düşünsel geleneğine dayanarak, tüm öğretim elemanlarımızın evrensel bilime katkı sağlamalarının yanında bölge ve ülkemizin stratejik ihtiyaçlarını karşılayacak araştırmalar yapabilmeleri için üst ve alt yönetim kaynaklı ve her tür baskıdan ve stresten uzak, huzurlu bir çalışma ortamı sağlamayı hedeflemekteyim
Özellikle “liyakat”ın ön planda olduğu bir üniversite için, en iyisini el ve gönül birliği içerisinde yapmak amacıyla ve özgürlükçü, demokratik, liyakate dayalı yönetim ve topluma duyarlı bir üniversite temel ilkelerinin yanısıra kendi sınırları içinde kalan değil, şehrin sınırları ile birleşik ve bütünleşmiş bir üniversiteye olan inancı ile şehrin tüm katmanlarının desteğini önemsiyor ve siz değerli halkımızın fikirlerini paylaşabilmek için www.mahmutozer.com sitesi üzerinden her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyorum. ‘Birlikte Başarabiliriz’ sloganı ile çıktığımız bu yolda Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektör Adayı olduğumu değerli Zonguldak kamuoyuna saygılarımla duyuruyorum.”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.