ZONGULDAK’IN MORALİNİ BOZMUŞTUR

Tarih: 2014-07-02 16:14:00

Zonguldak Platformu, 2013 yılı Ağustos ayında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende çalışmaları başlayan ve yaklaşık 4 ay önce duran Mithatpaşa Tüneli’ne dikkati çekti, endişesini dile getirdi.

Zonguldak Platformu, 2013 yılı Ağustos ayında dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım’ın da katıldığı törende çalışmaları başlayan ve yaklaşık 4 ay önce duran Mithatpaşa Tüneli’ne dikkati çekti, endişesini dile getirdi.

 

Platformdan konuya ilişkin yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde: Zonguldak Platformu yürütme kurulu üyeleri olarak geçen ay gerçekleştirdiğimiz toplantıda Mithatpaşa Tüneli’nin durumunu gündeme almış ve çalışmaların durması konusunda ki endişelerimizi kamuoyu ile paylaşmıştık.

 

ÖDENEK SIKINTISI VE İSTİMLAK ÇALIŞMASI

Aradan geçen süre zarfında hiçbir ilerlemenin olmadığını görmek, endişelerimizin git gide artmasına neden olmuştur.  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım'ın katıldığı 2013 yılı Ağustos Ay’ında törenle başlayan çalışmalar bugüne kadar hızlı giderken yaklaşık 4 ay önce durdurulması Zonguldak'ın moralini bozmuştur. Ödenek sıkıntısı ve tünelin çıkışındaki bölümün istimlak çalışmalarının yapılmaması nedeniyle çalışmaların durdurulması yetkililerin konuya ne derece duyarsız yaklaştığının bir göstergesidir. Özellikle toplanan 40 bin imzanın ardından başlayan süreçte Sayın Bakan başta olmak üzere birçok kesimin tünelin yapılacağını söylemesi özellikle “Kent adına Sivil Toplum Kuruluşlarının isteklerine kayıtsız kalınmadığının” simgesi haline gelmişken çalışmanın durdurulması bizleri umutsuzluğa sürüklemektedir.

 

EREĞLİ-ZONGULDAK YOLU

İlk ihalesi 1974 yılında yapılmasına rağmen “Müteahhit faciaları” yaşanarak hala daha bitirilemeyen Ereğli-Zonguldak yolu, Ankara güzergâhındaki duble yol çalışmalarının 13. Yılını doldurmasına rağmen bitirilememesi, Kilimli ve Filyos yollarının yapımının hala sürmesi şehir insanının gelecekten umudunu da hızla tüketmektedir.  Umarız; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı başta olmak üzere siyasetçiler ve ilgili bürokratlar ödenek ve istimlak sorununun bir an önce aşılarak çalışmaların yeniden başlamasını sağlar. Mithatpaşa Tünelinin, kentimizde bir işin başlayıp zamanında bitirilmesi açısından da simge olmasını istediğimizden belirlenen tarih olan 2015’in sonuna kadar bu işin bitirilmesi en büyük arzumuzdur.  Yetkilileri bu konuyla ilgili daha duyarlı olmaya ve sonuç alıcı çalışma yapmaya davet ediyor saygılarımızı sunuyoruz”

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.