ZONGULDAK ANAYASAYI TARTIŞTI

Tarih: 2016-10-01 16:59:06

Zonguldak’ta düzenlenen "Zonguldak Anayasa Tartışıyor" panelinde hukuk kurallarına vurgu yapıldı.

Zonguldak Demokrasi Platformu Sözcüsü Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kaymakçı, Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Konferans Salonu'ndaki panelin açılışında yaptığı konuşmada, özellikle cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra anayasanın tamamen rafa kaldırıldığı bir sürecin yaşandığını savundu.

Her geçen gün koşulların ağırlaştığını, anayasa ihlallerinin doruğa vardığı, emekçilerin hak ve kazanımlarının yoğun saldırı altında olduğu bir süreçten geçildiğini belirten Kaymakçı, şöyle devam etti:

"Anayasalar, örgütlenmiş bir toplumda devletin yönetim biçimini belirten yasama, yürütme, yargılama erklerinin nasıl kullanılacağını gösteren, yurttaşların temel hak ve ödevlerini, özgürlüklerini saptayan, düzenleyen ve güvence altına alan önemli hukuk kurallarıdır. Anayasalar toplumsal uzlaşı metinleridir. Dolayısıyla anayasalar, toplumun tüm kesimlerinin hassasiyetini gözeten bir içeriğe sahip olmalıdır. İçinde bulunduğumuz tüm olumsuz koşullara rağmen cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, eşitliği, özgürlüğü ve adaleti kazanmak için bedeli ne olursa olsun korkumuzu yenerek mücadele etmeliyiz."

Zonguldak Barosu Başkanı İbrahim Kerem Ertem’in moderatörlüğündeki panelde "Anayasanın Önemi", "Anayasal Kazanımlar", "Anayasa ve OHAL Uygulaması", "OHAL'de TTK Özelleştirilebilir mi?", "OHAL'de ÇED raporu alınmadan termik santral ruhsatı verilebilir mi?", “Temsilde Eşitlik” başlıkları altında sunum yaptı.

(Anadolu Ajansı)

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.