ZONGULDAK'TA 1 MAYIS COŞKUSU

Tarih: 2011-05-01 00:00:00

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Zonguldak’ta geniş katılımla kutlandı. İstasyon Caddesi üzerinde toplanan grup madenci alanına çeşitli sloganlar eşliğinde yürüdü. Ak Parti dışındaki çeşitli partilerin temsilcileri ve grupları katıldı. CHP Milletvekili Ali İh

1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı Zonguldak’ta geniş katılımla kutlandı. İstasyon Caddesi üzerinde toplanan grup madenci alanına çeşitli sloganlar eşliğinde yürüdü. Ak Parti dışındaki çeşitli partilerin temsilcileri ve grupları katıldı. CHP Milletvekili Ali İhsan Köktürk, milletvekili adayı Ünal Demirtaş, Bağımsız Milletvekili Adayı Ali Uzun’ GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, GMİS yönetimi, Emek platformuna bağlı Sendikalar ve üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Yaklaşık 5 bin kişinin doldurduğu alanlarda hükümeti eleştiren sloganlar atıldı.

 

SAVAŞSIZ, SÖMÜRÜSÜZ BİR YAŞAM İSTİYORUZ

 

Demokrasi Platformu adına konuşma yapan Erdoğan Kaymakçı, “Bizler bu ülkenin işçileri, kamu emekçileri, Meslek sahipleri, yoksulları, kadınları, gençleri, öğrencileri ve tüm dünya emekçileriyle l Mayıs alanlarında emeğin bayramındayız. Emeğin kazanılmış haklarına yönelik saldırılara, işsizliğin ulaştığı kitlesel boyutlara, yoksulluğa, kuralsız güvencesiz, esnek çalışma biçimlerine, taşeronlaşmaya, iş kazalarının kader olarak değerlendirilmesine, adalet duygusunun yok edilmesine, sendikal örgütlenmenin önündeki engellere, düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik girişimlere, doğal çevrenin katledilmesine ve Üniversite sınavında gençlerimizin geleceğinin şifrelenmesine karşı emek, barış, özgürlük ve demokrasi adına, seslerimizi yükseltmek için alanlardayız. Savaşsız, sömürümüz, baskısız, insan onuruna yaraşır bir yaşam talebini hep birlikte haykırmak için kararlılık ve birlik olma azmiyle alanlardayız. Kamu çalışanlarına grevli, toplu sözleşmeli sendikal hakkın verilmesi için alanlardayız” dedi

 

KIDEM TAZMİNATI HAKKIMIZIN KORUNMASINI İSTİYORUZ

 

KESK Zonguldak Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tahsin Kumkumoğlu’da yaptığı konuşmasında hükümete seslenerek, “İşsizliğin önlenmesini, kıdem tazminatı hakkımızın korunmasını, esnek, kuralsız ve güvencesiz çalışma biçimlerinden vaz geçilmesini istiyoruz.

İşsizlik sigortası fonunun amacı dışında kullanılmasına karşı çıkıyoruz. Sağlık ve sigorta alanındaki mağduruyetlerimizin giderilmesini istiyoruz. Asgari ücretin insan onuruna yakışır olmasını, vergi adaletsizliğinin giderilmesini istiyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesine, iş sağlığı ve güvenliğin önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Taşeronlaşma ve kayıt dışı ekonominin engellenmesini, özelleştirilmelerin durdurulmasını istiyoruz. ÖSM tarafından yapılan sınavlarda güvenlik ve adaletin kuşkulara yer bırakmayacak şekilde sağlanmasını istiyoruz” diye konuştu

 

“MEZARDA EMEKLİLİK İSTEMİYORUZ”

 

GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaşta yaptığı konuşmasında, “Biz iş güvencesiz, kuralsız, kıdem tazminatsız, sendikasız ve maaş güvencesiz çalışma olan taşeronlaşmayı istemiyoruz. Biz işsizliğin bir tehdit olarak kullanılmasını Ve çalışanlara köle ücretinin dayatılmasını istemiyoruz. Biz paralı eğitim ve paralı sağlık hizmeti istemiyoruz. Biz adına iş kazası denilen iş cinayetlerinde ölmek istemiyoruz. Biz güvencesiz yarınlar ve mezarda emeklilik istemiyoruz. Biz, sosyal adalet, eşitlik, örgütlenme özgürlüğü, demokrasi ve sosyal barış istiyoruz. Biz işsizliğin önlenmesini istiyoruz. İş güvencesi, insanca çalışıp, insanca yaşamak istiyoruz. İş cinayetlerinin önlenmesini, iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin artırılmasını istiyoruz. Sağlık ve sigorta alanında mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Anti demokratik sendikal yasaların değiştirilmesini, toplu pazarlık ve örgütlenme önündeki engellerin kaldırılmasını istiyoruz. Siyasi partiler ve seçim kanunun daha demokratik hala getirilmesini istiyoruz. Biz barış ve huzur istiyoruz” diyen Eyüp Alabaş Erdemir, Kardemir çalışanlarının memnun olmadığını ifade ederek, “Bölge ekonomisine yön veren TTK, Erdemir ve Kardemir’e çalışma şansını yakalamış olanlarda hallerinden memnun değil.

Kardemir’de işçi arkadaşlarımız işlerinden atılıyor, yerlerine daha düşük ücretle yeni işçi alınıyor. Erdemir’de eski işçiler emekli ediliyor ve düşük ücretle yeni işçiler alınıyor.

Türkiye Taş Kömürü Kurumunda 2006 ve 2099 yılında alınanlar düşük ücretle çalıştırılmaya devam ediliyor. Bu durum bölge ekonomisine yansıyor. Ekonomi küçülüyor, esnaf dükkan kapatıyor. İşte böyle bir ortamda genel seçim sürecini yaşıyoruz. Milletvekili adayları e siyasi partiler ilimize ve bölgemize ve görev yaptığımız kurumlara geliyorlar, gelecekler. Bu süreci iyi değerlendirmek zorundayız. Bölgemiz adına, Zonguldak adına, istihdam yaratacak yeni yatırımlar isteyelim. Mevcut işyerlerimizi büyütecek, yen yatırımlar için destek isteyelim.

Ulaşım sorunlarımızın çözülmesini, sosyal yaşam alanlarımızın geliştirilmesini isteyelim. Her kurum ve kuruluş, meslek odası, sivil toplum örgütleri bu taleplerimizi yüksek sesle dile getirilmeli ve oyumuzun gücünü hep birlikte kullanmalıyız” sözleri ile kullanmalıyız.

 

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

haticetekin :

işte bu benim memleketim biz işci emekci insanlarız. haberi yapan arkadaşımın emeğine saglık

YALIBOYU GENÇLİK :

ÜNAL BEY YALIBOYU SENİNLE GURUR DUYUYOR

KÖMÜRKENTLİ :

MADENCİ ZONGULDAK SENINLE GURUR DUYUYOR...

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.