ZORUNLU SİGORTA UYARISI!

Tarih: 2012-08-04 00:00:00

Sosyal Güvenlik Zonguldak İl Müdürü Kamuran Öner, zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçildiğini hatırlatarak tescil işlemlerinin yapılması konusunda uyarıda bulundu. Öner yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla zorunlu genel sağ

Sosyal Güvenlik Zonguldak İl Müdürü Kamuran Öner, zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçildiğini hatırlatarak tescil işlemlerinin yapılması konusunda uyarıda bulundu.
Öner yaptığı yazılı açıklamada, 1 Ocak 2012 tarihi itibarıyla zorunlu genel sağlık sigortası uygulamasına geçildiğini hatırlattı. Bu tarih itibarıyla ülkede ikamet eden ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan Türk vatandaşlarının 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 inci maddesinin ilgili maddesi kapsamında resen tescil edildiğini belirten Öner, Buna göre herhangi bir sosyal güvencenizin olmadığı tespit edildiği tarihten itibaren Kurumumuzca resen genel sağlık sigortası tesciliniz yapılmakta ve asgari ücret üzerinden hesaplanan genel sağlık sigortası prim ödeme yükümlülüğünüz başlamaktadır. Re'sen tescil edilmeniz nedeniyle tahakkuk eden genel sağlık sigortası primlerinizi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank şubelerine ödeyebilirsiniz ifadelerini kullandı. Gelir durumuna göre prim ödeyemeyecek durumda olanların genel sağlık sigortasının devlet tarafından yapılacağını vurgulayan Öner, şu ifadelere de yer verdi:
Gelir seviyenize göre ödemeniz gereken genel sağlık sigortası prim miktarınızın ya da primlerinizin devlet tarafından karşılanması şartını taşıyıp taşımadığınızın tespitinin yapılabilmesi için gelir testi yaptırmak üzere yerleşim yerinizin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, Kurumumuz tarafından "Gelir testine müracaat bildiriminin tarafınıza tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içerisinde müracaat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca, Kurumumuz tarafından yapılmakta olan 'Gelir testine müracaat bildirimine ilişkin tebligatı beklemeksizin, yerleşim yerinizin bağlı olduğu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmanız halinde de gelir testi başvurulanız kabul edilmekte ve gelir testi işleminiz yapılmaktadır. Gelir testine müracaat etmek istememeniz veya süresi içinde müracaat etmemeniz halinde genel sağlık sigortası prim tutarınız asgari ücretin iki katı üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak daha sonra gelir testine müracaat etmeniz halinde ise gelir testi sonucunuza göre genel sağlık sigortası tesciliniz güncellenerek ödeyeceğiniz genel sağlık sigortası prim tutannız yeniden belirlenecektir. Gelir testine müracaat edilmesi halinde, Kurumumuz tarafından gelir testi sonucunda belirlenen genel sağlık sigortası prim tutan tarafınıza "GSS tescil bildirimi" ile tebliğ edilmektedir. Sağlık hizmetlerinden yararlanmanız için genel sağlık sigortası primlerinizi düzenli olarak yatırmanız önem arz etmektedir. Genel sağlık sigortası primlerinizi ödememeniz halinde sağlık yardımlarından faydalandırılmanız söz konusu olmamaktadır. Ayrıca, kanuni süre içinde ödenmeyen genel sağlık sigortası primlerinin zammı ve cezası uygulanmaktadır.

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir

Yorumlar

vatANDaş kemal :

iyi güzelde gelir tesbiti nekedar ciddi olarak üzerinde duruldu iyi incelersenişz her yönüyle süistimale açık adımı olanın kayrıldığını biliyorsunuz değilmi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.